Belgesiyle emniyette cemaat örgütlenmesi‏

Cumhuriyet 26.06.2010

HANEFİ AVCI KİTABINDA YER VERDİ

Belgesiyle emniyette cemaat örgütlenmesi

Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, kitabında emniyetteki cemaat yapılanmasının “imamı” olarak Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil’i gösterdi. Avcı, iddialarına kanıt olarak Fethullahçı bir grup polis tarafından “Kozanlı Ömer”i şikâyet etmek için Fethullah Gülen’e yazılan nota kitapta yer verdi.  Avcı, kitabında emniyetteki Gülen örgütlenmesini Kozanlı Ömer kod adlı Özdil’in imam sıfatıyla yönettiğini yazdı

Cemaatleşmeyi belgeledi

İstanbul Haber Servisi – Eski Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı, Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, “Haliç’te Yaşayan Simonlar / Dün Devlet Bugün Cemaat” adıyla yayımlanan kitabında, emniyetteki cemaat örgütlenmesini belgeledi.

Hanefi Avcı, kitabında sivil olan Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil’in emniyetteki cemaat yapılanmasının varlığına ilişkin güncel belgelere yer vererek emniyetteki Fethullah Gülen cemaatinin İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) şubelerinde yaygın olduğunu belirtti. Emniyet içindeki Gülen örgütlenmesini “Kozanlı Ömer” kod isimli Osman Hilmi Özdil adlı sivil kişinin “imam” sıfatıyla yönettiğini iddia eden Avcı, emniyet içerisindeki Fethullahçı bir grup polis tarafından “Kozanlı Ömer”i şikâyet etmek için Fethullah Gülen’e yazılan notu ise iddialarının kanıtı olarak gösterdi. Emniyet içindeki cemaat yapılanmasını deşifre ettiği kitabında, emniyetin tüm arşiv ve bilgilerinin “cemaat arşivine taşındığını” yazan Avcı, “Her kritik birimde cemaatin irtibatı ve sorumlusu yer almış, istihbarat ve KOM ve diğer birimlerin bilgi işlem birimleri büyük oranda cemaatten oluşmuştur. Emniyete ait tüm arşiv ve bilgiler cemaat arşivine taşınmıştır. İstihbarat ve KOM’da teknik ve amir kadro büyük oranda cemaat elemanı konumunda veya cemaatten gelen talimata uymaktadır” diye yazdı.

İlk delil, 2002’de

Avcı’nın, kitabında emniyetteki örgütlenmeye ilişkin ilk gösterdiği örnek ise 4 Ağustos 2002’de Elazığ Sivrice’de bir camide unutulan çantadan çıkan dokümanlar. Çantanın sahibi, Ahmet Şahinalp ismindeki maden mühendisi. Mühendis olmasına rağmen özel eğitim kurumunda öğretmenlik yapan Şahinalp, çantadan çıkan dokümanlara bakılırsa, Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Malatya gibi kentlerdeki emniyet örgütlenmesinin yöneticisiydi. Çantadan bölgedeki polislerin, isim, adres ve telefonları, temas kurulacak kişiler, bazı polis amiri ve müdürlerinin tayin yerleri ve özel durumları hakkında notlar çıktı.

İmamlar her yerde

Avcı, cemaatin her kurumu “imam” adını verdiği bir kişi eliyle yönettiğini ifade ederken, “Öğrendiğim kadarıyla MİT, ordu, yargı ve milletvekilleri içerisinde imam konumunda kişiler bulunmaktadır” diyor. Ve cemaatin emniyetteki imamının da “Kozanlı Ömer” kod adlı “Osman Hilmi Özdil” olduğunu açıklıyor. Avcı kitabında, sivil olan Kozanlı Ömer kod adlı Özdil’in emniyetteki cemaat yapılanmasının varlığına ilişkin ikinci bir kanıt olarak güncel belgelere de yer verdi. Avcı’nın, belgenin, emniyet içerisinde Kozanlı Ömer’den rahatsızlık duyan Fethullahçı polisler tarafından, Fethullah Gülen’e verilmek üzere kaleme alındığını iddia ettiği belgede, Özdil, “Ömer Bey” olarak anılıyor. İlişkilere açıklık getiren not, Avcı’nın kitabında şöyle yer aldı:

‘Cemaatin teşkilat sorumlusu’

MİT ve askeri istihbarat Ömer Bey’i gerçek adıyla bilmekte, takip etmektedir. Emniyette görev yapan üst düzey yetkililerden Emin Aslan, Sabri Uzun, Hanefi Avcı, Hüseyin Özalp gibi devletin önemli merkezleriyle irtibatlı kişiler de Ömer Bey’in teşkilat sorumlusu olduğunu bilmektedirler.

Başbakan’a yakın

Başbakan’ın çok yakınında bulunan M.A. tarafından da Ömer Bey teşkilatın imamı olarak bilinmektedir. Masrafları Başbakanlık örtülü ödeneğinden karşılanan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum Kuruluşlarını Destekleme Derneği’nin il temsilcileri ve merkez koordinatörleri Ömer Bey’in emniyet teşkilatına bakan ekibi tarafından oluşmaktadır. Teşkilat mensuplarıyla yapılan ikili görüşmeler zaman zaman bu dernek merkezinde yapılmaktadır. Teşkilatla ilgilenen sivillerin bir kısmı ve eşleri Samanyolu Koleji, Turgut Özal Derneği, Maltepe Dershaneleri ve özel okullarımızda görev yapmaktadır. Arkadaşlarımızdan sorumlu siviller bürokraside ve değişik birimlerde istihdam edilmektedir.

Tedbirsizlik

Görevli sivil şahısların resmi arkadaşları tanımaları, lojmanlara ve işyerlerine gelerek görüşme yapmaları, cenazelere katılmaları, toplu yerlerde özel teveccühe mazhar olmaları neticesinde fiziki ve teknik takip ile deşifre olmuşlardır. Bir taraftan, ‘Aman evinizde bir kitap, bir CD, bir Kuran ve bir cevşen olsun, dersler 4 kişiyi geçmesin’ diye tahşidat yapılırken, diğer yanda ağabeylerin tedbire aykırı davranışları soru işaretleri oluşturmaktadır. Resmi arkadaşlardan alınan operasyon bilgileri doğrudan bilgi notu formatında hizmetle irtibatlı yerlerde yayımlatılmaktadır. İl Emniyet Müdürü’nün bilgisi olmadan ‘aktif haber’ isimli internet sitesinde gizli konuların yayımlanması nedeniyle arkadaşlarımız ve hizmet hedef haline getirilmiştir.

 

This entry was posted in Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *