Washington Post * ‘Suriye, Erdoğan otoritesi için test’

‘Suriye, Erdoğan otoritesi için test’

Dış Haberler Servisi – Suriye’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “otoritesi için yeni bir test” teşkil ettiği öne sürüldü.

Washington Post gazetesinde, “Türkiye’de Suriye, Erdoğan’ın Otoritesine Yeni Bir Test Oluşturuyor” başlığıyla çıkan yazıda birçok gözlemcinin Türkiye’yi Müslüman dünya için bir model olarak görmesine karşın, binlerce laik muhalifin geçen hafta, Erdoğan’ın artan dini ve otokratik eğilimi olarak kınadıkları şeylere karşı düzenledikleri gösteri sırasında basınçlı su ve göz yaşartıcı gaz ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

Türkiye’de ekonomik büyümenin de yavaşlamakta olduğunu, yabancı yatırımlarının girişlerinin azaldığının belirtildiği yazıda, Erdoğan’ın Suriye’deki ihtilaf nedeniyle “en büyük stratejik testle karşı karşıya bulunduğunu” ileri sürüldü. Türkiye’nin Suriye’ye ciddi bir müdahalesi olasılığının azaldığı görüşünün dile getirildiği haberde, Erdoğan’ın Beşşar Esad’ı düşürmeye yönelik “daha agresif eylem çağrılarının geri teptiği” görüşlerine yer verildi.

Yazıda eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’ın, “Türkiye, Suriye politikalarını Esad’ın gidişinin çok yakın olduğu varsayımına dayandırdı ancak o hâlâ orada ve Türkiye, dış oyuncularca tek başına bırakıldı” değerlendirmesi de aktarıldı. Haberde Erdoğan’ın “Kökleri İslamda olan partisinin yükselişinin Türkiye’deki toplumsal normlara birçok görünür değişiklik getirdiğini” belirtirken başörtüsünü hatırlattı. Yazıda Erdoğan’ı eleştirenlerin Başbakanlık makamını “bizzat dini teşvik etmek için kullandığını” öne sürdüklerini belirtti.

Cumhuriyet 05.11.2012

This entry was posted in ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *