İşte AKP Türkiyesi: Batman’da çadır okul!

İşte AKP Türkiyesi: Batman’da çadır okul!

Batman’ın Sason ilçesi’ne Bağlı Çağlı Köyü’nde öğrenciler çadırda eğitim görüyor. Köyün ücretli öğretmeni okula gelemediği için öğrencilere zaman zaman veliler ders vermek zorunda kalıyor. Köyden yatılı okula gönderilen çocuklar 4+4+4 sistemine geçilmesinin ardından köye geri gönderilmiş.

DHA‘nın haberine göre, Sason İlçesi’nin Çağlı Köyü’nün 10 haneli 60 nüfuslu Kuzguncuk mezrasında okul yokluğundan köylülerin kurduğu çadırda eğitim gören 17 öğrenciye, zaman zaman öğrenci velileri ders vermek zorunda kalıyor. Ücretli öğretmen Yakup Aytemur, okul binası ve kalacak yer olmadığı için mezraya gelemiyor.

cadir_okul_2.jpg

Mezra sakinlerinden Abdusselam Sucu, Murat Sucu ve Nedim Saçı, başta Sason Kaymakamlığı olmak üzere ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne defalarca başvurdukları halde, prefabrik binanın kurulmadığını söyledi. Öğrencilerin ilkel şartlarda çadırda eğitim gördüğünü belirten öğrenci velileri, “21’inci Yüzyılda halimizi görüyorsunuz. Bazı aileler İstanbul’dan mezraya dönüş yaptı ama burada henüz doğru dürüst bir eğitim yuvası bulunmuyor. Çocuklarımız zor durumda” dedi.

cadir_okul_4.jpg

cadir_okul_3.jpg

Yatılı okuldaki öğrencileri mezraya geri göndermişler! Sason Yücebağ beldesindeki Yatılı Bölge ilköğretim okulunda daha önce eğitim-öğretim gören öğrencilerin bir bölümünün 4+4+4 sistemine geçilmesi nedeniyle mezraya gönderildiğini belirten Abdüsselam Sucu şöyle konuştu: “Mezramızda bu yıl okul yapılacak diye çocuklarımızın kayıtlarını yeni okula yaptık. Fakat iki ayı aşkın süredir okulun prefabrik malzemeleri kurulmayı bekliyor. Çocuklarımızın cahil kalmamaları için okul istiyoruz. Öğretmen olmayınca mezra sakinleri olarak öğrencilere bildiğimiz konularda ders veriyoruz. Fakat yine de öğrenciler öğretmen bekliyor. Müfredat ve tedrisatın olmadığı çadırda çoğu öğrencinin kırtasiyesi de bulunmuyor. Başbakan’a sesleniyoruz, mezramızı bir an önce okula kavuşturun.”

This entry was posted in EĞİTİM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *