YANGININ ORTASINDA KALAN SKY NEWS MUHABİRİ “Topluca hissedilen bir öfke ve çaresizlik hissi var”

YANGININ ORTASINDA KALAN SKY NEWS MUHABİRİ
“Topluca hissedilen bir öfke ve çaresizlik hissi var”

İstanbul – BİA Haber Merkezi – 03 Ağustos 2021


Türkiye’deki yangınlarla ilgili yaptığı yayın sırasında alevlerin arasında kalan İngiltere merkezli Sky News haber kanalının muhabiri Alex Crawford, izlenimlerini yazdı. “Ülkede topluca hissedilen bir öfke ve çaresizlik var” dedi.”

İngiltere merkezli Sky News haber kanalının muhabiri Alex Crawford’ın Türkiye’deki yangınlarla ilgili yaptığı yayın sırasında alevlerin arasında kalması en çok konuşulan görüntülerden biri oldu.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Çökertme’deki yangınları anlatan Crawford, çok hızlı bir şekilde yayılan alevlerin arasında kalmış, görüntülerde geldikleri yolun yangının etkisi altına girdiğini esen kuvvetli rüzgarlar eşliğinde anlatmıştı.

Crawford, yangınlarla ilgili izlenimlerini Sky News’in haber sitesinde yayımlanan bir makalede kaleme aldı.

Türkiye’deki yangınların başa çıkması güç bir durum olduğunu aktaran Crawford, kurumuş ormanların arasında yer alan bir köyün dakikalar içinde alevler arasında kaldığını anlattı.

Yangınları kontrol etmenin beklenenden daha zor bir göreve dönüştüğünü vurgulayan muhabir, yüksek sıcaklıklar, düşük nem ve kuvvetli rüzgarların işleri zorlaştırdığını dile getirdi.

“Erdoğan’a eleştiri var”

BBC Türkçe’nin haberine göre, Crawford’a konuşan kimi orman yetkilileri, bu yangınları 1940’lardan beri görülen en yıkıcı yangınlar olarak tanımladı.

Crawford makalesinde, “Bazı bilim insanları bu durumu iklim değişikliğine bağlasa da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yangınlarla başa çıkmak için yeteri kadar hava gücüne sahip olunmaması dolayısıyla eleştiriliyor” dedi.

“Neyin başlattığı tam olarak bilinmese de kimileri kundakçıları suçluyor. Bir kere başladıktan sonra ise yangınları kontrol altına almak büyük bir mücadeleye dönüşüyor, Erdoğan’ın kendisi de ülkenin yeterli hava gücü olmadığını kabul etti” diyen gazeteci, insanların evlerini, geçim kaynaklarını, hayvanlarını ve tarlalarını kaybettiğini dile getirdi.

Bir kadının “Evim yandı” diyerek çığlık attığını, geç gelmekle suçladığı itfaiyecilere bağırdığını belirtti.

TIKLAYIN – Orman yangınlarında devletin sorumluluğu ve sorumsuzluğu

“Öfke ve çaresizlik”

Crawford, kimi köylülerin şişelerle kimilerinin özel kuyulardan çektikleri sularla yangını söndürmeye çalıştığını ifade etti.

Cem Akın adındaki bir gencin, “Çok yorgun ve çaresiz hissediyorum. Hiçbir şey yapamıyoruz, evlerimiz ormanlarımız yanıyor” dediğini aktaran gazeteci, ülkede topluca hissedilen bir öfke ve çaresizlik olduğunu belirtti.

Crawford makalesini, “Türkiye, koronavirüs ve turizm sektöründeki düşüş dolayısıyla ekonomik olarak halihazırda yara almıştı. Şimdi vatandaşları daha da çok sarsılacak” ifadesiyle bitirdi.

Türkiye’de orman yangınları

Türkiye’de 28 Temmuz’dan bu yana devam eden 144 orman yangınından 136’sı kontrol altına alınırken Antalya’da 2, Muğla’da 5 ve Isparta’da 1 olmak üzere 8 yangınla mücadele sürüyor.

Yangınlarda 8 kişi yaşamını yitirdi. Binlerce hayvan yanarak ya da dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti. Orman ve tarım arazileri ile bölgedeki sera alanları küle döndü. Yangınların tehdit ettiği köy ve diğer yerleşim yerleri tahliye edildi.

Avrupa Orman Yangınları Bilgi Sistemine göre, Türkiye’de 2021 yılında yanan alan büyüklüğü 120 bin hektarı geçmiş durumda. Yangınların nedenlerine ilişkin savcılıklarca başlatılan soruşturmalar sürüyor.


https://bianet.org/bianet/cevre/248123-topluca-hissedilen-bir-ofke-ve-caresizlik-hissi-var
This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, DOĞAL YAŞAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *