12 EYLÜLE KARŞI OLAN ÖNCE YÖK VE RTÜK’LE HESAPLAŞIR‏

12 EYLÜLE KARŞI OLAN
ÖNCE YÖK VE RTÜK’LE HESAPLAŞIR
  
Cumhuriyet 05.09.2010
 
Kanadoğlu:YÖK’le hesaplaşın

CEMİL CİĞERİM

SAMSUN – Samsun Sivil Toplum Örgütleri Platformu’nun davetlisi olarak katıldığı panelde konuşan Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, 12 Eylül’den hukuki olarak hesap sormanın olanaksız olduğunu söyledi. Kanadoğlu, 12 Eylülden hesap sormak mümkün değildir. Hiçbir şeyi soramazsınız, yeniden yargılayamazsınızdedi.

Kanadoğlu, buna öncelikle zamanaşımının engel olduğunu, diğer bir hususun da doğrudan doğruya sorumsuzluk hükmü getiren anayasanın geçici 15. maddesi olduğunu söyledi. Sabih Kanadoğlu, 12 Eylülle hesaplaşma diyorsanız, madem hesaplaşacaksınız YÖKle niye hesaplaşmaya girmiyorsunuz? Eğer siz 12 Eylüle karşıysanız RTÜKe, YÖKe karşı çıkacaksınızdiye konuştu.

Halkın verdiği oylara herkesin saygı duyacağını ifade eden Kanadoğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: Halk eğer gücünün farkına varır ve bu gücünü birleştirirse zaten evet çıkması olanağı yoktur. Yeter ki halkımıza anlatalım. Bu anayasa değişikliği kabul edilse dahi, ömrü doğrudan doğruya siyasi iktidarın ömrüyle doğru orantılıdır. Bu siyasi iktidar elbette ki gidecektir ve gitmelidir. Bunun yolu da işte halkoylamasında ona hayırın gücünü göstermekten geçer.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *