Hanefi Avcı ve Fethullahçılar…‏

Cumhuriyet 24.08.2010

HİKMET ÇETİNKAYA

Hanefi Avcı ve Fethullahçılar…

 

Öyle kıvırmaya, dolaylı yollardan okyanus ötesinde yaşayan muhteremden söz edip durmaya hiç gerek yok. Şöyle bir soru yöneltmenin zamanı çoktan gelip geçti:

Türkiyeyi tarikatlar mı yönetiyor? Yargı bağımsız mı? Türkiye bir hukuk devleti mi? Yargı, gücünü demokratik hukuk devletinin yasalarından mı alıyor yoksa siyasal erkten mi?

Bu soruları sormamın asıl nedeni Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcının “Haliçte Yaşayan Simonlar-Dün Devlet Bugün Cemaat” (Angora Yayınları) kitabını okumaya başlamam değil.

Avcı’nın yazdıkları elbet yakın tarihimize ışık tutan bir başucu kitabı… Avcı’nın, Susurluk’ta trafik kazasıyla ortalığa dökülen devlet içindeki örgütlü silahlı güç konusunu o dönem TV’lerde açık bir dille kamuoyuyla paylaştığını ben Ergenekondan Susurluka kitabımda (Cumhuriyet Kitapları) uzun uzun anlatmış, tarikat şeyhinin müritlerinin o dönemde de kimlerle işbirliği içinde olduklarına değinmiştim.

Hanefi Avcı, cemaatin bir başka deyişle Fethullahçıların devleti ele geçirdiğini söylerken, telefonlarının dinlendiğini de öne sürüyor…

Bunlar aklı başında herkesin bildiği gerçekler!

Prof. Dr. Aysel Ekşi, gazetenin santralından aradı ve Kanada televizyonu CBCnin bir muhabirinin benimle Fethullahçı örgütlenmeyeilişkin röportaj yapmak istediğini söyledi.

On gün sonra CBC TV’den geldiler ve konuştuk…

***

Kanada’da yaşayan Fethullahçılar, Aysel Ekşi’yle yaptığım konuşmayı birkaç saat içinde öğrenip CBCyi arayarak şu öneriyi yapmışlar:

Biz sizin her türlü giderinizi karşılarız, Türkiyede kimlerle görüşeceğiniz konusunda yardımcı oluruz…

Bu olayın tam dört tanığı var…

Benim Fethullahçıların ipliğini pazara çıkaran ilk gazeteci olduğumu (övünmek gibi oldu ama olsun) bildikleri için konuşmamı engellemek istiyorlar akıllarınca.

Bunu nasıl yapıyorlar?

Hanefi Avcı’ya yaptıkları gibi.

Avcı, dürüst, inançlı, dinine bağlı bir emniyet müdürüdür.

Gerçekleri söylemekten çekinmez.

Hiç yüz yüze gelmedim kendisiyle bugüne dek.

Avcı kitabında, uyuşturucu operasyonundan tutuklu Emniyet Müdür Yardımcısı Emin Aslan hakkında, Bu işi ben yaparım o yapmazdediği için Fethullahçıların hışmına uğruyor ve kendisine komplo kuruluyor, telefonları dinlemeye alınıp izleniyor.

Bir süre sonra Avcı’nın kasetleri dinci sitelere düşerse hiç şaşırmayın!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün istihbarat birimi cemaate karşı olanherkesi izlemeye alıyor, tezgâhlarkuruyor, sırası geldiğinde internet sitelerinde bunlar yayımlanıyor.

CHP’yi de bu kadrolar dinliyor, Cumhuriyeti ve öteki gazeteleri de.

Bakın ne diyor kitabında Hanefi Avcı:

Maalesef bu cemaate karşı çıkmak çok kolay değil. Bir anlamda Fethullah Hocanın insafına kalmıştır. Ama öncelikle şunların yapılması gerekir. İstahbari dinlemeleri ciddi olarak araştırılmalıdır. Polis, jandarma ve MİTin dinleme işlemleri mutlaka denetlenmelidir.

Özel yetkili mahkemelerin tüm hâkim ve savcıları emsali hâkim ve savcılarla değiştirilmelidir. Bu sağlanmadan, cemaate muhalif olan hiç kimsenin özgürlüğü ve hayatı güvencede olamaz.

İstihbarat Daire Başkan Yardımcılığı yapmış dindar ama açık yürekli kimliğiyle tanınan Eskişehir Emniyet Müdürü Avcı söylüyor bunları ben değil…

Bu sese kim kulak verecek?

Cumhurbaşkanı mı, Başbakan mı, İçişleri Bakanı mı yoksa Adalet Bakanı mı?

Kim?

Ortada çok vahimbir sav var!

***

İnternet sitelerine yayılan bilgi, belge ve görüntülerin izini bulmak o denli kolay olmasına karşın, neden bulunmadığı Hanefi Avcı’nın yazdıklarıyla ortaya çıkıyor.

Ve diyor ki Avcı:

Acaba kaç bakan, kaç genel müdür, kaç komutan ve onların eşleri, çocukları hakkında görüntüler vardır. Hâkimler ve savcılar hakkında bu tür görüntü iddiaları, benzeri olaylar hep aynı adresi göstermektedir: Cemaat.”

Avcı’ya göre, her şey cemaatin plan ve programı çerçevesinde, din baronunun buyruğuyla gerçekleşiyor.

Cemaatin polisteki üst düzey bürokratları, yargıdaki kolları her yeri sarmış.

Cemaat yanlısı polisler ve cemaat yanlısı savcılar, yargıçlar…

Tüm bunları yazan ışık evlerinde yetişmiş bir polis müdürüdür!

***

Sivil faşizm nasıl mı gelir?

Hanefi Avcı’nın anlattığı gibi…

Başka söze gerek var mı?

hikmet.cetinkaya@cumhuriyet.com.tr

 

This entry was posted in Kose Yazarlari and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *