Askerin onuru

Güngör Mengi

Askerin onuru

Askerin moralini intikamcı hamlelere karşı korumalıyız

Güngör MengiOlumsuz etkileri “vahamet” sözünde karşılığını bulabilecek bir ilkellik Meclis’e taşındı.CHP Milletvekili Atilla Kart, özel yaşamları gizlice izlenen 200 Hava Kuvvetleri personeline, istifa edip sorunsuz ayrılmaları için 28 Şubat’a kadar süre verildiğini iddia etti.

Atilla Kart, Milli Savunma Bakanı’nın cevaplamasını istediği soru önergesinde çağrıya uymayan personelin itibarsız hâle düşürülerek ordudan uzaklaştırılacağı tehdidi yapıldığını belirtti.

Kart şunları söyledi:

“Hava üsleri bünyesinde Konya’da görevli 80 kişi, öteki üslerde 200 kişi, dokuz saate varan sorgulara tabi tutulmuşlar, özel yaşamları görüntülü olarak kendilerine gösterilmiştir.Daha sonra telefonla arayan ‘yetkililer’ soruşturması yapılan kişilere, 28 Şubat’a kadar emeklilik talebinde bulunmaları yahut istifa etmeleri, aksi hâlde ilişkilerinin kesileceği gibi elde edilen bilgi ve belgelerin açıklanacağı tehdidinde bulunmuşlardır.Birçok kişi, aile bütünlüklerinin bozulmaması ve itibarsızlaştırmaya maruz kalmamak için emeklilik veya istifa dilekçelerini vermişlerdir.”

Kitlesel yargısız infaz

Kart’a göre Hava Kuvvetleri personeline tehdit ve şantajla dayatılan istifa ve emeklilik seçenekleri, borç, alkol kullanımı, iffetsizlik, şans oyunları oynama ve siyasi faaliyetlerde bulunma kapsamındaki
“suçlar” sözde belgelenerek dayatılıyor.

Tasfiye için hedef alınan askeri personelin daha önce çekilen görüntüleri ve konuşmaları sorgu sırasında kendilerine gösterildiği için etkisi güçlü ve hızlı olmuştur.

Atilla Kart “Birçok kişi, aile bütünlükleri bozulmasın ve itibarsızlaştırma çabalarına maruz kalmasınlar diye dilekçelerini vermişlerdir” diyor.

Bu haksız ve kanunsuz tasfiye operasyonunun hangi değer ölçütlerine göre yürütüldüğünü bilmiyoruz.

İddianın dün bütün gün Genelkurmay Başkanlığı’nca yalanlanmaması, yeni bir kitlesel yargısız infaz eyleminin yürümekte olduğunu düşündürmektedir.

Güvenlik zafiyeti…

Genelkurmay gerçeği en kısa zamanda açıklamalı ve orduya musallat olan entrikacı unsurların önünü kesmelidir.Fesat odaklarının yarattığı tehdit yalnız hedef alınan askerlerin tasfiyesini sağlamaktan ibaret kalmayacaktır.

Moraller böyle bir ortamda yüksek olamaz.

İftira, tehdit ve şantaj bu yüzden milli güvenlik zafiyeti yaratabilir.
Bu melânetin, Türkiye’yi savaşa itmek isteyen tahriklerin arttığı bir dönemde azması sebepsiz değildir.

Kin ve intikam peşinde koşulacak zamanlar içinde yaşamıyoruz.
Tehdidin zaman sınırını 28 Şubat seçen irade niyetini ele veriyor.
Askerin onurunu ve moralini adaletsizliklere karşı korumak zorundayız.

Tabii kahramanlığından emin olduğumuz bir orduya sahip olarak güven içinde yaşamak istiyorsak…

This entry was posted in TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *