Siyasi partilerin SEÇSİS’e karşı tepkiler i ve CHP’den YSK’ye başvuru‏

Referandum ve 2011 genel seçimleri öncesi muhalefetin ve ülke aydınlarıyla ,
gerçek STÖ’lerin üzerinde önemle durmaları gereken konu SEÇSİS seçim sistemidir.
 
Bu sistemin dışarıdan manüplasyona açık olduğu ABD’li bilişim uzmanları tarafından da öngörülerek kabul ediliyor.AKP hükümeti ise bu sistemin kendilerine sağlamakta olduğu avantajı elde tutmak için sistemin değişmesine izin vermeyecekleri görülüyor.
Seçimlerde YSK’nın tarafsız kalması ise çok zordur.Tüm kamu kurumlarında ve YÖK’te olduğu gibi YSK’nın da yandaş kadrolardan oluşması mümkündür.
 
DSP ve CHP bu konuda çaba gösteriyorlar fakat bu çabalarının devamlılığı gerektir.
2007 genel seçimlerinde MHP İzmir’de bir çok yolsuzluk ve sahtecilik tesbit etmiş olmasına rağmen hem bu tesbitlerinin izini sürmemiş hem de SEÇSİS’e karşı bir tepki içine de girmemiştir.MHP’nin de seçimlerde ve referandumda hileye açık olan bu sisteme karşı diğer çaba gösteren siyasi partilerle birlikte tavır almasının da gerekli olduğunu düşünüyorum.
 
Naci Kaptan
 
 
*** 
  

Cumhuriyet haber portal

06.09.2010

CHP’den YSK’ye başvuru

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, referandum tasnif sonuçlarının sandık, mahalle/köy, ilçe, il düzeyinde internetten ilan edilmesi istemiyle Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvurdu.

AA

TBMMAtilla Kart, başvurusunda, 2007’den bu yana yapılan seçimlerde ”hile ya da müdahale yapıldığına dair ciddi kuşkular sözkonusu olduğunu” iddia etti.

Bu süreçte YSK’nin ”etkin olmadığı, manipülasyonlara açık olan müdahalelere zemin hazırladığı, edilgen davranarak bu ortamı yarattığının görüldüğünü” ileri süren Kart, YSK’nin anayasal görevini güven verecek ve etkinlik yaratacak bir şekilde yapabilmesi, seçim güvenliğine yönelik kuşku ve iddiaların asgari düzeye indirilmesi amacıyla, referandum tasnif sonuçlarının YSK tarafından sandık, mahalle/köy, ilçe, il düzeyinde internetten ilan edilmesi gerektiğini kaydetti.

Bu işlem ve uygulamanın yapılmasında hiçbir teknik zorluk, yasal engel olmadığını ifade eden Kart, ”Böylece bilgisayar ortamında oy sayıları, mükerrer oy ve benzeri hileler takip ve kontrol edilebilir” görüşünü savundu.

 

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *