Karadeniz’li vatandaştan Kürt vatandaşa mektup

Karadeniz’li vatandaştan
Kürt vatandaşa mektup

Ben Karadenizliyim!

Lazca konuşma merakım hiç olmadı. Ana dilde lazca isteğim olmadığı gibi. Karadeniz diye adlandırılan topraklarda hep gurbeti yaşadım. Bazen inşaatçı oldum, bazen hamal. Bazen yurt dışına göç eden emekçi. Bazen milletvekili, bazen mühendis Patika yollarla doludur yaşadığım yer. Keçi yolu diye tabir edilen yolları hiç keleş ile dolaşmadım.

Pusu atmadım askere, polise. Senin gibi açlığı iyi bilirim. Beraber yüklendik ülkenin en ağır yükünü. Emekçileri oynadık nesiller boyu. Sen susuzluktan yakınırken ben sellerin sürüklediği molozlar arasında kaybettiklerimin cesetlerini aradım. Senin adın sınır kaçakçılığıyla anılırken, ben yasa dışı silah kaçakçısı olarak tanındım. Silah ürettim evimin ahırında, namlu taktım oyuncak silahlara.

Sen Irak, Suriye topraklarında gezinirken ben de Gürcistan topraklarına uzanmışım ara sıra. Bazıları bizi çok özdeş kabul eder. Lazlar Kürt’ün deniz görmüşüdür derler bilirsin. Benziyor muyuz gerçekten?

Hem çok, hem de hiç! Benziyoruz; Sen karnı burnunda anne adaylarını kızak ile hastanelere taşırken ben sırtımda taşıyorum. Benzemez miyiz?

Ülkenin en ağır işlerini beraber sırtlandık. Sen beton dökerken ben duvarcılık yapıyordum. Sen duvar örerken ben demir döşüyordum. Sen park simsarlığı yaparken ben gazinoları haraca bağlıyordum. Benzemez miyiz?

Senin çocukların ile benim çocuklarımın kaderi de aynı, aynı hastalıklardan kırılırlar, aynı hastalıklardan sakat kalırlar, aynı eğitimsizlikten mağdur olurlar. Benzemez miyiz hiç? Sana ulaşma konusunda devletin nasıl geç kaldığını iddia ediyorsan benim de farkım yok bilesin.

Devleti hep jandarma diye bilir yörem insanı. Sizdeki gibi. Benzemez miyiz? Aynı gelenek yüzünden silahına sarılıp binleri öldürdük namus anlayışı gereği. Silaha merakımız, silahı yaşamın parçası görme anlayışımız hep aynı. Benzemez miyiz? Çok benziyoruz çok. Kürtler, Lazların deniz görmemişidir! Ne kadar doğru değil mi?

HİÇ BENZEMİYORUZ ASLINDA HEM DE HİÇ !

Ana dil hiç sorun olmadı benim için, bahane de olmadı . Kültürel haklar gerekçesi ile hiç cana kıymadım ben. Hiç pusu atıp mayın döşemedim körpe delikanlılara, yiğitlere. Vatan için görev yapanlara. Hiç işyeri yakmadım. Hiç kepenk kapatmadım insanların yüzüne. Hiç yollara düşüp caniliği, canileri savunmadım. Hiç Mehmetçik ile puştu bir tutmadım, yakıştıramadım vicdanıma. Hiç benzemiyoruz hiç!

Çanakkale’de ben de öldüm. Yetmedi Pontus çeteleri ile mücadelede öldüm. Ruslara karşı öldüm. Yetmedi Kore’de öldüm, Kıbrıs’ta öldüm. Bunu iğrenç ayrılıkçılık anlayışına kılıf uydurmak için malzeme konusu yapmadım. Nereden bilebilirim ki Çanakkale’de ölen atalarımın şimdilerde yapmaya çalışacağım ayrılıkçılığa anlayış gösterebileceklerini ki! Zafere ulaşmak için her yol mübah demedim, diyemedim.

Çocuklarımı sokaklarda taş atsınlar, barikat kursunlar diye yollamadım. Bayrakları çiğnesinler, Milli Marşı söylemesinler diye öğütlemedim. Lazlığımı Türklüğümün önünde görmedim hiç bir zaman. Ben dağa çıkmadım. Ülke ülke dolaşıp vahvahlarımı anlatmadım. Bir oğlumu dağa bir oğlumu üniversiteye birini askere yollamadım.

Devlete vergiden kaçıp eşkiyaya haraç vermedim. Ekmeğine yağ sürmedim. Gece dağda gündüz kurumda olmadım. Hastaneleri basmadım, okulları yakmadım, şantiyeleri havaya uçurmadım.

ÇÜNKÜ BEN YEDİĞİM EKMEĞE HİÇ İHANET ETMEDİM..

BİZİM İÇİN TEK BAYRAK, TEK DİL, TEK VATAN ..

BİZ KARADENİZ ÇOCUĞUYUZ……….

O…..u çocuğu değiliz.
Hiç bir zaman da olmadık.

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, HAYATIN İÇİNDEN, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *