TOKİ dosyası ‘7 projede 773 milyon zarar’

Cumhuriyet 17.11.2012

CHP’den trilyonluk TOKİ dosyası

‘7 projede 773 milyon zarar’

ÖZLEM GÜVEMLİ

CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Aykut Erdoğdu, TOKİ ve İBB ile ilgili 3 önemli yolsuzluk dosyası açıkladı. Erdoğdu’nun iddialarına göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın TOKİ’nin başkanı olduğu dönemde kurum arsa fiyatlarını düşük, müteahhit masraflarını yüksek göstererek devleti 7 projede 773 milyon TL zarara uğrattı. Harbiye Kongre Merkezi inşaatı da Kamu İhale Kanunu’na aykırı şekilde pazarlık yöntemi ile Fettah Tamince’ye ait Sembol İnşaat’a verildi. Milyar dolarlık arsa üzerine 300 milyon lira masraf yapılarak inşa edilen kongre merkezinin işletme ihalesine de sadece Tamince’ye ait 3 firma katıldı.

Erdoğdu’nun TOKİ ile ilgili ilk iddiasına göre devletin zarara uğratıldığı 7 proje için Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun 6 denetçisi bir rapor hazırladı. Bu rapor konusunda uzman 18 üye tarafından da incelenip “doğru ve tutarlı” bulundu ve TBMM’ye gönderildi. 25 sayfalık raporda “devletin arsalarının değerinin düşük, müteahhitlere ait maliyetlerin kasıtlı olarak yüksek gösterilerek 7 projede devlet toplam 773 milyon lira devlet zarara uğratılmıştır” denildi. TOKİ hakkında soruşturma başlatıldı ve Başbakanlık Teftiş Kurulu, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Teftiş Kurulu ile SPK denetçilerinden oluşan ekip ortak bir denetim yaptı. Bu zarar karşısında sadece arsa değerlemesi yapan uzmanların belgeleri iptal edildi, alt düzey memurlara uyarı cezaları verildi. TOKİ’nin üst düzey yönetimi ile ilgili hiçbir müeyyide öngörülmedi.

Erdoğdu’nun ikinci iddiasına göre TOKİ, Bayraktar döneminde devlete ait gayrimenkullerin tapu devretme yetkisini hukuka aykırı şekilde KC Grup’a verdi. Grup, arsaları kurduğu 2 şirketin üzerine geçirdi ve Denizbank’tan aldığı krediler için teminat olarak gösterdi.

Grup, kredi taksitlerini ödeyemeyince Denizbank devletin mallarına el koydu. Bu sırada devlet 106 milyon lira zarara uğradı. Açılan soruşturmada fatura eski TOKİ başkan yardımcısına ve iki daire başkanına kesildi.

This entry was posted in Gundem, Haber, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *