‘AKP’ye geçmiş olsun’ * BDP’li Buldan, ‘Kürtlerin Suriye’de elde ettiği statü Türkiye’de de elde edilecek’ dedi

“Geçmiş olsun AKP’ye. Kürtler statüsünü elde etti artık.
Suriye’de elde edilen statü çok yakında
Türkiye’de de Kürt halkının mücadelesiyle elde edilecektir”

Cumhuriyet 08.08.2013

‘AKP’ye geçmiş olsun’
BDP’li Buldan, ‘Kürtlerin Suriye’de elde ettiği statü Türkiye’de de elde edilecek’ dedi

* Çözüm sürecinin ikinci aşamasında Abdullah Öcalan ve KCK tutuklularının serbest bırakılmasını isteyen BDP Grup Başkanvekili Buldan, ‘’Yeni anayasa yapım sürecindeyiz. Bu süreçte Kürt halkının statüsü belirlenmek durumundadır. Anadilinde eğitim ve öğretim mutlaka anayasada yerini almak durumundadır’’ dedi.

DİYARBAKIR (Cumhuriyet) – BDP Grup Başkanvekili ve Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, “Geçmiş olsun AKP’ye. Kürtler statüsünü elde etti artık. Suriye’de elde edilen statü çok yakında Türkiye’de de Kürt halkının mücadelesiyle elde edilecektir” diye konuştu.

Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, “Benim adıma Hakkâri halkına selamlarımı iletin” demesi üzerine BDP, Hakkâri’de 3 günlük program hazırladı. Hakkâri’de iftardan sonra Bulvar Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 5 bin kişiye hitap eden BDP Grup Başkanvekili Iğdır Milletvekili Pervin Buldan şunları söyledi: “Yine Kürtlere karşı zulüm yapılıyor. Kürtler inkâr ediliyor, Kürtler yok sayılıyor. Sadece Türkiye’de değil, sadece Kuzey Kürdistan’da değil, Rojava’da da (Suriye’nin kuzeyi) Kürtler katlediliyor, Kürtlere zulüm ediliyor. Ama AKP hükümeti şunu çok iyi bilmelidir ki, Türkiye’deki barış süreci eğer gelişecekse Rojava’daki Kürtlerin şu anda vermiş olduğu mücadeleden bağımsız gelişmeyecektir. Geçmiş olsun AKP’ye. Kürtler statüsünü elde etti artık. Suriye’de elde edilen statü çok yakında Türkiye’de de Kürt halkının mücadelesiyle elde edilecektir.”

Birinci şartımız Öcalan’ın özgürlüğü

Çözüm sürecinde birinci aşamanın PKK’lilerin sınır dışına çıkması ile tamamlandığını ifade eden Buldan sözlerini şöyle sürdürdü: “İkinci aşamada Kürt halkının beklentileri var. Birinci şartımız sayın Öcalan’ın özgürlüğü. Sayın Öcalan’ın özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür. AKP hükümeti eğer adım atacaksa, ikinci aşamayı başlatacaksa işte buradan başlayabilir. Milletvekillerimizi serbest bırakabilir. KCK’li tutukluları serbest bırakabilir. Hasta tutukluları acilen tahliye edebilir.

Yeni anayasa yapım sürecindeyiz. Bu süreçte Kürt halkının statüsü belirlenmek durumundadır. Anadilinde eğitim ve öğretim mutlaka anayasada yerini almak durumundadır. Sadece Kürtler değil, Türkiye’de yaşayan bütün halklar, herkes anayasada kendisini görebilmelidir.

1 Ekim tarihine kadar bu paketin geçmesi gerekiyor ve genel kurulda yasalaşması gerekiyor. Eğer bunlar dikkate alınırsa ikinci aşama da ekim ayı ortalarında tamamlanmış sayılacaktır. Ondan sonrası üçüncü aşamadır. Kandil’deki dostlarımız, arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, yoldaşlarımız Türkiye’ye gelmelidir. Türkiye’de siyaset yapmalıdır.”

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, EMPERYALİZM, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *