Kim bu “Kozanlı Ömer?”‏

Kim bu “Kozanlı Ömer ?” 

 

Hanefi Avcı kitap yazıp Gülen cemaatinin emniyet içinde örgütlendiğini ve bu örgütü Kozanlı Ömer kod adlı sivil bir kişinin yönettiğini öne sürdü.  Kitabında, ‘cemaatçi polislerin’ Kozanlı Ömer’i, Fethullah Gülen’e şikayet ettiği bir nota yer veren Avcı, bu kişinin kim olduğunu da açıklıyor.
 
İSTANBUL/ANKARA – Eski Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı ve Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı bir kitap yazarak Fethullah Gülen cemaatinin birçok kurumda olduğu gibi, emniyette de ‘İttihat ve Terakki’ benzeri bir örgütlenmeye sahip olduğunu öne sürüyor. Bizzat emniyet içerisinde İstihbarat ve KOM şubelerinde yaygın bir örgütlenme bulunduğunu, bu örgütü ‘Kozanlı Ömer’ kod isimli Osman Hilmi Özdil adlı bir sivilin yönettiğini iddia ediyor. Avcı, bu savına, emniyet içerisindeki Fethullahçı bir grup polis tarafından ‘Kozanlı Ömer’i şikâyet etmek için Fethullah Gülen’e yazıldığı iddia edilen bir notu kaynak gösteriyor. 
           
Radikal’in haberine göre Hanefi Avcı, dün piyasaya çıkan ‘Haliç’te Yaşayan Simonlar / Dün Devlet Bugün Cemaat’ adıyla yayımlanan kitabında Gülen cemaatinin MİT, ordu, emniyet, yargı, maliye, basın ve siyasette örgütlü olduğunu iddia etti. Emniyetteki örgütlenmenin özellikle İstihbarat ile KOM şubelerinde hayli yaygın olduğunu kaydeden Avcı, şunları söylüyor:
 
‘Talimat, cemaatten’
“Her kritik birimde cemaatin irtibatı ve sorumlusu yer almış, İstihbarat ve KOM ve diğer birimlerin bilgi işlem birimleri büyük oranda cemaatten oluşmuştur. Emniyete ait tüm arşiv ve bilgiler cemaat arşivine taşınmıştır. İstihbarat ve KOM’da teknik ve amir kadro büyük oranda cemaat elemanı konumunda veya cemaatten gelen talimata uymaktadır.”
 
İlk delil, 2002’de
Avcı’nın, emniyetteki örgütlenmeye ilişkin ilk gösterdiği örnek, 4 Ağustos 2002’de Elazığ Sivrice’de bir camide unutulan çantadan çıkan dokümanlar…
 
Avcı’nın savına göre, çantanın sahibi, Ahmet Şahinalp ismindeki maden mühendisiydi. Mühendis olmasına rağmen özel eğitim kurumunda öğretmenlik yapan Şahinalp, çantadan çıkan dokümanlara bakılırsa, Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Malatya gibi kentlerdeki emniyet örgütlenmesinin yöneticisiydi. Çantadan  bölgedeki polislerin, isim, adres ve telefonları, temas kurulacak kişiler,  bazı polis amiri ve müdürlerinin tayin yerleri ve özel durumları hakkında notlar çıktı.
 
İmamlar her yerde
Avcı, cemaatin her kurumu ‘imam’ adını verdiği bir kişi eliyle yönettiğini ifade ederken, “Öğrendiğim kadarıyla MİT, ordu, yargı ve milletvekilleri içerisinde imam konumunda kişiler bulunmaktadır” diyor. Ve cemaatin emniyetteki imamının da ‘Kozanlı Ömer’ kod adlı Osman Hilmi Özdil olduğunu açıklıyor.
 
Polislerin şikâyeti
Sivil bir kişi olan Özdil’in, ya da kod adıyla ‘Kozanlı Ömer’in, dolayısıyla emniyetteki cemaat yapılanmasının varlığına ilişkin ikinci bir kanıt olarak, kendi deyimiyle ‘Çok yeni ve güncel’ bir belgeye yer veriyor. Belgenin, emniyet içerisinde Kozanlı Ömer’den rahatsızlık duyan Fethullahçı polisler tarafından, Fethullah Gülen’e verilmek üzere kaleme alındığını iddia ediyor. Özdil, bu belgede, ‘Ömer bey’ diye anılıyor. Bu not kitapta şu şekilde yer alıyor:
 
  
‘Cemaatin teşkilat sorumlusu’
 
* MİT ve askeri istihbarat Ömer beyi gerçek adıyla bilmekte, takip etmektedir. Emniyette görev yapan üst düzey yetkililerden Emin Aslan, Sabri uzun, Hanefi Avcı, Hüseyin Özalp gibi devletin önemli merkezleriyle irtibatlı kişiler de Ömer beyin teşkilat sorumlusu olduğunu bilmektedirler.
 
  
Başbakan’ın yakınında
* Başbakan’ın çok yakınında bulunan M.A. tarafından da Ömer bey teşkilatın imamı olarak bilinmektedir.
* Masrafları Başbakanlık örtülü ödeneğinden karşılanan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum Kuruluşlarını Destekleme Derneği’nin il temsilcileri ve merkez koordinatörleri Ömer Beyin emniyet teşkilatına bakan ekibi tarafından oluşmaktadır. Teşkilat mensuplarıyla yapılan ikili görüşmeler zaman zaman bu dernek merkezinde yapılmaktadır. Teşkilatla ilgilenen sivillerin bir kısmı ve eşleri Samanyolu Koleji, Turgut Özal Derneği, Maltepe Dersanaleri ve özel okullarımızda görev yapmaktadır. Arkadaşlarımızdan sorumlu siviller bürokraside ve değişik birimlerde istihdam edilmektedir.
 
Tedbirsizler
* Görevli sivil şahısların resmi arkadaşları tanımaları, lojmanlara ve işyerlerine gelerek görüşme yapmaları, cenazelere katılmaları, toplu yerlerde özel teveccühe mazhar olmaları neticesinde fiziki ve teknik takip ile deşifre olmuşlardır… Bir taraftan, ‘Aman evinizde bir kitap, bir cd, bir Kuran ve bir cevşen olsun, dersler 4 kişiyi geçmesin’ diye tahşidat yapılırken, diğer yanda ağabeylerin tedbire aykırı davranışları soru işaretleri oluşturmaktadır.
* Resmi arkadaşlardan alınan operasyon bilgileri doğrudan bilgi notu formatında hizmetle irtibatlı yerlerde yayınlatılmaktadır.  İl Emniyet Müdürü’nün bilgisi olmadan aktif haber isimli internet sitesinde gizli konuların yayımlanması nedeniyle arkadaşlarımızı ve hizmet hedef haline getirilmiştir.
 
ABD’yi ziyaret
*  Ömer bey ve ekibinin büyük çoğunluğunda Kuranı Kerim, Sünnet ve eserlere ilişkin müktesebat resmi arkadaşlarımızı tatmin etmekten uzaktır. Ekibin zaman zaman ABD’ye Büyüğümüzü ziyaret dışında bir beslenme mekanizması bulunmamaktadır.
 
Himmetler ne oluyor?
* Resmi arkadaşların maaşlarıdan toplanan himmetlerin kullanımında gerekli özen gösterilmemektedir.
* Arkadaşlarımız kaba davranışları kabullenmeme istikametinde bir tavır sergilediklerinde pervasızca; ‘Biz sizin daire başkanlarınızı bile fırçalıyoruz, niye alınıyorsunuz’ demektedirler.
Ömer beyin bir olaya kızıp kontrolden çıktığında, ‘İmam benim, her türlü tasarrufta bulunurum, Hocaefendiye sormak zorunda da değilim’ deme cüretkârlığında bulunabilmektedir.
 
Herkes hizmete düşman oldu
* Şu anda  bizim dışımızdaki her kesim hizmete düşman konumuna gelmiştir.
* Hizmetteki büyük ağabeylerimiz ile çeşitli kurumlardaki arkadaşlarımızın telefonları Ömer beyin talimatı ile dinlenmiştir.        
 
‘İhbar ediyorum, İstihbarat Dairesi’nde cemaatin suç aletleri var’
 
Hanefi Avcı’nın kitabında yer alan Fethullah Gülen cemaatine yönelik bazı iddialar şöyle:
BENİ DE DİNLEDİLER: İçişleri Bakanı Beşir Atalay’dan randevu aldım. İstihbarat Dairesi’nin kanunsuz dinleme yaptığını hatta yalnızca beni değil birçok kişiyi dinlediğini, özellikle emniyet ve İçişleri Bakanlığı yöneticilerini isim vererek dinlediklerini söyledim.
BAŞBAKAN HAREKETE GEÇMEDİ: Başbakan’ın Başdanışmanı’na olayı anlattım. Cemaatin nerelere kadar sızdığını, ülkenin güvenliğini ve insanların özgürlüklerinin tehlikede olduğunu anlatmaya çalıştım. Zaman geçmesine rağmen hareket görmeyince bu kitabın bir an önce yazılması gerektiğine inanıp yazmaya karar verdim.
KİM YÖNETİYOR?: Manzara korkunç; devlet adamları devleti yönetmiyor, Emniyet Genel Müdürü ve İçişleri Bakanı haklı olduğunu bildiği kişiyi, doğruluğundan emin olduğu davayı savunamıyor.
EMNİYET’TE CEMAATİN SUÇ ALETLERİ VAR: Şimdi açıkça adres veriyorum, hukuksuz dinleme ve izlemeler var, bunları dilekçemde belirttim. İstihbarat Dairesi’nde cemaatin özel cihazları, elde ettikleri her türlü kanunsuz dinleme materyalleri mevcut, buralar neden aranmaz? Kozmik odanın aranmasında kimliği belli olmayan bir ihbarcı vardı, burada açıkça ihbar ediyorum. İstihbarat Daire Başkanlığı’nda arama yapılsa, demirbaşa kayıtlı olmayan cemaatin kendine ait özel dinleme ve izleme aletleri bulunacağından hiç tereddüdüm yoktur.
BAYKAL’IN KASETİ: Baykal’ın gizli kamerayla çekilen görüntülerini içeren kaset olayını kim yaptı, niçin yaptı? Baykal başbakan adaylarından biriydi. Baykal başbakan olsaydı ve ülke için kritik karar arifesinde birileri çıkıp elimizde bu görüntüler var, eğer şöyle davranmazsanız bunları kamuoyuyla paylaşacağız deseydi durum ne olurdu? Acaba kaç bakan, kaç genel müdür, kaç komutan veya onların eşleri ve çocukları hakkında da bu veya benzeri görüntüler mevcuttur? Bu olayın ilk benzeri Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel’e yönelik hazırlanmıştı, bugün bu olayı cemaatin yaptığından en ufak şüphem yok.
DEVLET ELE GEÇİRİLMİŞ: Devlet bir örgütün elemanlarınca ele geçirilmiş. Olay bir örgütün, cemaatin devlet içerisindeki elemanları vasıtasıyla yürüttüğü örgütsel bir faaliyettir, karşımızdaki kişiler polis, hâkim ve savcı değil, örgütün-cemaatin elemanlarıdır.
ERGENEKON’UN VARLIĞI ŞÜPHELİ: Ergenekon’un varlığı konusunda yazılı belge, örgütsel faaliyet sayılabilecek bazı ilişkiler varsa da eylemleri konusunda hiçbir ciddi emare yoktur.
DANIŞTAY’A DELİL YOKTU: Polisin istihbarat birimlerindeki Ergenekon’u ortaya çıkarma çabasına tüm vahim olayları Ergenekon’a bağlama şeklindeki cemaatten gelme anlayış eklenince bir anda Danıştay olayı ciddi hiçbir delile dayanmadan Ergenekon’a bağlandı.
İLK OPERASYON: Adli işlemlerde ilk anormallik Van Rektörü Yücel Aşkın hakkındaki dava ve Şemdinli iddianamesi ile başladı ama o an pek fark edilmedi.
 
‘Emniyet Müdürleri cemaat kurbanı’

 

Hanefi Avcı kitabında son dönemde görevden alınan emniyetteki üst düzey isimlerin cemaatin kurbanı olduğunu öne sürüyor.
SABRİ UZUN’U CEMAAT TASFİYE ETTİ: Onun her isteneni yapmayacak, istendiği gibi iş yaptırılamayacak biri olduğunu anlaşan cemaat değişmesini istemiş, adına sahte raporlar düzenlenip hakkında asılsız ihbar mektuplarıyla yapratılmak istenmiş, astları tarafından takip edilerek eldre edilen bilgiler farklı yerlere servis edilmişti.
DANIŞTAY-ERGENEKON BAĞI YOK: Danıştay olayında faillerin Ergenekon’la ilişkilendirilmesini Ahmet ve Şammaz (Demirtaş) yani İstanbul İstihbarat Şubesi desteklememiştir. Bunun yanlış olduğunu, eldeki delillerle böyle bir bağlantının kurulamayacağını, aksine Alparslan Arslan’ın eylemden önce ve sonra Şeyh Salih Kunter ile irtibat kurduğunu savunmuşlardır.
EMİN ASLAN KOMPLO KURBANI: Emin Bey’e (bir uyuşturucu kaçakçısı ile ilişkisi olduğu için yargılanan eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı)  komplo kuruldu. Emin beye yönelik dosya Emniyet’te oluşturulurken, daha sonra dosyaya bakacak olan Savcı Mehmet Berk’in bilgi sahibi olması sağlandı. Dosyanın Savcı Berk’e düşmesi sağlandı.
MUSTAFA GÜLCÜ CEMAATE TAVIR ALMIŞTI: (Gülcü) teşkilat içerisindeki cemaatçi yapıya karşıydı ve çok şiddetli biçimde buna tavır alıyordu. Fakat aynı zamanda hükümetin de iyi adamıydı. Neden silinmesine göz yumuldu. Gülcü Ergenekon operasyonları dolayısıyla mahkemenin sorduğu soruya, istenenin aksine, bu örgütün kayıtlarda olmadığını yazmıştı. 
 
 21 Ağustos 2010 Cumartesi 
Gazeteport.com

 

This entry was posted in Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *