BİZ KOVALAYACAK YER ARIYORUZ, ELALEM ÖDÜLLENDİRİYOR

BİZ KOVALAYACAK YER ARIYORUZ, ELALEM ÖDÜLLENDİRİYOR

07.06.2012

Gördünüz mü şu şeytanın işini. Durup dururken yine iş çıkardı hükümetin başına. Üstelik bu kez “dışarıdan” gelen bir karıştırma işi bu… Fetva falan da sökmez.

Ayla Erduran, Fransa’nın en büyük ödüllerinden biri sayılan “Meslekleriyle iz bırakan ve fark yaratan” kişilere verilen madalyaya layık görüldü.

Buyurun şimdi buradan yakın…

Kemanıyla gıy gıy ortalıkta dolaşan Ayla Erduran’a durup dururken, üstelik bayram falan da değilken bu ödül niye verildi.
Hazır Fazıl Say köşeye sıkıştırılmışken, böyle bir “kalleşlik” nasıl yapıldı? Şimdi bir de bununla uğraşmak gerekecek.
Ödül 1908 yılından bu yana veriliyor. Daha önce alan Türk sanatçılar da var, ama zamanlama kötü. Dedim ya, çok sesli müziği uduyla tek sese indirenlere kötü haber.

Artık, böyle onur duyulacak haberleri alınca sevinmesi gerekirken düşünmesi veya korkması gereken insanlardan biri oldum. Haberin “medyamız” için çok büyük bir değeri yok. Yani, Ayla Erduran’a verilmese, bir başkasına verilecekti… Önemsiz… Daha önemli olan şeyler var. Geçen yazdığım gibi, Eurovision’da yedincilik çok daha önemli medyamız için.

Ayla Erduran ise bu ülkenin yetiştirdiği en önemli keman sanatçılarından biri. Öğrenimini Fransa’da yaptı. Türkçesi de aksanlıdır zaten. Çok hoş bir aksanı vardır ve kendisine müthiş yakışır. İnanılmaz alçakgönüllü bir insandır Ayla Erduran, yaptığı işi asla büyütmez, onurludur ve bu onurundan hiç ödün vermemiştir. Fransa’nın verdiği ödüle bakıp da onu dışlamaya kalkacak olanların bir iki dakika düşünmesinde fayda var.
Bir kere insandır Ayla Erduran, saygı duyulacak, erdemleri en üst noktada olan gerçek bir insan. Bir devrimcidir Ayla Erduran kemanıyla, müziğiyle ve müziğe olan sarsılmaz tutkusuyla.

Bir Cumhuriyet kızıdır Ayla Erduran, kadın olarak duruşuyla ve başarılarıyla… Ne mutlu ki böyle bir insanla aynı çağda yaşıyorum ve ne mutlu ki Ayla Erduran gibi bir arkadaşım var. Ödülü ben almış gibiyim.

Mümtaz İdil
Odatv.com

This entry was posted in Gundem, Haber, Sanat Edebiyat ve Kultur. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *