TOKİ EV DEĞİL DERT SATIYOR ! * Koktu bu ayaklar!

TOKİ EV DEĞİL DERT SATIYOR !

Necati Doğru:

Koktu bu ayaklar!

Silah bıraktırmak için “dün bölücü başı bebek katili dedikleri Öcalan’ın bugün bölge valisi itibarına dönüştürülmesi” çabalarının ne getireceği şimdilik net değil.Durum karanlık.Netleşsin. Göreceğiz.

TOKİ’nin liderlik ettiği “Kentsel Dönüşüm’den ise çürük kokuları” geliyor. Danıştay’ın son raporunda şu satırlar var: 2012 Temmuz ayı itibariyle TOKİ’den konut alanlardan 30 bin 454 vatandaş mahkemeye başvurdu.

Sözlerinde durmadılar.
Bizi aldattılar.
Zarara uğrattılar.
Ve “yalan söylediler” diyerek TOKİ’yi dava ettiler. Mahkemeler; açılan davalar sonucunda TOKİ’yi vatandaşa 102 milyon TL tazminat ödemeye mahkum etti.(Sayıştay Raporu sayfa 7 ve 106)

Bu kadar büyük sayıda dava ve 102 milyon TL mahkumiyet kararı “Kentsel dönüşümün altından gelmekte olan çürük kokularının daha da aratacağını” göstermekte. Bu kokunun ahlakı olarak ar damarlarını çatlattığını ve Şehircilik Bakanı’nın istifa etmesi gerektiğini bir süre önce CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’da Meclis’te açıklamıştı.

Vatandaş haykırmakta:
TOKİ ev değil dert satıyor.
Kullanılan malzeme kötü.
Tuvaletler berbat.
Banyolar rezalet.
Mutfaklar kullanışsız.
Çevre düzenlemesi özensiz, plansız,
uydur gitsin havasında.
TOKİ’den ev alan vatandaşın yüzde 71 mutsuz.

Söz veriliyor.
Tarih belirleniyor.
Konut bu tarihte teslim edilmiyor.
Bu gecikme TOKİ’ye “Dönüşümü eline yüzüne bulaştırıp kokutursa sorumluluk altına girmeyeceği” bir koruma kalkanı sunulmuş olmasından doğdu.

Kamu İhale Yasası değiştirildi.
TOKİ’nin konutların yapımını şirketlere ihale ederken; “uygulama palanı hazırlaması, imar izinlerinin ve ruhsatların alınması, konutların üzerinde yükseleceği arsaların mülkiyet sorununun çözümü, ÇED raporu alınması ” mecburiyeti kaldırıldı.

Hazırlıkları yapma.
Ver ihaleyi yandaş şirkete.

Ve çağır mikrofon yaptığın medyayı; “Türkiye’yi kentsel dönüşümle yeniliyoruz” propagandasını yükselt. TOKİ konut inşaatlarının ana su ishale hatlarına, yüksek gerilim hatları altına, başkasının arsasına yapılmaya başlandığını toplumdan, Meclisten, konut alanlardan gizle.

34 bin kişi TOKİ’yi dava etti.
Adalet vatandaşı haklı buldu.

102 milyon TL’yi şirketler mi TOKİ mi ödeyecek orası net değil. Çünkü AKP’li milletvekillerinin oylarıyla TOKİ hesap ve işlemleri TBMM’de onaylanıp aklanıyor. Bu aklanma sonucunda TOKİ’yi dolandıran şirketlere yeniden ihaleler veriliyor. Kentsel dönüşümde hırsızlık, kayırma var. Bakan istifa ederim diyor, sonra dediğini unutuyor.
Koktu bu ayaklar!

This entry was posted in Ekonomi, Gundem, Kose Yazarlari. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *