DEMOKRASİYİ AĞZINDAN DÜŞÜRMEYEN AKP’NİN DEMOKRASİSİ İŞTE BÖYLE BİR ŞEY‏

DEMOKRASİYİ AĞZINDAN DÜŞÜRMEYEN AKP’NİN
DEMOKRASİSİ İŞTE BÖYLE BİR ŞEY
  

Başbakan’ı eleştiren tişört giyen gence polis baskısı

30.08.2010

Gaziantep’te bir lise öğrencisinin, üzerinde Tayyip Erdoğan’ı eleştiren bir karikatür baskısı bulunan tişört giydiği için gözaltına alınıp tehdit edildiği iddia edildi.

Mehmet Rüştü Uzel Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi G.Ç., Gaziantep’te polis baskısı gördüğünü öne sürdü. G.Ç., CHP Gaziantep Milletvekilleri Akif Ekici ve Yaşar Ağyüz’ün de katıldığı basın açıklamasında 29 Ağustos gecesi yaşadıklarını aktardı.

İnönü Caddesi’nde gece saat 03.00 sıralarında 5 kuzeni ile birlikte gezdiğini belirten G.Ç. üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hukukun sembolü olan gözü bağlı, eli terazili kadının içkisine hap atarken ‘Benim olacaksın, bebeğim’ yazılı karikatürü bulunan tişört nedeniyle bir süre gözaltına alındığını iddia etti. G.Ç. bir ekip otosunun yapına gelip polislerin kimlik kontrolü yaptığını, “üzerindeki tişörtü çıkar ters giy” diye baskı gördüğünü iddia eden G.Ç. “Ekip otomobiline binmemi istediler kuzenlerimden ayrılmayacağımı belirtince yanına amcamın oğlu da geldi. Ardından araç hareket etti 200 metre ilerledikten sonra, polis tekrar merkezi aradı ve oradan biriyle görüştü. Kimlik, okul ve ev telefonumu tekrar sorarak, üzerimdeki tişörtü nereden aldığımı sorup yazıyla birlikte ayrıntılı bir şekilde telefondaki kişiye aktardı. Devlet Hastanesi kavşağında artık gidebileceğimizi söyleyerek bizi indirdiler” dedi.

G.Ç., Aliye Ömer Battal İlköğretim Okulu Sokağı’na doğru 50 metre kadar ilerledikten sonra aynı ekip otosu ve polislerin tekrar gelerek kendilerini durduğunu öne sürdü. G.Ç. iddialarını şöyle sürdürdü: “Bu kez polisler başka bir polis ekibinin gelerek üzerimdeki tişörte bakacağını söyleyerek bizden eğitim gördüğüm Mehmet Rüştü Uzel Endüstri Meslek Lisesi’nin önüne gelmemizi istediler. 15 dakika sonra sivil ekip otosu geldi, 3 sivil polis memuru da yanımıza geldiler. Tişörtü ters giymem söylendiği için önce beni fark edemediler. ‘Tişörtlü olan kim’ diye sorduklarında ben öne çıktım. Tişörtü düzgün şekilde giymemi istediler. Ben tişörtümü düzelttikten sonra sivil polislerden biri el kamerası çıkardı, resmi giyimli polislerden birisi de elindeki fenerle ışık tutarak ayrıntılı bir şekilde üzerimdeki tişörtümle beni ve okulumun tabelasını görüntüye aldılar. Ben görüntüye alınmam sebebiyle tedirgin oldum ve bir şey olup olmayacağını polislere sordum. Onlar da, ’Bir şey olmaz merak etme’ diyerek bizi serbest bıraktılar. Serbest bırakıldığımızda saat 04.30 civarındaydı.”

CHP Milletvekili Yaşar Ağyüz, konuyu meclise taşıyacaklarını belirterek “Bu arkadaşımıza bu saatten sonra herhangi bir baskı gelirse TBMM’nin çatısını AKP iktidarının başına yıkarım. Herkes ayağını denk alsın” dedi. *1*

(soL – Haber Merkezi)

DEMOKRASİ İÇİN YETMİŞ MİLYON SOPA!

29.08.2010

Dün AKP’nin anayasına “Yetmez ama Evet” diyen devrimci(!) ve sosyalist(!) gruplar İstiklal caddesindeydi. “Yetmez ama Evet” eylemini düzenleyenler eylemin ardından İstiklal Caddesi’nde “hayır” kampanyası düzenleyen TKP üyelerine polislerin gözleri önünde saldırdı.Dün yaşananlar ilk saldırı değildi. “Hayır” kampanyası yürütenlere yapılan saldırılar son dönemde sistematik hale geldi.

Son dönemde dikkat çeken saldırılar şöyle:

Tarih:31 Temmuz 2010

Kayseri’de dükkanının camına Hayır yazıp 22 Temmuz 2010 tarihi Yeniçağ gazetesini asan esnaf karakola çekildi.

Tarih: 8 Ağustos 2010

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın referanduma ’Evet’ mitingi için geldiği Afyonkarahisar’da İşçi Partililer (İP) miting sonrası ’hayır’ pankartı astı. Asılı pankartı başbakan korumaları ile emniyet güçleri bulunduğu yerden indirdi. İP üyeleri polis tarafından gözaltına alındı.

Tarih:9 Ağustos 2010

12 Eylül’de düzenlenecek referandum çalışmaları kapsamında stand açmak için başvuruda bulunan TKP, İstanbul Valiliğinin yasaklamasıyla karşılaştı. Valilik, gerekçe olarak standın “vatandaşın oyunu etkileyecek” olmasını gösterdi. TKP, karar “yandaş Valilik” örneğidir dedi.

Tarih: 12 Ağustos 2010

Muğlada refarandum için ‘hayır’ çalışması yürüten TKP’li öğrenciler polis tarafından keyfi bir şekilde gözaltına alındı.

Tarih: 12 Ağustos 2010

DSP İstanbul İl Kadın Kolları’nın Adalar’da düzenlediği referandumda ‘Hayır’ kampanyasına polis müdahale etti.

Tarih: 16 Ağustos 2010

CHP Antalya İl Örgütü tarafından bastırılan “referanduma hayır” el ilanlarını dağıtan kadınlar gözaltına alındı.

Tarih: 19 Ağustos 2010

Çorum’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuklara oyuncak dağıtmak amacıyla otobüsü durdurduğu esnada ‘referanduma hayır’ diye bağıran 3 kişilik grup polis tarafından gözaltına alındı.

Tarih:21 Ağustos 2010

AKP’li Pendik Belediyesi’nin zabıtaları Pendik pazarında refrandum çalışması yapan TKP üyelerine saldırdı.

Tarih: 24 Ağustos 2010

İstanbul Perpa’da referandum kampanyası dahilinde “hayır” bildirisi dağıtan ÖDP’liler polis saldırısına uğradı. Saldırı sırasında sivil bir polis, ÖDP’lilere silah çekti.

Tarih: 27 Ağustos 2010

Mersin’de 12 Eylül’de yapılacak referandumda “Hayır” çalışması yürüten Halkevleri üyesi gruba AKP’liler sopalarla saldırdı.

Odatv.com

*1* http://haber.sol.org.tr/kent-gundemleri/basbakan-i-elestiren-tisort-giyen-gence-polis-baskisi-haberi-32782

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *