BİR CUMHURİYET KADINININ , GÜLRİZ SURURİ’NİN KONUŞMASI

ÇAĞDAŞ YAŞAM CUMHURİYET ÖDÜLÜ’nü
GENCO ERKAL ile birlikte alan GÜLRİZ SURURİ’nin
törende yaptığı konuşma…

10 Nisan 2012

GÜLRİZ SURURİ’NİN KONUŞMASI

Gençlik yıllarımda demokrasinin hemen ülkemize yerleşeceğini sandığım o saf dönemlerimde, sosyal adaletin peşine düşmüştüm. Ancak yanlış anlaşıldık, komünist diye damgalamaya çalıştılar.

Oysa ben sadece ülkemde sosyal adalet isteyen masum bir genç oyuncuydum. Nereden bilirdim ”Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar” türküleri söylediğimiz günleri arayacağımızı, o yetinmek istemediğimiz demokrasiye, altmış yılda bir türlü kavuşamayacağımızı.

Yıllar süratle iyi ve kötü anılar biriktirerek geçti. Ben değiştim, geliştim, ülkem değişti, geliştiği ise nereden bakıldığına bağlıdır.

Bugün ben o gençliğimde beğenmediğim demokrasiye çoktan razı iken, Cumhuriyetin bize tanıdığı hakları yeniden, yeniden kazanmak için mücadele vereceğimizi, nereden bilirdim?

Katıldığımız Cumhuriyet mitinglerinde, elimizdeki pankartlarda; çağdaş eğitimin her gün yediği darbeler, Türkiye üzerine oynanan oyunlar, yargının saygınlığını kaybediyor oluşu, laik Cumhuriyetimizin tehlikede oluşu, onlar bizler diye kutuplaştırılmamız gibi sorunlar dile getiriliyordu.

Bu gün bu sözleri ne kadar kanıksadığımızın farkında mısınız?

Bildiğiniz gibi bugün Cumhuriyetimiz büyük bir sınavdan geçiyor. Evlerden çıkıp meydanlarda çoğalmalıyız. Bir araya gelmeliyiz.

Bize katılmayanların hala büyük bir rehavet içinde olduklarını düşünüyorum.

Eğer toplumun her kesimi için adalet, eşitlik, demokrasi istiyorsak, seyirci kalamayız. Sokağa çıkmak istemeyenler internet, sosyal medya yoluyla çokluğumuzu, kararlılığımızı göstermelidir.

Biliyorum ki, bir ülkede devamlı yanlış işler yapılıyorsa benim kendi doğrularımla yaşamam zorlaşır. Buna seyirci kalamam. Kimsenin de kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Bana iyi bir şey sunuluyormuş edasındaki dayatmalara pabuç bırakmam.

Çünkü para yitirilirse,
bir şey yitik demektir.
Umut yitirilirse,
çok şey yitik demektir.
Yürek yitirilirse,
her şey yitik demektir.

Ben hayatımda en çok bir Cumhuriyet kızı olmakla övündüm.

Hala bu dünyayı insanların, ülkemizi ise Cumhuriyet kızlarının cennete çevirebileceklerine inanıyorum ve yeter ki seyirci kalmayalım diyorum.

Yaşasın çağdaş yaşamın çağdaş Cumhuriyet kızları.

Gülriz Sururi

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *