TERFİ DURDURMA DAVASI *** Askeri savcı haklı buldu‏

Cumhuriyet 29.09.2010

BARKIN ŞIK’ın haberi

TERFİ DURDURMA DAVASI

Askeri savcı haklı buldu

Generaller için mütalaa

Balyoz sanıkları arasında yer alan Tümgeneral Helvacıoğlu, Tümgeneral Kaya ve Tuğamiral Gavremoğlu’nun terfilerinin onaylanmaması nedeniyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde (AYİM) açılan davada, AYİM Başsavcısı generalleri haklı buldu. Üç generalin durumuyla ilgili karar, Bakanlık ve Başbakanlık’tan alınacak savunmayla netleşecek.

YAŞ’taki terfi kararları Bakan Gönül tarafından imzalanmayarak geri gönderilmiş, üç kişi yargı süreci tamamlanana kadar izne çıkarılmıştı. Bakanlık yetkilileri, AYİM’in “yürütmeyi durdurma” kararı almasını bekliyor. Bu yönde karar çıkarsa 3 general göreve başlayacak.

AYİM savcısı generalleri haklı buldu

© Balyoz sanıkları arasında yer alan üç generalin terfilerinin YAŞ’ta onaylanmaması nedeniyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde açtıkları davada başsavcı, generalleri haklı bulan bir değerlendirme yaptı. AYİM’in yürütmeyi durdurma kararı alması durumunda, üç generalin atandıkları görevlere başlayacakları belirtiliyor.

BARKIN ŞIK

ANKARA – Balyoz sanıkları arasında yer alan üç generalin terfilerinin onaylanmaması nedeniyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde (AYİM) açılan davada, AYİM Başsavcısı, generalleri haklı buldu. Savcının mahkemeye verdiği mütalaa generaller ile ilgili alınacak karar için büyük önem taşıyor. AYİM, Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakanlık’tan alacağı savunma ile askeri savcının mütalaasını değerlendirerek bir karara varacak. Mahkeme, başsavcının mütalaası yönünde karar vermezse, savcının bu karara itiraz hakkı bulunuyor. Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, AYİM’in öncelikli olarak “yürütmeyi durdurma” kararı almasını bekliyor.

YAŞ’taki terfi kararları Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından imzalanmayarak geri gönderilen Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) dava açmıştı.

Bakanlık savunmasını yaptı

Mahkeme, önce Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) hangi gerekçeyle terfilerin onaylanmadığı konusunda 27 Ağustos’ta savunma istedi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Yüksek Askeri Şûra’daki terfileri onaylanmayan Balyoz sanıklarının konuyu yargıya taşıması üzerine, mahkemenin kendisinden istediği savunmayı geçen günlerde AYİM’e gönderdi. AYİM, Milli Savunma Bakanlığı’nın yanı sıra Başbakanlık’tan da savunma istedi.

Savcının itiraz hakkı var

Balyoz sanıkları arasında yer alan üç ismin atamaları, terfileri onaylanmış gibi yapılmıştı. Tümgeneral Helvacıoğlu, korgeneral kadrosundaki Jandarma Genel Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanvekilliğine, Tümgeneral Kaya, yine korgeneral kadrosundaki Harita Genel Komutanlığı’na ve Tuğamiral Gavremoğlu, tümamiral kadrosundaki Deniz Kuvvetleri Personel Başkanlığı’na atanmıştı.

Üç general, AYİM’den, “Terfi ettirilmemeleriyle ilgili tasarrufun/işlemin iptal ve yürütmenin durdurulmasını” talep etmişti. Başvuralar, üzerine AYİM de, “Kararlar neden, hangi gerekçe ile yürürlüğe konulmuyor” sorusuyla önce MSB’den ardından da Başbakanlık’tan savunma istedi. Helvacıoğlu, Kaya ve Gavremoğlu, yargı süreci tamamlanana kadar süresiz izne çıkarıldı. Bu üç isim ile ilgili AYİM’in vereceği karar bundan sonraki şûra toplantıları açısından büyük önem taşıyor. AYİM’in yürütmeyi durdurma kararı alması durumunda, üç generalin atandıkları görevlere başlayacakları belirtiliyor. Bu gelişmeler yaşanırken AYİM Başsavcısı, başvurular ile ilgili olarak hazırladığı değerlendirmesinde generallerin başvurusunu haklı buldu. AYİM’in vereceği kararda savcının değerlendirmesi büyük önem taşıyor. AYİM, savcının değerlendirmesi yönünde karar almazsa, savcının buna itiraz hakkı bulunuyor. Kararın en kısa sürede çıkması bekleniyor.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *