Diyanet’te kara delik

Diyanet’te kara delik

Hazineye ait taşınmazların kira gelirlerine el koyan kurum, paraların nereye harcandığını da açıklayamıyor.

Ayşe Sayın

Cumhuriyet- Hükümetin Meclis’ten kaçırdığı Sayıştay raporunda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cami ve mescitlerin ticari nitelikli ünitelerini usulsüz kiralayarak hazine gelirinin yüzde 25’ini aktardığını saptadığı Dini ve Sosyal Hizmet Vakfı’nın bu yolla yaklaşık 24 milyon lira gelir elde ettiği ortaya çıktı.

Sayıştay’ın raporunda, “hazine zararına” yol açtığı eleştirisi ve uyarısı yaptığı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, hazine üzerindeki taşınmaz üzerine yapılan dini tesislerin ticari ünitelerinin kira gelirlerini Dini ve Sosyal Hizmet Vakfı’na aktarması olayını CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, soru önergesi ile Meclis gündemine taşımıştı. Soru önergesine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ aracılığıyla yanıt veren Diyanet İşleri Başkanlığı, Sayıştay’ın usulsüz bulduğu kiralama işlemini savundu. Yanıtta, Diyanet’e bağlı cami ve mescitlerin müştemilatının ticari faaliyetlerde kullandırılmak üzere Bakanlar Kurulu’nca “vergi muafiyeti” tanınan Dini ve Sosyal Hizmet Vakfı’na devredildiği bilgisine yer verildi.

Diyanet’in yanıtına göre, vakıf 2002-2012 yılları arasında kiralamalardan toplam 23 milyon 795 bin lira gelir elde ederken, bu gelirlerin ne kadarının taşınmaz üzerindeki camilere aktarıldığı konusunda ise net bir bilgi verilmemesi dikkat çekti.

Yanıtta bu konuda sadece, “Bu gelir, Dini ve Sosyal Hizmet Vakfı tarafından doğal afetler sonucu hasar gören camiler ile tarihi ve turistik nitelikteki camiler ile yurt genelinde bulunan diğer cami ve mecsitlerin yapımı, bakım ve onarımı, çevre tanzimi, temizlik ve güvenliklerinin temini, ayrıca yurtdışında bulunan ecdat yadigârı tarihi camilerin bakım ve onarım işlerinde kullanılmaktadır” ifadesine yer verildi.

Cumhuriyet 14 Nisan 2013

This entry was posted in DİN-İNANÇ, Gundem, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *