ABD Kongre Baskını, Küresel iklim değişikliği, Yurt Dışındaki Bilim İnsanlarımız..

Orhan Ayber <orhanayber@yahoo.com> 12.01.2021

ABD Kongre Baskını
Son iki günde hemen hemen tüm TV kanallarında ve basında tek konu Trump yanlılarının kongre binasını basması. Ben gelişmeleri dikkatle izlemeye gayret ettim.
Yorumlar;
1) NATO genel sekreteri Stoltenberg “Seçim sonuçlarına saygı gösterilmelidir” dedi
2) İngiltere başbakanı Boris Johnson “ABD kongresinde utanç verici manzaralar yaşandı ABD dünyada demokrasinin en büyük temsilcisidir!!! iktidarlar barışçı bir şekilde devredilmelidir”
3) Türkiye “ABD halkına itidal tavsiye ediyorum.”
4) Putin; ABD’yi silahlanma yarışını kışkırtma ile suçladı “Biz ABD halkıyla iyi geçinme dileğini düşünüyoruz. Yeni başkan Biden umarım bu gereksiz silahlanma yarışını sonlandırabilir.” Ayrıca daha önceki başkanın ABD seçimlerine müdahale etmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Ülkelerimiz arasında ki ilişkileri bozmayacağız
5) Venezüella Dışişleri Bakanı “Washington başka ülkelere yaptıkları bu kez kendi başına geldi etme, bulma dünyası.”

Ben Orhan Ayber yaşam boyu ABD’ye ve onun demokrasisine asla güvenmedim. Ülkemize yaptığı sınırsız kötülükleri milli eğitimizi nasıl çökerttiğini hepimiz tanık olduk. Ülkemizin çıkarlarını çökmekte olan Atlantik’te değil yükselen güç Çin’in “Bir kuşak bir yol projesi”ni ki ülkemiz de çok önemli bir proje olarak görüyorum
Bu arada Avrupa ülkelerinin büyük özlemle!!! Yeni Başkanı Biden’in gelişini umutla bekliyor. İşte AB’nin Atlantik sevdası ve bu Avrupa Türkiye gibi bana göre büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün onurlu ülkesine yaptırım uygulayacaklarmış!!!
Haydi, ABD yalakaları siz bizim ülkemize yaptırım uygulayamazsınız buna gücünüz yetmez.

Küresel iklim değişikliği
Sevgili takipçilerim; Sizlere sahip olduğum koleksiyonlardan söz etmek istiyorum. (tabii ki para, pul koleksiyonu değil)
1) Küresel iklim değişikliği ve küresel ısınma ve onlara bağımlı olarak küresel açlık ile ilgili koleksiyonum var. Yaklaşık beş yüzü aşkın makale ve yorum içeriyor. Eski yazılarıma göz attım, yaklaşık on bir yıl olmuş, bu konuda toplumun dikkatini çekmeye gayret gösteriyorum.
Bu konuda yorumlarım; Küresel ısınma sonucu tüm dünyayı derinden etkileyecek küresel barış sağlanacağına inanıyorum. Yer küremizin en tehlikeli ideolojisi olan Kapitalizm kısa süre içinde tarihin çöp tenekesine gömülecek, doğal olarak savaşlar sona erecek.
Zaten Kapitalizm yeryüzünden silinirse uluslararası savaşlarda sona erecektir. Büyük ülkeler savaşa harcayacakları yer küremizi kurtarmaya Özellikle “Y” ve “Z” kuşakları olan torunlarımıza sağlıklı bir gezegen bırakmalıyız.
Benim gelecek ile ilgili öngörülerim
a) Tüm ülkeler ulusal gelirlerinin 1/3 ünü yenilenebilir enerji kaynaklarına ayırma zorunda olacaktır
b) Dünyadaki tüm ülkeler “Paris İklim Şartnamesi”ne koşulsuz uyacaktır.
c) Ülkeler güçlerine orantılı olarak elektrikli araçları destekleyecektir.
d) Uluslar Egemenlik Haklarından fedakârlık yapmak zorunda kalacaklarını düşünüyorum,
Daha çok örnek verebilirim. Her ülke kömür santrallarını kapatacaktır, hiçbir ülkenin hava kirliliği için “benim sorunum değil” deme lüksü olmamalıdır. Çünkü kirlilik sınır tanımayacak.

Yurt Dışındaki Bilim İnsanlarımız
2) Benim diğer koleksiyonum ise ülkemizin yetiştirdiği bilim insanlarımız ile ilgili. Yaklaşık 200’ü aşkın uluslararası etkinlikte bilim insanımız var. Ayrıca ABD’de silikon vadisindeki ABD emperyalizmine hizmet eden gençlerimizi her türlü fedakârlıkta bulunarak ülkemize getirtebilirsek Türkiye dünyanın en büyük bilim merkezine sahip olur.
Böylece Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün Türk gençliğine emanet ettiği “En hakiki mürşit ilimdir” sözünü hak eden kuşak olabiliriz.
Değerli takipçilerim; Bence umudu başka yerde aramaya gerek yok. Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları bütün sorunlarını Anadolu’muzda çözdüler. Tüm Kemalistler ve Çılgın Türkleri Anadolu’muzda 21. yüzyılın umudunu, coşkusunu paylaşmaya davet ediyor, katkılarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.
Hepinize sevgi ve saygı dileklerimle…
Sizlerle dostluğumla onur duyan Orhan Ayber.
ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.htm
This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *