Yeni Sevr Vizyonu!..

Ümit Zileli
28 Mart 2013

Yeni Sevr Vizyonu!..

O günden beri, hem medyayı, hem siyasetçileri, hem de toplumdaki yankıları pür dikkat izliyorum…

Sözünü ettiğim gün, 21 Mart 2013, Diyarbakır’daki Nevruz mitingi… Diğer bir deyişle, Öcalan’ın ağır müebbet hapse mahkûm bir hükümlüyken, nasıl da ülkenin kaderine hükmeden “proje ortak görevlisi” rütbesine eriştiğini ilan ettiği o gün…

– O gün, bir milattı!..

O gün, Türk’le Kürt’ün, “genişletilmiş Misakımilli” yutturmacasıyla Ortadoğu ateşine “piyon” sıfatıyla sürülme anlaşmasının ilan edildiği gündü… Öcalan’ın mesajı o kadar net, o denli açıktı ki, bunu görmemek için ya tamamıyla kör, ya çok ama çok saf ya da büyük efendinin talimatlarıyla yürütülen süreçte “görevli” olmak gerekiyordu!..

Görevlilerden tabii ki söz edeceğim… Ama ilk sözüm Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm yurttaşlarına: Gözlerimizin içine baka baka, Türkiye’nin “ölüm fermanı” anlamına gelen böylesine açık bir oyunun, üstüne bir de “İsrail’in özrü sosuyla” yedirilmesini hazmedecek miyiz?..

– Bizler bu kadar saf, bu denli kör müyüz?!..

***

İşte size, hiçbir söze gerek bırakmayan “Öcalan” yorumlarından birkaç örnek:

– Misakımilli’den söz ediyor ki buna bilindiği gibi Musul da dahildir! Yani Öcalan’ın zihninde Ankara ve Diyarbakır’ın öncülüğünde kurulacak yeni bir siyasi oluşum var. Federasyon olur, konfederasyon olur… Ben size söyleyeyim mi; bu vizyon Osmanlıcı bir vizyondur ve Stratejik Derinlik fikriyle uyumludur… (Emre Aköz – Sabah 22 Mart)

– Öcalan’ın barış vizyonu da zaten bir Türk-Kürt ittifakına işaret ediyor. TC-PKK barışının vizyonu, Türklerle Kürtler için sürdürülebilir bir yeni ortaklık modeli olabilir. (Kadri Gürsel – Milliyet 24 Mart)

– Mektuba uluslararası bir mesaj yükleyerek Irak’tan Suriye’ye, Avrupa’dan Asya’ya kadar geniş bir alanı tarif etti. Ve bu alana Misakımilli’yi yerleştirerek bölünmeye karşı olduğunu açıkladı… Türkiye’nin önü açılmıştır. Ne olur tıkamayın. (Fatih Çekirge – Hürriyet 22 Mart)

Öcalan’ın dünkü çağrısı, tam anlamıyla Türk-Kürt ortaklığı üzerine yükselen bir demokratik restorasyon projesi. Konuşmasında İslam da geçti, Misakımilli de… Özetle, sınırların kalkması, Türkiye çatısı altında birlikte büyüme çağrısı. (Aslı Aydıntaşbaş – Milliyet 22 Mart)

– Öcalan’ın verdiği kardeşlik mesajı Anadolu sınırını aşıp Irak ve Suriye halklarını da kapsıyor… Türkiye, PKK sorununu halledebilirse, Öcalan’ın cümlelerinden de anlaşıldığı gibi Ortadoğu’da çok daha önemli bir role soyunabilir. (Nazlı Ilıcak – Sabah 22 Mart)

– Daha ne yazsınlar Allah aşkına?!..

***

Birkaç saptama ve bir soruyla bitirelim…

– Yandaş köşelerde Öcalan’ı yücelten, “görev yazıları” çalakalem sürerken, eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Uğur Dündar’a yaptığı açıklamada müthiş bir iddiada bulundu: “Apo’nun mektubu, Başbakan’ın aracında bir yetkili tarafından yazıldı!..”

Sedat Ergin de Hürriyet’teki köşesinde 22 Mart günü, “İlginçtir ki, Öcalan’ın konuşmasına bakıldığında, verdiği mesajların önemli bir bölümünün aslında Başbakan Erdoğan’ın son haftalardaki bazı açıklamalarıyla büyük ölçüde örtüşmesi dikkat çekti” diyordu.. uyuma bakın!..

– Çeşitli gazetelere demeç veren ABD’li yetkililer İsrail’in özrünün bölgedeki ortak çıkarların muhafazası ve tehditlerin bertaraf edilmesi adına çok önemli olduğunu söylediler. Musevi asıllı Ortadoğu uzmanı Dr. Ben-Meir, normalleşme ile birlikte her iki ülkenin Suriye ve İran’a karşı işbirliği içinde olacağını söyledi… Batı medyası aylardır Ortadoğu’da haritaların değişeceğini, çok sarsıcı gelişmelerin olacağını adeta davul çalarak duyuruyor…

Yazılan tüm yazıların, tüm yorumların merkezinde ise Türkiye var.. Bir de Büyük Kürdistan!.. Yanaşmaların büyük bir iştahla duyurduğu “Büyük Barışı” bir de bu gözle okuyun..

– Yutturulmaya çalışılan vizyonun “Yeni Osmanlıcılık” değil, “Yeni Sevr” olduğunu göreceksiniz!..

Cumhuriyet

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, EMPERYALİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *