PKK’ya gizlice verilen sözler bir bir tutuluyor

PKK’ya gizlice verilen sözler bir bir tutuluyor

CAN ATAKLI

Gazeteci olarak doğaldır, günün gelişmeleri içinde boğuluyoruz genellikle. Yaşadığımız olayların biraz geçmişini karıştırmak, gelişmelerle bağlantı kurmak konusunda bazen özensiz davrandığımız da oluyor.

CHP eski milletvekillerinden emekli büyükelçi Onur Öymen, en azından benim bu eksikliğimi kapatan bir bilgi notu gönderdi geçen hafta. Bazı bölümlerini sizlerle paylaşacağım. Ama önce yazmak istediklerim var:

İktidar terör örgütünün silah bırakması konusunda “hiçbir taviz verilmediğini” söylüyor. Ancak terör örgütünün tavrına bakınca bu söylem pek doğru değil gibi görünüyor. İktidar süreçle ilgili hiçbir açıklama yapmıyor ama seçtiği “akil” isimler uzun süredir üstü kapalı bazı öneriler getiriyor.

Bu önerilerle yabancı kişi ve kuruluşların önerileri neredeyse bire bir örtüşüyor. Henüz hiçbir resmi açıklama olmamasına karşın, PKK terör örgütüne yabancıların önerdiği bazı konularda söz verilmiş olması büyük olasılık.

Örneğin ABD’nin eski başkanı Jimmy Carter, Güney Afrikalı liderler Nelson Mandela ve Desmond Tutu ile eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan gibi ünlü kişilerden oluşan ve yöneticileri arasında Soros’la bazı eski ABD büyükelçilerinin de bulunduğu
“Uluslararası Kriz Grubu” 30 Kasım 2012’de yayınladığı Kürt raporunda AKP iktidarına “Kürt sorunun çözümü” konusunda bazı tavsiyelerde (!) bulunmuştu.

Rapordaki tavsiyelerden bazıları şunlardı:

– Ana dilinde savunma konusunda yasa hemen çıkarılmalı.

– Ana dilinde eğitime geçiş için bir takvim belirlenmeli.

– Yerel yönetimlerin Kürtçe yer isimleri koyma yönündeki kararlarına izin verilmeli.

– Kamu hizmetlerinde Kürtçenin kullanılmasının önü açılmalı.

– Hükümet, Diyarbakır’da ve ülke çapında yerel hükümetler ve ademi merkeziyetçilik konularının tartışılmasına önderlik etmeli.

Bu heyetin sözcüsü konumundaki Desmond Tutu ise “Öcalan’a özgürlük verilsin” talebinde de bulunmuştu.

Yine heyetin 4 Aralık 2012 tarihli açıklamasının ekinde ise Öcalan’ın Ağustos 2009 tarihli “yol haritasına” yer verilerek bugünkü sürecin ana hatları belirlenmişti.

Kürt sorununa kafa yoran eski Finlandiya’nın Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari’nin başkanlığında oluşturulan “Bağımsız Türkiye Komisyonu”, 2009 yılında yayınladığı “Avrupa’da Türkiye” başlıklı raporunda Kürt dilinin yayında, kamu binalarında, okullarda ve siyasi konuşmalarda kullanılmasını önermiş, Kürtçe yer adları üzerindeki yasakların kaldırılmasını tavsiye etmiş ve “Anayasanın, bir etnik kökene diğerlerine göre daha çok ayrıcalık tanıyormuş gibi görünen maddeleri yeniden yazılarak Türkiye’nin tüm vatandaşları için gerçek anlamda eşitlik sağlanmalıdır” görüşünü savunmuştu.

Belli ki hiçbir şey iktidarın inisiyatifi ile gerçekleşmiyor.

Peki yabancıların bu isteklerini aynen karşılamanın bedeli ne olacak?

09 Nisan 2013 / VATAN

http://haber.gazetevatan.com/pkkya-gizlice-verilen-sozler-bir-bir-tutuluyor/528463/4/yazarlar

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, Kose Yazarlari, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *