ABD geriledikçe, Ilımlı İslam geriliyor

ABD geriledikçe, Ilımlı İslam geriliyor

Bülent ESİNOĞLU

Ön Asya’da ülkeler, Amerika’dan bağımsız, kendi geleceğini arıyorlar.
Ilımlı İslam, arkasında Amerika’nın olduğu İslam’dır. Amerikan İslam’ıdır.

Mısır’daki devrim, Mısırın geleceğini arayan devrimdir.Biz buna devrim dedik, devrim olduğunu da eninde sonunda, devrim değildir, darbedir diyenler de görecekler.Üstelik de, bir devrime, herkesin devrim demesine de gerek yoktur.Devrim, devrilenler için felakettir. Adamın felaket diyecek hali yok ki.Onun için darbe diyor.

Elbette halkın silahı, halkın meydana getirdiği ordusudur.Ordusu ile bütünleşmeden gerçekleştirilen tüm devrimler yarım kalır.Tüm devrimlerin içinde silah vardır. Silahsız değişen iktidarlar, her türlü işleyişini az çok düzene koymuş ülkeler için geçerlidir.

İslam ülkelerinin, kendi içinde devrim yapıp, bağımsız bir düzen kurmalarına, ABD bu güne kadar hep engel olmuştur.Son Mısır devriminin içine de, bu amaçla dalmaya çalışmaktadır.Tabi ABD’nin gücü de bir yere kadar yetmektedir.

Şimdi içeride ki Ilımlı İslam, Mısır devrimini Amerika’ya mal ederek, içeri de yol almaya çalışıyor.Ilımlı İslam, Irak’ta bir buçuk milyon insan, ABD tarafından katledilirken, ABD askerine dualar etmiştir.

Afganistan’da İslam boğazlanırken, ABD askeri ile birlikte kullanılmış İslam, şimdi kalkmış, Mısır “darbesinin” arkasında ABD var diye eleştiri yapıyor.

Sanki bu siyasi İslam(AKP), Avrupa’ya bağımsızlığımızı vermek için bir yerlerini yırtmamış gibi…

Sen Mısır Devriminin içinde neden ABD’yi arıyorsun?

ABD senin içinde…

Gizli istihbarat antlaşmalarıyla içinde, Amerikan ekonomisinin unsurları ile içinde…

NATO, OECD, Dünya Bankası, Gümrük Birliği gizli açık siyasi ve askeri antlaşmalar ortadayken, sen kalk Mısır Devriminin içinde Amerika ara…

Sen de bir ABD darbesiyle geldin. Tek fark arkanda Türk ordusu yoktu.İlerleme, değişim, dönüşüm halkların daha eşitlikçi, daha özgür bir ortamda yaşaması içindir.

Aydınlanma Ortaçağ Düşüncesine galip geliyor, ben ne yapıp edip, bu aydınlanmaya karşı bir şeyler yapayım düşüncesi, işleri karma karışık yapıyor…

Aydınlanma düşüncesine karşı daima bir kin içerisinde olmak, kine dayalı sistemler üretmek, bölünmeyi getiriyor.Onun için Ilımlı İslam, insan gibi düşünemiyor, nasıl intikam alınır diye düşünüyor.

Bu düşünce ve uygulamaları bir yere gelince, desteklerini yitiriyor.Amerika’nın uzantısı ekonomik sistemleri AKP benimsedi diye, AKP’ye destek olan liberaller, birer ikişer desteklerini çekiyorlar.İktidara gelirken oluşturdukları “Kutsal İttifak” dağılıyor.

Kürt bölücülüğü, liberaller ve siyasal İslam’ın ortaya koyduğu birliktelik dağılıyor.ABD’nin Ön Asya’daki etkisi azaldıkça, bölgedeki her türlü gericilik gücünü kaybediyor.

Siz bakmayın kamuoyu yoklamalarında %50’yiz diye övündüklerine…
Onlar da biliyor ki, ABD destekli, bölücü ve gerici düzen yıkılacaktır.
Mısır’daki devrim, Suriye’deki direniş bunun en önemli habercisidir.

Yıkılıyorlar.

9.7.2013
bulentesinoglu@gmail.com

This entry was posted in DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, EMPERYALİZM, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *