‘10. Noter AKP’nin noteri’‏

 
Karaman’a usulsüz vekâletname verilmesi’ davasına CHP İl Başkanı Tekin de katıldı

‘10. Noter AKP’nin noteri’

İstanbul Haber Servisi – Almanya’daki Deniz Feneri davasından hâlâ hapiste yatan Mehmet Gürhan’ın yurtdışında tutuklu bulunduğu dönemde, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’a usulsüz şekilde genel vekaletname verdiği iddiasıyla sanık İsmet Büyükkılıç’ın yargılanmasına devam edildi. CHP milletvekillerinin davaya katılma taleplerini reddeden mahkeme dosyanın incelemeye alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada 15 yıla kadar hapsi istenen tutuksuz sanık Büyükkılıç ve taraf avukutları hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı, Mehmet Gürhan’ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında Almanya’da alınan ifadesinin gönderildiğini belirtti. Konu ile ilgili Gürhan’a 12 soru sorulduğunu belirten Mahkeme Başkanı, Gürhan’ın “Kimse beni belli bir amaç için vekaletname imzalamaya zorlamadı. Ailemin parasal sıkıntılarını gidermek için imzaladım. İmzalarken yanımda avukatım ve noter temsilcisi Ünal Kaymakçı vardı. Belgeyi Ünal Kaymakçı ile Türkiye’ye gönderdim” dediğini belirtti. Sanık Büyükkılıç mahkemedeki ifadesinde, “Ünal Kaymakçı diye birini tanımıyorum. Bana vekaletnameyi veren kişinin televizyonda gördüğüm Gürhan olup olmadığını hatırlamıyorum. Vekaletname bana imzalı olarak verildi. Vekaletname benim yanımda imzalanmadı. Vekaletnameyi veren kişi kendisine ait olduğunu söyledi.” diye konuştu. Sanık suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Mahkeme de, dosyanın incelemeye alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Adliye çıkışı konuşan CHP İl Başkanı Gürsel Tekin, “10. Noter sıradan bir noter değil, AKPnin bir noteridir. Bütün AKPli işadamları ya da belediye, çeşitli şirketlerin işlerini yapan bir noter. 10 tane şirketle ilgili yapılan incelemede bir hafta sonra şirket tuzla buz olmuş. Şirket sahipleri Zahid Akman, Zekeriya Karaman, Deniz Feneri olayında yargılanan insanlar” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet 31.03.2010
This entry was posted in YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *