KARANLIĞIN AYAK SESLERİ * SELAM FİLMİ * CAPRİCE GOLD * KUTLU DOĞUM

Cumhuriyet 18.04.2013

Gülen’in okullaşmasını anlatan Selam filmi için okullara yazı

Bu ne sinema aşkı!

MELTEM YILMAZ

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlıklar tarafından il genelindeki okullara gönderilen yazının ardından “Değerler Eğitimi” kapsamında öğrencilere, “Selam” filmi izletiliyor. Eğitim-Sen Antalya Şubesi Başkanı Nurettin Sönmez, “Selam filmi, yurtdışındaki Fethullah Gülen okullaşmasını ön plana çıkaran bir film. Sponsorluğunu da Antalya Eğitim Gönüllüleri Derneği adında bir Fethullah Gülen ekibi derneği üstleniyor” dedi. Sönmez “Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı kaymakamlıklarının yazılarına ulaştık” dedi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü uygulamanın “Değerler Eğitimi” ile alakasının olmadığını söyleyen. Sönmez, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak’ın kendisini arayarak durumdan haberinin olmadığını, yurtdışında bulunduğunu, dönünce ilgileneceğini söylediğini belirtti.

• Antalya Muratpaşa Hakkı Tatoğlu İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanı Feray Atalay da “Oğlumun getirdiği gezi izni doldurulmamış, yani biz imzaladıktan sonra dolduracaklardı. Müdür İlyas Bozdemir’i arayarak sordum, ‘Selam’ filmi için olduğunu söyledi. Konusunu bilip bilmediğini sorduğumda, ‘Orası bizi ilgilendirmez, kaymakamlık imzalamış’ cevabını aldım” dedi. “Bütün sinema filmi organizasyonlarını Okul Aile Birliği konu araştırması ile yapıyordunuz. Bunun neden bizden gizli yaptınız” diye sorduğunu anlatan Atalay, müdürün “Her şeyi bilmenize gerek yok” yanıtını verdiğini aktardı. Atalay, bunun üzerine Okul Aile Birliği olarak bu filmi onaylamadıklarını belirttiklerini söyledi.

Caprice Gold’dan yer almak caiz

Bir fetvamız eksikti

Haber Merkezi – ‘Cüppeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Jetpa Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı M. Fadıl Akgündüz’ün yeni açılacak olan oteli Caprice Gold Sarayı’ndan yer almanın ‘caiz’ olduğuna dair fetva verdi.

Otelin şantiyesinde kurulan çadırda dün gerçekleştirilen dua toplantısına, 34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid’in 3. kuşak torunu Harun Osmanoğlu’nun da aralarında bulunduğu 5 bine yakın davetli katıldı. Ünlü, yaptığı konuşmada, İslami ilkelere göre hizmet sunacak otel yokluğundan dolayı projeye temelinden beri sıcak baktığını ve gayesinin de reklam yapmak değil, İslama hizmet etmek olduğunu belirterek “En son İsmailağa fıkıh heyeti ile de görüşerek, her dört mezhebe uygun hale getirdik. Emlakçilik yapmıyorum. Fetva soruyorsan caizdir diyorum sana ben” dedi.

***

Kaymakamlık katılmaya zorluyor
Okullara kutlu doğum baskısı

SAVAŞ KÜRKLÜ

ADANA – Eğitim-İş Adana Şubesi Başkanı İsa Kayadan, merkez Seyhan ilçesinde kaymakamlığın Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılmaları için bölgedeki okullara baskı yaptığını belirtti.

Eğitim-İş Adana Şubesi Başkanı Kayadan, son dönemde öğretmenlerin derslere türbanla girmesi kampanyasına eğitim kurumlarında göz yumulduğuna, ilköğretim çağındaki çocukların umreye gönderildiğine, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak seminerler düzenlediğine dikkat çekerek, laik devlet anlayışının zedelendiğini, yurttaşların belli bir inanca sahip olması baskısı altına alınmak istendiğini belirtti. Seyhan Kaymakamlığı’nın Orhan Gazi, Orhan Çobanoğlu, Ahmet Cevdet Çamurdan ve Şükran Çobanoğlu ilköğretim okullarında öğretmen ve öğrencileri Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılmaya zorladığını vurgulayan Kayadan, “Bu tür kutlamalara okul saati dışında isteyen veli ve öğrenci gidebilecekken, eğitim – öğretim saati içerisinde öğretmen ve öğrencilerin bu kutlamalara yönlendirilmesi düşündürücüdür. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız için demokratik, çağdaş, laik, bilimsel eğitim için sayın valimizin, Portakal Çiçeği Karnavalı’na göstermiş olduğu hassasiyeti bu konuya da göstermesini istemekteyiz” ifadelerini kullandı.

This entry was posted in DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, EĞİTİM, İrtica. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *