CIA’dan Türkiye’ye Kürdistan rüşveti!

CIA’dan Türkiye’ye Kürdistan rüşveti!

Çuvalcı CIA patronu Petraeus’un Ankara ziyaretinden “ahlaksız teklif” çıktı: Ağabey olun; tanıyın, petrol ve gazdan pay kapın!

Ankara’ya pay önerdi

Süleymaniye’de 2003 yılında Türk askerinin başına çuval geçirilmesi talimatını veren CIA Başkanı David Petraeus’un ani Ankara ziyaretinin nedeni belli oldu. Petraeus’un, AKP iktidarına “Kürdistan’ın tanınmasına ses çıkarmayın… Ağabeylik yapın, petrol ve doğal gazdan pay kapın!” teklifinde bulunduğu öğrenildi.

Barzani çok “Mesud”

ErdoĞan ve MİT Müsteşarı Fidan’la bir araya gelen Petraeus, “Irak merkezi yönetimi, Erbil’i sıkıştırıyor. Bu devlete karşı çıkarsanız yaşamaz. Tanıyın, ağabey olun, Musul ve Kerkük kaynaklarından faydalanın” mesajı verdi. Ankara ziyareti sonrası, Barzani sonuncusu Nevruz’da olmak üzere “müjde” açıklamaları yapmıştı.

Türkiye’ye petrolden pay rüşveti!

Haber : Ceyhun Bozkurt

Süleymaniye’de 2003 yılında Türk askerinin başına çuval geçirilmesi talimatını veren CIA Başkanı David Petraus’un Ankara ziyaretinin nedeni belli oldu. Petraus, AKP’ye “Kürdistan’ın tanınmasına ses çıkarmayın, ağabeylik yapın, petrol ve doğal gazdan pay kapın” teklifini yaptığı öğrenildi.

İstihbarat kaynaklarından edinilen bilgilere göre, 12 Mart’ta Ankara’ya gelen David Petraus, yaptığı görüşmelerde Türkiye’ye “Kürdistan’ı kabul edin” mesajını getirdi. Petraus, önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan, daha sonra Fidan’la beraber Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmelerde Irak’ın kuzeyindeki yerel yönetimin devlet olarak kabul edilmesi teklifini yaptı. Petraus’un görüşmelerde şu mesajı verdiği bildirildi:

“Bu devletin ağabeyi olursunuz”

“Irak merkezi yönetimi, Erbil yönetimini sıkıştırıyor. Suriye ve İran da Irak’ın kuzeyinde bir devletin kurulmasına karşı çıkıyor. Bu devlete siz de karşı çıkarsanız yaşamaz. Ancak kabul ederseniz, bu devlette sizin de ağırlığınız olur. Bu devletin ağabeyi olursunuz. Bu sayede de Musul ve Kerkük’teki petrolden ve bölgedeki doğal gaz kaynaklarından siz de faydalanırsınız.” CIA Başkanı’nın Türkiye’ye yaptığı bu tekliften sonra peşmerge reisi Mesud Barzani, arka arkaya “müjde” açıklamaları yapmaya başladı.

Barzani ziyaretin hemen ertesinde Erbil’de Kürt gençlik komitesinin düzenlediği bir konferansta “Umut ediyorum ki elbette bir gün yine bu ayda, o büyük müjdeli haber gelecek” dedi. Barzani daha sonra Nevruz kutlamaları çerçevesinde yaptığı açıklamalarda da “Müjde için de şunu söyleyebiliriz: Muhakkak bir gün bu müjdeyi vereceğiz. Ama o günün doğru bir gün olması gerekiyor” şeklinde konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan da, Karadağ Başbakanı İgor Luksiç ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada CIA Başkanı ile yapılan görüşmede Irak’ın da gündeme geldiğini belirtmişti.

YENİÇAĞ – 23.03.2012

This entry was posted in EMPERYALİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *