PAKİSTAN ABD TARAFINDAN PARÇALANIYOR *** Pakistan: “ABD kararı, egemenliğimize saldırıdır”

From: Serdar Bolat
Date: 20.02.2012

PAKİSTAN DA ABD TARAFINDAN PARÇALANIYOR
Pakistan: “ABD kararı, egemenliğimize saldırıdır”

Pakistan: “ABD kararı, egemenliğimize saldırıdır” +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Ali Serdar Bolat

20 Şubat 2012

ABD Temsilciler Meclisi’nin geçen gün aldığı kararda: “Pakistan, İran ve Afganistan arasında bölünmüş olan Belucistan’ın egemenliğini kaybettiği, Belucilerin şiddete ve hesapsız katliamlara maruz kaldığı” öne sürüldü. (Aydınlık, 19 Şubat 2012) İran, Pakistan ve Afganistan Devlet Başkanları, önceki gün sona eren zirve toplantısında, bölgede teröre karşı ortak mücadele kararı almışlardı.”Bölgede terör” ifadesinin anlamı, her üç ülkede de ABD tarafından silahlandırılan Beluci ayrılıkçı teröristlerin faaliyetleri idi.ABD Temsilciler Meclisi’nin kararı, bu üç ülkenin ortak eylem kararına karşı bir irade beyanı idi. Türkiye, Irak, İran ve Suriye’den parçalar kopararak “Özgür Kürdistan” kurmak isteyen ABD, aynı şekilde Pakistan, İran ve Afganistan’dan parçalar kopararak “Özgür Belucistan” kurmak istiyordu.”Özgür Kürdistan” ve “Özgür Belucistan”, Amerika’nın bölgeyi denetleme ve saldırı üsleri olarak hizmet vereceklerdi.ABD, bir nevi “İkinci İsrail” ve “Üçüncü İsrail” kurma peşindeydi. Bu istek yeni ortaya çıkmış değildi. ABD yönetimi tarafından hazırlanan ve Yarbay Ralph Peters imzasıyla 2006’da ABD ordu dergisinde yayımlanan Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) haritasında hem “Özgür Kürdistan”, hem de “Özgür Belucistan” açıkça yer almaktaydı. Harita aşağıda.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, karar hakkında şunları söyledi: “ABD Temsilciler Meclisi’nin Belucistan kararı, Pakistan’ın egemenliğine saldırıdır. Pakistan’ın milli çıkarları gereğince Afganistan’daki NATO birliklerine Pakistan üzerinden yapılmakta olan malzeme sevkiyatı durdurulmuştur.

ABD insansız uçakları da Şemsi Hava Üssü’nden çıkarılmıştır. İran ile Pakistan arasında doğalgaz boru hattı inşasına yakında başlanacaktır. Pakistan, komşuları olan İran, Afganistan, Hindistan ve Çin ile bölgenin istikrarı temelinde yakın ilişkiler kurmaktadır.” Pakistan Haberleşme Bakanı Firdevs Aşık Avan: “ABD Temsilciler Meclisi’nin kararı Pakistan’ın iç işlerine müdahaledir, kabul edilemez. Hükümetimiz Pakistan’ın ülke bütünlüğünü dış tehditlere karşı koruyacaktır.” Pakistan, böylece, ABD’nin ülkesini bölmek istediğini tüm dünyaya açıklamış oldu. İşte Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) haritası Yukarda: Bölgenin şu andaki durumu Aşağıda: BOP ile amaçlanan yeni sınırlar, kurulması planlanan yeni devletler
Konu ile ilgili 28 Kasım 2011 ve 12 Aralık 2011 günlü yazılarımı aşağıda tekrar veriyorum:
Pakistan, Amerika’ya karşı sert önlemler alıyor +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ali Serdar Bolat  
12 Aralık 2011
Pakistan Ordusu: ABD ve NATO saldırısı planlı +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Pakistan günlerdir Amerika ve NATO karşıtı gösterilerle sarsılıyor. Pakistan’ın bütün büyük şehirlerinde halk ayakta. ABD ve NATO uçaklarının 26 Pakistan askerini öldürmesi, 15’ini yaralaması lanetleniyor. Tümgeneral Eşfak Nedim, ABD ve NATO’nun saldırıyı planlayarak gerçekleştirdiklerini açıkladı. 3 kez “Pakistan karakoluna saldırıyorsunuz” uyarısı yapmalarına rağmen saldırının devam etmesinin, bunun planlı bir saldırı olduğunu gösterdiğini ekledi.NATO’nun, Taliban militanlarına ateş ettiklerini sandıklarını söylemesinin inandırıcı olmadığını, çünkü Pakistan ordusuna ait karakolların bombalandığını, üstelik, Pakistan hükümeti ve ordusunun ABD ve NATO’yu defalarca ikaz etmesine rağmen saldırının devam ettiğini, bunun da saldırının planlı olduğunu gösterdiğini üstüne basarak açıkladı. Amerika Muavenet muhribimizi vurup denizcilerimizi şehit ettiğinde,  halkımız kılını bile kıpırdatmamış, hükümetimiz ve ordumuz “Bu planlı bir saldırıdır” diye açıklama yapmamıştı. Süleymaniye’de askerlerimizin başına çuval geçirilmesi olayında da aynı şekilde eylemsiz kalmıştık. Pakistan Askeri Operasyonlar Komutanı Tümgeneral Nedim, bu açıklamayı Senato Savunma Komitesi’nde yaptı.Nedim, “Sözümona müttefiklerimizden yeni saldırılar bekliyoruz.Bu tür yeni saldırılara karşı sınıra hava savunma sistemleri konuşlandırdık” dedi.
Şemsi Üssü kapatılıyor
++++++++++++++++++++
Obama’nın Pakistan makamlarına “üzüntülerini” bildirmesi, ilişkileri düzeltmeye yetmedi. Pakistan, Amerika’nın Şemsi Üssü’ni boşaltmasını istedi. Pakistan’ın Belucistan eyaletindeki bu üssü Amerika insansız hava araçlarını konuşlandırmak ve yönetmek için kullanıyordu. Üsse yerleşmeden önce “İnsansız hava araçlarının rotasını birlikte tayin edeceğiz, anında istihbarat paylaşımı yapacağız” diye Pakistan’ı kandıran ABD, Şemsi Üssü’ne yerleştikten sonra Pakistan’ın Veziristan eyaletinde Taliban avlama bahanesi ile sivilleri de vuran saldırılara başlamış, Pakistan hükümetinin tüm uyarılarına rağmen binlerce sivilin öldüğü saldırılara devam etmişti. Bu yüzden Veziristan eyaletindeki aşiretler isyan etmiş, bölgede hükümetin otoritesi kalmamış, ülke bölünme sürecine girmişti.Amerika, üstelik, Şemsi Üssü’nün bulunduğu Belucistan eyaletinin Pakistan’dan ayrılması için çalışan bölücülere yardım ediyor, bağımsız “Hür Belucistan” haritaları yayımlıyordu. Mayıs başında Usame bin Ladin’in öldürülmesi ile sonuçlanan saldırı gerginliği kopma  noktasına getirmişti. Pakistan hükümetinin üssü boşaltma talebini Amerika kabul etmemişti. ABD ve NATO’nun bu defa Pakistan ordusuna yaptığı saldırı ipleri kopardı. Pakistan’ın kesin uyarısı üzerine Amerika 12 Aralık’a kadar üssü tamamen boşaltmış olacak.
Afganistan’a ikmal yolları kapatıldı
+++++++++++++++++++++++++++++
Şemsi Üssü’nü kapatmakla yetinmeyen Pakistan, Afganistan’daki NATO/ISAF işgal güçlerine yardım götürmekte kullanılan kara yollarını ulaşıma kapattı.NATO’ya yakıt ve malzeme taşıyan kamyonlar yolda kaldı, hükümetin Amerika karşıtı tutumu kamyonları saldırılara açık hale getirdi.En son perşembe gecesi yapılan roketli saldırıda 29 kamyon yandı. Pakistan, ABD ile askeri faaliyetlerde eşgüdümlü hareket etmek için Afganistan sınırında kurulmuş olan üç irtibat bürosunun ikisinden askerlerini çekti.Pakistan hükümeti, Pakistan üzerinden Afganistan’daki NATO güçlerine malzeme gönderşilmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.Bunun üzerine NATO, Letonya-Rusya-Kırgızistan-Tacikistan-Özbekistan demiryolunu kullanmak için bu ülkelere başvuru yaptı.
Pakistan, diplomatlarını çağırdı
++++++++++++++++++++++++++
Pakistan, önemli dış merkezlerde bulunan diplomatik görevlilerini acil görüşmelerde bulunmak için çağırdı.
ABD, NATO ve BM ile yapılmış olan tüm anlaşmalar gözden geçirilecek +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, ABD, NATO ve BM ile yapılmış olan tüm anlaşmaların gözden geçirileceğini söyledi.Tüm ricalara rağmen, Pakistan, Almanya’da yapılan “Afganistan’ın Geleceği” adlı uluslararası konferansa katılmadı. ******
Pakistan – Çin askeri tatbikatı, ABD’yi çıldırttı
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ali Serdar Bolat  
28 Kasım 2011
Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar, ABD Büyükelçisi Cameron Munter’i çağırarak NOTA VERDİ. “Müzik notası mı” diye çamura yatmadı. Büyükelçiye şöyle dedi: “Saldırı Pakistan halkını ve hükümetini öfkelendirdi.
Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Pakistan Hükümeti, Pakistan’ın egemenliğine ağır tecavüz anlamını taşıyan asla kabul edilemeyecek bu saldırıyı en sert biçimde kınıyor.Uluslararası anlaşmaların ihlali anlamını taşıyan saldırı, Pakistan’ın tekrar tekrar dile getirdiği kırmızı çizgilerinin ciddi ihlalidir. Pakistan ile ABD ve NATO / ISAF ilişkileri üzerinde ağır etkileri olacaktır”
Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar
Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, hükümeti olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıda, Amerika ve NATO’nun insansız hava araçlarını yönetmek için kullandıkları Şemsi Hava Üssü’nü 15 gün içinde boşaltılması kararı alındı.Hükümet, ABD’yi ve NATO’yu, Pakistan askerlerini öldürdükleri için en sert biçimde kınadı.Hükümet, ABD ile her türlü diplomatik, siyasi, askeri ve istihbarat ilişkilerini gözden geçirme kararı aldı.ABD ve NATO’nun Afganistan’daki birliklerine Pakistan üzerinden ulaşan ikmal yolları da kapatılacak.
Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani
Afganistan sınırına yakın Salala Köyü’nde bulunan 2 Pakistan karakoluna havadan saldırı düzenleyen ABD ve NATO, karakollardaki 40 Pakistan askerinin 28’ini öldürmüş, 15’ini de yaralamışlardı. Saldırıya helikopterlerin yanısıra savaş uçaklarının da katılmış olması, saldırının yanlışlıkla yapıldığı ihtimalini ortadan kaldırıyor.
ABD ve NATO’yu çıldırtan olay neydi? Durup dururken niçin saldırmışlardı? +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Bu saldırı, Çin ve Pakistan ordu birliklerinin Çin-Pakistan sınırında ortak tatbikat yaptıkları sırada yapılmıştı. 24 Kasım’da başlayan ve bir hafta sürecek olan tatbikata iki ülkenin seçkin birlikleri katılıyor; belirlenmiş hedeflere ortak saldırılar düzenleniyor ve hedefler imha ediliyordu. Planı ortaklaşa hazırlanan tatbikatı iki ülkenin yüksek rütbeli subayları izliyordu. Tatbikatla birlikte, Çin – Pakistan ilişkilerinin askeri ittifak düzeyine ulaştığı ifade ediliyor. Pakistan ekonomisine büyük destek veren Çin, Pakistan’da iki yeni nükleer reaktör inşa ediyordu. Bu durum karşısında çılgına dönen ABD, bu saldırıyı düzenleyerek Pakistan’ı tehdit etmek istedi. Ama sert direnişle karşılaştı. Karşısında Türkiye’nin başındakiler gibi layt (ılımlı) eşbaşkanlar değil, müzik notası yerine gerçek nota veren gerçek devlet adamları vardı. Hükümetin olağanüstü toplantısına katılan Genelkurmay Başkanı Eşfak Perviz Keyani, NATO benzer bir saldırı düzenlerse Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nin aynen karşılık vereceğini söyledi.Keyani, yayımladığı bildiride, NATO saldırısını “Kabul edilemez düşmanca bir hareket” olarak niteledi. Bildiride, “Pakistan birlikleri kendilerini savunmak için NATO saldırısına elde bulunan bütün silahları kullanarak karşılık verdi” denildi. ****************
ABD, Pakistan’da elde ettiği 2 üssü kullanarak insansız hava araçları (predatörler vesaire) ile başta Pakistan’ın kuzeyindeki Veziristan olmak üzere birçok yeri “Terörle mücadele”, “Taliban ve El-Kaide ile mücadele” bahanesi ile bombalıyor, arada birçok sivil de ölüyordu. Bu bombalamalardan Pakistan hükümetinin sonradan haberi oluyordu. İşin başında bu araçların ortak kullanılacağı, rotalarının Pakistan ile ortaklaşa tespit edileceği, anında istihbarat paylaşılacağı gibi masallara inanmış olan Pakistan Hükümeti, bombardımanlara isyan eden aşiretlerin öfkesi ile karşı karşıya kalıyordu. Predatörler, Pakistan devlet aygıtını felç etmişti. Bu yüzden Veziristan’da devlet otoritesi kalmamıştı. Pakistan, Amerikalı casusları yakalayıp sınırdışı ediyor, Amerikanın Şemsi hava üssünü boşaltmasını istiyor, ancak Amerika duymazdan geliyordu. Amerika ayrıca, Şemsi hava üssünün bulunduğu Belucistan eyaletinin Pakistan’dan ayrılması için çalışan bölücülere yardım ediyor, “Hür Belucistan” haritaları bastırıp dağıtıyordu.(Tıpkı bizde İncirlik Üssü’nü kullanıp PKK’ya destek verdiği, “Hür Kürdistan” haritaları çizdiği gibi) Geçen gün, durumda köklü bir değişiklik oldu. Amerikan uçakları bu defa Talibanı veya El-Kaide’yi değil, Pakistan ordusunu hedef almıştı. Bölünmeyi kabul etmeyen ve direnen, ülkesinin bütünlüğünü korumak için Çin ile işbirliğine kalkışan Pakistan hükümetine sopa gösteriliyordu. İşte Pakistan’ı bölüp “Hür Belucistan” kurmak isteyen Amerika’nın BOP haritası

********* http://aliserdarbolat.blogspot.com *********

 

This entry was posted in EMPERYALİZM, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *