ABD’yi korku sardı * CIA’nın 2 numarası: El Kaide’nin Şam yönetiminin yerini alması en büyük tehdit

Cumhuriyet 09.08.2013

ABD’yi korku sardı

CIA’nın 2 numarası: El Kaide’nin Şam yönetiminin yerini alması en büyük tehdit

Dış Haberler Servisi – Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) iki numarası Michael Morell, Suriye’deki savaşın ABD’nin güvenliğine en büyük tehdidi oluşturduğunu, “yönetimin düşmesiyle ülkenin El Kaide için silah cenneti haline geleceğini” söyledi.

Bugün görevi sona erecek olan Morell, Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, Suriye’ye giden yabancı savaşçı sayısının Irak’a gidenleri geçtiğini, bunların El Kaide bağlantılı gruplara katıldıklarını belirtti.

Morell, Suriye’de Beşşar Esad rejiminin yıkılması halinde, ardından gelecek süreçte El Kaide’nin ABD için çok büyük bir tehdit haline gelebileceğini vurguladı. Morell, kimyasal ve diğer gelişmiş silahlara sahip Şam yönetimi düşerse, Suriye’nin, Pakistan’ın yerini alarak El Kaide’nin “yeni cenneti” olacağına dikkat çekti.

‘Libya’daki gibi olur’

Suriye yönetiminin silahlarının, tıpkı Libya’da devrik lider Muammer Kaddafi yönetimine ait silahların başına geldiği gibi başka ellere geçeceğini ve satılacağını öngören Morell, “Suriye’deki savaş, gidişatı nedeniyle bugün dünyadaki en önemli olay olabilir. Bugün merkezi hükümetin düşüşüne doğru bir gidişat var” diye konuştu. Morell, Suriye’deki şiddetin, sınır komşuları Lübnan, Ürdün ve Irak’a yayılma potansiyeline de dikkat çekti. Morell, güvenlik tehdidi açısından İran’ı 2., Kuzey Kore’yi 3., siber savaş tehlikesini 4. sırada gördüğünü de söyledi.

İsrail Eylat’ta 
havalimanını kapattı

Öte yandan ABD’nin büyükelçiliklerinin kapatılmasında alarma geçen İsrail Ordusu, Sina Yarımadası’na komşu Eylat’taki havaalanını inişlere kapattı. Kuzeye kalkışların devam ettiği bildirildi. Kararın gerekçesi açıklanmadı.

This entry was posted in DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, EMPERYALİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *