BOP GÖREVDE * ABD Suriye ve Irak’ta PKK/PYD’ye maaşlı asker topluyor

ABD Suriye ve Irak’ta PKK/PYD’ye maaşlı asker topluyor

Koronavirüs salgını ile boğuşan ve sağlık sistemi çöken, vatandaşlarını ölüme terk eden ABD, Irak ve Suriye’de durumunu korumak için çaba içinde. ABD’nin bir süre önce sözleşmesini feshettiği PKK/PYD’lileri yeniden ‘kara gücü’ yapmak için göreve çağırdığı öğrenildi.

ABD Suriye ve Irak'ta PKK/PYD’ye maaşlı asker topluyor

Rusya’nın Fırat’ın doğusunda etkinliğini artırması sonrası ABD durumunu korumak için yeniden harekete geçti. Bölge kaynakları Kamışlı ve çevresinde Rus askerlerinin devriye gezdiğini, ABD askerlerinin ise şehre gelemediklerini dikkat çekti. PKK/PYD’nin Türkiye’de olduğu gibi 13-14 yaşı üstü çocuk ve gençleri zorla askere aldığı, ABD askerleri tarafından eğitildiğini ve maaşa bağlandıklarını hatırlatan kaynaklar, “ABD bölgeden çekilme kararı alınca bir kısmı ile sözleşmelerini feshettiler. Ama son dönemde işler yine değişti. Yeniden asker toplamaya başladılar” bilgisini verdi.

Gelişmeleri yakından takip eden ve uzun süre bölgede gazetecilik yapan Habertürk yazarı Çetiner Çetin de bölgedeki yaşananlarla ilgili yazısında, şunları kaydetti: “ABD terör örgütü PKK’nın Suriye kolu SDG’ye, Washington’ın geçen yıl Trump’ın kısmi çekilme kararıyla sözleşmesi feshedilen yüzlerce SDG’linin sözleşmesini yenilemek istediğini bildirmesiyle doğrulanmış oldu. Buna göre ABD’li askerlerin Rakka, Menbic ve Ayn el Arab’da eğittiği unsurlar tekrar, bu kez cazip aylıklarla çağırılacak. Hatta bu militanlar, Haseke ve Deyr el Zor’da Uluslararası Koalisyon güçlerinin yardımcı gücünü oluşturacak. Evet dünya COVİD-19 ile uğraşırken ABD SDG’yi bir başka formülle yeniden sahneye alacağı bir süreci başlatmış durumda.”

SURİYE-IRAK SINIRI

ABD’nin bölgede önem verdiği konulardan biri de Suriye-Irak sınırı. ABD, Suriye-Irak sınırını kontrol altında tutmak için yoğun çaba içinde. Konu ile ilgili Aydınlık’a bilgi veren bir Türk yetkili, “ABD Irak’ın kuzeyi ile Suriye’de Fırat’ın doğusunu birleştirme planları yapıyor. Şu anda sınır kendi kontrolünde olduğu için zaten bunu fiilen gerçekleştirmiş durumda. Uygun ortam bulunca resmileştirmenin hesabını yapıyor. Ama Rusların Fırat’ın doğusuna gelmesi, Türkiye-Suriye sınırında devriye gezmeye başlaması, Fırat’ın doğusu ile Irak’ın kuzeyini birleştiren ana yolun geçtiği Kamışlı’yı kontrol altında tutması ABD planlarını sıkıntıya soktu. Şimdi Fırat’ın doğusundaki ‘kara gücü’nü tahkim etmeye çalışıyor” dedi.

IRAK’TA KUZEYE

Erbil’de görev yapan bir başka yetkili de ABD’nin Irak’ta Arap bölgelerindeki üslerinin güvenlik tehdidi altında olduğunu, bu nedenle ABD’nin hassas birimlerini Barzani yönetimindeki Irak’ın kuzeyine kaydırdığını ifade ederek, “ABD Irak’ın kuzeyi ve Fırat’ın doğusunu birleştirme hesapları öne çıkıyor. Bunun için tamamen olmasa da görünüşte belli ölçülerde PKK’dan vazgeçebilir. Daha doğrusu Kandil bölgesndeki PKK’nın yerini Suriye’deki PKK alabilir. Kandil’deki PKK’da rahatsızlık var. Erbil’deki Barzani yönetimi sürekli Türkiye’ye övgüler düzmeye başladı” diye konuştu.

ÖSO İÇİNDE ÇATIŞMA

Bu arada Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi karşısındaki Suriye’nin Resulayn ilçesinde ÖSO içinde çatışma yaşandı. Çatışmanın bölgede rant kavgasından ve kontrolü sağlama çabasından kaynaklandığı bildirildi. İki grup arasında çıkan ve ağır silahların da kullanıldığı çatışma Türk askerlerinin müdahalesiyle durdu.

https://www.aydinlik.com.tr/haber/abd-suriye-ve-irak-ta-pkk-pyd-ye-maasli-asker-topluyor-206102
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *