TARIMIN ÖLÜM MELEĞİ MONSANTO TÜRKİYE’DE * Monsanto Türkiye Pazarına giriyor

Cumhuriyet 25.05.2013

Monsanto Türkiye Pazarına giriyor

GDO’ya karşı 10 bin imza

MERT TAŞÇILAR

ANKARA – GDO’lu tohum üretimi yapan küresel gıda firması Monsanto’nun “Biodirect” ismiyle Türk Patent Enstitüsü’ne marka başvurusunda bulunması tepki çekti. Başvuruya karşı internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında Türk Patent Enstitüsü’ne gönderilmek üzere 10 bin imza toplandı.

Amerikan gıda firması Monsanto, Türkiye pazarında GDO’lu ürün satışı için harekete geçti. Şirket, Türkiye Patent Enstitüsü’ne 21 Mart’ta “Biodirect” ismiyle başvuruda bulundu. Buğday Derneği ise firmanın GDO’lu ürünleri pazarladığını belirterek başvurunun reddedilmesini istedi.

İnternet üzerinden bir de imza kampanyası başlatan derneğin açıklamasında, “Monsanto’nun, dünyanın dört bir yanına dağıttığı GDO’lu tohumlar yaşamın çeşitliliğini, direncini ve sürdürülebilirliğini, sağlığımızı, bağımsızlığımızı tehdit ediyor” denildi. Açıklamada, şirketin tüketiciyi yanıltıcı üretimler yapabileceği uyarısında bulunulurken, “Monsanto, 21 Mart’ta tescil için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunduğu ‘Biodirect’ markasıyla, tarla ve sofralarımızı organik tarımla ilgisi olmayan kimyasallar ve gıdalarla doldurabilir” denildi.

This entry was posted in EMPERYALİZM, TARIM - EKOLOJİ. Bookmark the permalink.

2 Responses to TARIMIN ÖLÜM MELEĞİ MONSANTO TÜRKİYE’DE * Monsanto Türkiye Pazarına giriyor

 1. dilek says:

  Peki imza nerde toplaniyo nereye imza atiliyo?!

  • Nacikaptan says:

   Sayın Dilek hanım,
   kampanya Greenpeace Akdeniz tarafından açıldı.
   Greenpeace’nin sayfasına girerseniz ve kampanya sona ermedi ise
   imza verebilirsiniz.

   selamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *