MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ “Yangınların sorumlusu THK uçaklarını hangarda çürütenler”

* Fotoğraf: AA

MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ
“Yangınların sorumlusu THK uçaklarını hangarda çürütenler”

İstanbul – BİA Haber Merkezi
30 Temmuz 2021, Cuma


Mimarlar Odası Ankara Şubesi, orman yangınlarına ilişkin açıklamasında “Hava araçlarını satışa çıkaran Türk Hava Kurumu yönetimi, ormanlar yanarken yangın söndürme uçaklarını hangarlarda çürütmüştür” dedi.


TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 21 ilde 63 ayrı noktada çıkan orman yangınlarına ilişkin açıklamasında “Bu büyük yangın felaketine THK uçaklarını hangarlarda çürütenler yol açmıştır” dedi.

Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarının satışa çıkarılması ardından uyarıda bulunduklarını hatırlatan mimarlar, “THK’nın uçaklarını hangarda çürüten Türkiye, 3 Rus uçağına günlük 1,3 milyon lira öderken Cumhurbaşkanlığı’nın ise 13 uçağı bulunmaktadır” bilgisini de paylaştı.

Açıklamada, yangınlarda zarar gören bütün alanların afet bölgesi ilan edilmesi gerektiği vurgulanırken sorumluların cezalandırılması istendi.

“Bütün kaynaklarımız saraylara ayrıldı”

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin konuya ilişkin yazılı açıklaması şöyle:

“Afetlere hazırlık için ayrılmayan bütçe ile ülkenin dört bir yanında saraylar inşa eden iktidar, bugünkü çaresizlik tablosunun esas sorumlusudur. Başkent’te AOÇ’yi talan ederek inşa edilen Kaçak sarayın maliyeti 4 milyar 586 milyon TL’ dir. Bugüne kadar Muğla’da Okluk Sarayı’na 640 milyon, Van’da Ahlat Sarayı’na ise 125 milyon TL harcanmıştır.

“Bütün kaynaklarımız saraylara aktarılırken uçaklarımız ise hangarlarda çürütülmüştür. Saraylara değil, geleceğimize ormanlarımıza bütçe ayrılmalıdır. Yangınlar daha da büyümeden bütün hava araçlarıyla acilen müdahale edilmelidir. Sorumlular cezalandırılmalıdır.

“Kurumun 44 taşınmazı daha satıldı”

“Türk Hava Kurumu’nda satışa doymayanlar çok yakın zamanda 4 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanan ilanla kurumun 44 taşınmazını daha satışa çıkarmıştır.

“Yangın söndürme hava araçları ve ülkenin muhtelif yerlerinde bulunan onlarca THK taşınmazını satışa çıkartanlar, ülkeye ve kurucu değerlere ihanet etmiş, ciğerlerimizin yok olmasına vatandaşlarımızın zarar görmesine yol açmıştır.

“Kanunlar da araçlar da yetersiz”

“Öte yandan orman yangınlarıyla mücadelede uzman personel sıkıntısı vardır. Yangın uygulama ve eğitim merkezleri yetersizdir. Orman Bakanlığı, yangınlar öncesi ne tür önlemler almaktadır?  Bakanlık tüm bunları kamuoyuyla paylaşmalıdır.

“Üstelik 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile ilçe ve beldelerdeki itfaiye teşkilatlarının içinin boşaltılarak, Büyükşehir Belediyeleri’ne bağlanmış olması da sistemsel olarak nasıl öngörüsüz davranıldığını göstermektedir.

“Belediyeler tarafından ilçe ve belde itfaiye araçları, Fen İşleri, Altyapı çalışmaları vb. birimlere devredilirken itfaiye birimlerindeki araçlara gerekli yatırım sağlanmamış, yangın planlaması devreye konulmamıştır. Bugün ortaya çıkan durumun habercisi geçmişte yapılan hatalardır.

“Ormanlar ranta kurban ediliyor”

“Her orman yangını sonrasında, ‘yeşillendirilip hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyecektir’ açıklamalarının ardından, söz konusu ağaçlandırılacak alanlarda oteller yükselmiştir.

“Sabotaj iddialarının da söz konusu olduğu bu süreçte, çıkan yangınların ardından ağaçlandırma yapılması gerekirken, yanan orman alanlarına oteller dikilmesi, ormanların rant için yakıldığını ortaya koymuştur. Madenlerle, HES’lerle talan edilen ormanlarımız şimdi de yangınlar nedeniyle ranta kurban edilmektedir.

“Canlıların yaşamı yok oldu”

Canlıların yaşam alanları yok olmuştur. Bitki örtüsünün yok olmasının yanı sıra, yangının ortasında kalan ve kaçamayan yaban hayvanları yaşamını yitirmiştir. Böylesi büyük yangınlar nedeniyle toprağın kimyası da tamamen bozulmaktadır. Orman yangınları sonrasında hayvanların yaşam alanlarının yeniden oluşması aylar sürmektedir. Tüm doğal ekosistem büyük ölçüde etkilenmektedir.

“İklim krizinin sonuçlarını her geçen gün daha ağır şekilde yaşadığımız bu koşullarda, ülkemizde pandemi sürecinin üstüne müsilaj, sel felaketleri ve şimdi orman yangınları ile doğa alarm vermektedir.

“Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere tüm kurumlar iklim krizinin ortaya çıkaracağı tehditleri acilen ciddiye almalı, ekosistemin dengesini bozan her adımdan uzak durulmalıdır. Bugün ortaya çıkan felaketlerin yarınları yok etmesine izin verilmemelidir.”

Orman yangınları

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den gelen son resmi açıklamaya göre, son iki gün içerisinde 21 ilde 63 ayrı noktada çıkan orman yangınlarından 43’ü kontrol altına alındı. Yangınların nedenlerine ilişkin soruşturma başlatıldı.

Adana, Osmaniye, Antalya, Mersin, Muğla ve Kayseri olmak üzere 6 ilde 20 noktada ise yangınlara müdahale henüz sürüyor.

Yangınlarda 4 kişi hayatını kaybetti. 183 kişi hastanelere başvurdu. Bunun yanında hem yerleşim yerlerinde hem de orman içlerinde yaşayan çok sayıda hayvan da yaşamını yitirdi.


https://bianet.org/bianet/cevre/247939-yanginlarin-sorumlusu-thk-ucaklarini-hangarda-curutenler

This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, DOĞAL YAŞAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *