MEZHEP BÖLÜCÜLÜĞÜ VE DÜŞMANLIĞI YAPAN ÖĞRETMEN * Alevilik suç mu?

Olayın geçtiği yer ANKARA – Akdere Çağrıbey Anadolu lisesidir.
Tarih öğretmeni okulda mescit açılması için çaba göstermekte,
öğrenciler vasıtasıyla velilerden de imza toplamaya çalışmaktadır
İmza vermeyi kabul etmeyen öğrencileri ,
sınıfta mezheplerine göre alevi ve sünni olarak ayırarak oturtmuş,
Bu da yetmemiş ,sınıfa ” Komünistler ve Aleviler kucak kucağa oturan milletlerdir”
diyerek sünni olmayan öğrencileri ötekileştirerek hakaret etmiş,
Diğer öğrencileri de bu çocuklara düşman etmiştir.
Cahilliğin dibi yoktur.

Öğr.Nuri Işık

Karşı devrimcilerin ülkemizi getirdiği durum işte budur.
Öğretmen sıfatını taşıyan adam fotoğrafına göre genç bir tarih öğretmenidir.
Cumhuriyet döneminin okullarında yetişmiş de olsa bağnazlık eğitimle giderilmemektedir.

Bu olayı yaratan Tarih öğretmeni Nuri Işık’ın yeri ise medresedir.
Bilgiyi,çağdaşlığı ve aydınlanmayı vermesi gerekirken, Öğrencileri bölerek kamplaştıran,Öğretmen Nuri Işık’ın bu görevden uzaklaştırılarak meslekten de ihracı gerekir.

Okul müdürünün açıklamalarından ise olayı ört bas etmeye yönelik olduğu görülmektedir.”Hocanın fevri davranışları olursa ” diyerek meydana gelmiş olan olayın bir eğitim kurumuna yakışmadığının,böylesi düşüncede olan kişilerin öğretmen olamayacağının bilincinde olmadığı görülüyor.

Okul müdürlüğünden ,İl ve İlçe eğitim müdürlüğünden ise bu konuda bir açıklama yapılmamış olup bu açıklamayı da bekliyoruz.Konuya ilişkin haber aşağıdadır.

Naci Kaptan

***

Cumhuriyet 15.05.2013
MERT TAŞÇILAR

Ankara’daki bir lisede mescit açmak isteyen tarih öğretmeninin, dağıttığı dilekçeleri imzalamayan öğrencilere mezhepsel ayrımcılık uyguladığı ve hakaret ettiği ortaya çıktı

Alevilik suç mu?

* Dilekçeleri kabul etmeyen öğrencileri sınıfta Alevi ve Sünni olarak ayrı yerlerde oturtan öğretmenin öğrencilere “Komünistler ve Aleviler kucak kucağa oturan milletlerdir” dediği iddia edildi.

ANKARA – Akdere Çağrıbey Anadolu Lisesi’nde bir öğretmenin, okulda mescit açılması için hazırladığı dilekçeleri ailelerine imzalatmaları için öğrencilere baskı yaptığı belirtildi. Dilekçeleri kabul etmeyen öğrencileri sınıfta Alevi ve Sünni olarak ayrı yerlerde oturtan öğretmenin öğrencilere, “Komünistler ve Aleviler kucak kucağa oturan milletlerdir” dediği iddia edildi.

Okul Müdürü Ali Özdemir ise iddiaları kabul ederek “O konu üzerinde hassasiyetle duruyorum. Konuyu ilçe milli eğitim müdürümüzle görüştüm. Hocamızın fevri davranışları olursa sonucuna katlanır. Bu kötü şeyler kesinlikle müsaade edilmeyeceğini de bilmesi lazım” ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Bakanlığı da okula müfettiş göndererek soruşturma başlattı.

Tarih öğretmeni Nuri Işık, görev yaptığı Akdere Çağrıbey Anadolu Lisesi’nde mescit açılması için dağıttığı dilekçeleri ailelerine imzalatmaları için öğrencilere baskı yaptığı öğrenildi. Işık’ın bu girişimine bazı öğrenciler karşı çıkarak dilekçeleri kabul etmediler. Bunun üzerine öğrencilere tepki gösteren Işık’ın, öğrencileri Komünist ve Alevi olmakla suçladığı, sınıflarda öğrencileri Sünni ve Alevi diyerek ayrı oturttuğu belirtildi.

Okul müdürü Ali Özdemir, konuyla ilgili olarak “O konu üzerinde hassasiyetle duruyorum. Konuyu ilçe milli eğitim müdürümüzle görüştüm. Hocamızın fevri davranışları olursa sonucuna katlanır. Bu gibi kötü şeylere kesinlikle müsaade edilmeyeceğini de bilmesi lazım” dedi.

Mescit talebi için, “Bunun kesinlikle olmayacağını zaten gelen velilerimize de söyledim. Onlara böyle bir talebin yerinin şu anda TBMM ve anayasa olduğunu söyledim. Okul zaten böyle bir makam değil” ifadelerini kullanan Özdemir, ilçe milli eğitim müdürü ile de görüştüğünü belirtti.

Tehdit edildi

Mescit açılması için kendisine verilen dilekçeyi ailesine imzalatmayı kabul etmeyen öğrenci C.D., diğer öğrenciler tarafından Facebook üzerinden tehdit edilirken okulda öğrenciler tarafından sıkıştırıldı.

Müdür Özdemir, C. D’nin tehdit edilmesini ve okulda yaşanan tartışmaları, “Ufak tefek şeyler. Onlara ben müdahale ettim. Kardeşlik duygusunu anlattım. Kimse kimseyi ötekileştirmesin dedim. Gerekeni anlattım, sizler müsterih olun. Böyle bir şey burada kesinlikle meydan bulmaz” sözleriyle değerlendirdi.

This entry was posted in EĞİTİM, İrtica. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *