YABANCILAR BANKALAR VE MERKEZ BANKASI ÜZERİNDEN TÜRKİYE’Yİ NASIL SOYUYORLAR ?

Özellikle altınlarını bankalara yatıranlar dikkatle okusun !!!

YABANCILAR BANKALAR VE MERKEZ BANKASI
ÜZERİNDEN TÜRKİYE’Yİ NASIL SOYUYORLAR ?

Altın hesabı, ülkenin vücudunu satmaktır

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in son yayınladığı raporda, Türk bankalarının, 2013 yılında büyük ihtimalle Türkiye’nin güçlü ekonomisi ve bankacılık sektöründen fayda sağlamak isteyen yabancı bankaların satın alma hedefleri haline gelecekleri öngörüsüne yer verildi.

Raporda “2013’te orta ölçekli Türk bankaları arasında birleşme ve satın almalar yaşanması ihtimal dahilinde. Bankacılık sektörünün sağlıklı kredi temelleri, pazar büyüklüğü, ekonominin olumlu görünümü, Türkiye’yi cazip hale getiriyor.

Piyasada yeni konsolidasyonların olması olasılığı var” denildi.
Peki şu anda Türkiye’de bankaların ne kadarı yabancıların elindedir? Benim elimde kesin bir rakam yok ama yüzde 40 diyen var, yüzde 50 diyen var..

***

Şu anda yarısı yabancıların elinde olan Türkiye’deki bankalar, önemli bir operasyona da başladı ve halkın elindeki altınları toplama yarışına girişti.Konuyla ilgili bir yazı yazan Güngör Uras, “Bankalar, eritilip 24 ayara dönüştürülen altınları öncelikle ’müşterileri adına’saklamak mecburiyetinde. Altın ya yurtdışındaki bankalarda ya Merkez Bankası’nda saklanır.

Bankalar müşteri adına sakladıkları altınları Merkez Bankası’ndaki mevduat kanuni karşılık hesaplarındaki yükümlülüklerinde kullanabiliyorlar.Bankalar bu altınları borç para alırken garanti olarak değerlendirebilirler” dedi.

***

Peki Merkez Bankası, Türkiye’nin parasını nerede saklıyor? Merkez Bankası eski başkanlarından Yaman Törüner, 2007 yılı Haziran ayında Milliyet’teki yazısında “Paramızı bize verip faiziyle her şeyimizi alıyorlar” başlığı altında bu konuya açıklık getirmiş ve şu bilgileri vermişti

* “Türk bankaları, ortalama yüzde 8’e mal ettikleri ve düzenlemeler nedeniyle tutmak zorunda oldukları döviz fonlarını, ortalama yüzde 4 faizle yabancı bankalara yatırırlar.Merkez Bankası’na ve Hazine’ye yüzde 7 civarında mal olan dövizler de ortalama yüzde 4’le yabancı bankalara yatırılır.

* Yabancı bankalar, kendi ülkelerindeki fonlar aracılığıyla gelip, bizim paramızın bir bölümünü bizim borsamıza, bir bölümünü de bizim Hazine bonolarımıza veya tahvillerimize yatırırlar. IMF sayesinde, kur riskini garanti ettiklerinden yüzde 22 civarında faiz alırlar.

* Yabancılar bizden aldıkları 112 milyar doların, 80 milyar dolarını Hazinemize ve borsamıza sıcak para olarak yatırır; bizim paramızla havadan yüzde 22 faiz alırlar. 112 milyar doların ne kadarının mevduat alınan ülkeye yatırılacağına ise, rating (değerleme) şirketleri karar verirler. Buna, ’ülke riski’ denilir.

* Bu hükümet geldikten beri bu yolla, sıcak paraya yaklaşık 90 milyar dolar faiz ödedik.(2007 yılına kadar) İşte bu faizlerle, yani hiç para koymadan yabancılar bankalarımızı ve diğer önemli kuruluşlarımızı satın aldılar. Almaya da devam edecekler. Bu sebeple,ülkemize rekor derecede yabancı yatırımcı geldi.Küresel sermaye, bu yolla hiç sermaye koymadan, Türkiye’de ve gelişmekte olan diğer ülkelerde iyi para kazanıyor. Yabancıların AKP’yi neden destekledikleri belli değil mi?”

***

İşte bu sistem uluslararası bir dolandırıcılıktır. Türkiye’nin bankalar ve Merkez Bankası üzerinden nasıl soyulduğunun çok net çekilmiş bir fotoğrafıdır.Şimdi gözlerini, bankalarla birlikte Türk halkının elindeki altınlara diktiler. Parlak vaatlerle, halkın elindeki altınları da topladıktan sonra, karşılığını, Türkiye dışındaki büyük bankalara yatıracaklar. Türkiye’nin elinde hiçbir birikim kalmayacak.

16 Ocak 2013 Yeniçağ

This entry was posted in Ekonomi, EMPERYALİZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *