YAZIŞMALAR * TÜRKİYE’mizin sanayi kuruluşları nasıl yok edildi?

Ayla Çokbudak

Ne zaman Sümerbank kelimesini duysam, yüreğime bir hançer saplanır, gözlerim dolar. Ben bugün bahsini ettiğiniz Ereğli Sümerbank tesislerinde doğdum ve orada büyüdüm. Sosyal devletin tüm nimetlerini orada tattım. O tesislerde Müdür kantinde de, sinemada da, konserlerde de işçisiyle yanyana otururdu. Tesisin kuruluşu her yıl, 4 Nisanda şık bir balo ile kutlanırdı. İşçisi de,memuru da, bekçisi de bu baloya şık kıyafetlerle katılırlardı.

Bugünü hatırlamanız ne güzel. Beni hem çok duygulandırdınız, hem de ağlattınız. Teşekkürler güzel insan ve saygılar.


Hikmet Ersoy

Devlete ait ; Kumaş/Bez/İplik – Şeker- Kağıt – Çimento – Maden – Otomotiv – ilaç – telekominikasyon hizmet ve diğer sanayi üretim fabrikalarını gelmiş , geçmişte ve günümüzde çeşitli hükümetler hep sattılar veya kapattılar.

Batılı ve benzeri gelişmiş ülkelerde ( birkaç istisna hariç) devletler üretim pek yapmazlar , halklarının sosyal,sağlık vb. hizmetlerine ağırlık verirler.Bunun doğru tarafları çoktur…

Fakat bizde sistem işleyişinde öyle hatalar yapıldı ki.. Meselâ şeker ve kağıt üretiminde tesisler kapatılınca bunlardan elde edilen üretimlerin hemen ithalatı başladı, buyrun döviz sıkıntısına..

Haberleşmede ve diğer çeşitli sektörlerde diğer bir hata,yanlış ise ; bunlar çok ucuza satıldılar ve satın alanlarda bazıları üretim vs. yapmadan ve borçlarını ödemeden fahiş fiatlarla ( emeksiz kâr ederek) başkalarına devrettiler.

Bu durum nedeni ile milletce çok zararlarımız oldu… Ve en az maddi zararlarımız kadar da çok büyük bir işsizler ordusu meydana geldi. Medyanında yaygarası ile Yerli otomobil sevdası başladı, çeşitli sunumlar yapıldı

Ortaklıklar kuruldu… amma velâkin…. Bu işin çok yatırım istemesi ve pazarlamanında zor olacağı düşüncesi ile ortaklardan Tık yok.. Kimse demiyor ki..otomotiv sektörü sadece otomobil imal etmekle yürümez….

Hani nerede kamyon,minibüs gibi ticari araçlar..!!! bunlardan bahseden yok..sadece yerli isimli olacak diye yatırım yapılmayacağını çoğu kimse gördü…gibi…!!!!!

Benimde imalatında bulunduğum Devrim otomobili ile “ benzini biten otomobil..!!!! “ denilerek, nedenini araştırmadan ..medyamız çoştu,alaya aldılar, o otomobil toplu iğnenin , bir vidanın yapılamadığı bir devirde imal edildi..

Halâ Türkiyede otomobil motoru ne zaman yapılacak …diye konuşmalar oluyor… araştırmıyorlar ki bazı otomotiv firmalarımız bırakın motoru, komple otoyu seri olarak imal ettiler..ve hatta komple motoru ,şanzmanı,

Defransiyeli ile tamamı Türk Mühendislerinin projelendirdiği kamyon vb. otomotiv ürünlerinin projeleri yabancı ülkelere satılıyor..bunu yazan..bahseden medyamız yok…!!!!

Bunları şu nedenle yazdım.. “ Türk mühendisi,ustası,işçisi ve hatta ciddi işadamlarına imkânlar tanınırsa bu ülke de çok güzel işler yapılır, işsizlik azalır,halkın gelir seviyesi yükselir. Yeterki sadece teknolojik değil her konuda akıllıca

Projeler üretilsin bu ülkenin kapasitesi her iyi projeye açıktır. Saygılarımla.


T.C. Burhan Savaş

Devrim Arabaları gibi 2 de % 100 Yeri Lokomotif Üretti , Ayrıca Küçük Çekmece Nükleer Santralı’nı 27 Mayıs. Lokomotifler Sivas Cer ve sizin Devrimler’i ürettiğiniz Eskişehir Cer’de üretildi. Adları Bozkurt , Karakurt.
.
Devrimler’i şerefsizlik edip karartma uyguladı Türkiye Yabancı Oto Tröstleri. Yerli Lokomotifler’e de başka türlü karartma uyguladı Türkiye’de Atatürk’e Radikal Dönüş amaçlı girişimlere. Devrimler’deki gibi , Medya Yolu ile . Önce ; Medyalar’da , Milli Teknik Konuları yazabilecek birikimi olan Cesur Gazeteciler yerine Magazinci ve Ayarlı veya Dürüst de olsa Bilimsel , Teknik Donanımlı olmayan Gazeteci Sınıfı’nı çok Programlı ve Sinsice yerleştirdiler. Karşı çıkanları , isterse meslekte 50 yılı devirmiş olsun , işsiz bırakacak şekilde açığa aldılar.
.
1980’lere kadar , tüm Anadolu’da yüzbinlerce km yapmış , insan , yük ne bulmuşsa taşımış Bozkurt ve Karakurt’tan Tek Kalime ile bahsetmedi Medya. Sayısız kişi zaten bu 2 Lokomotif adını , varlığını bile bilmez.
.
Siz , 27 Mayıs’ın 38 Kişilik Milli Birlik Komitesi’nin Bi Gece Yurtdışı’na sürülen 14’lerinin , Komite Üyesi 38 Kişi’nin . Otomobil , Lokomotif , Nükleer Araştırma’yı yaratan 14 Kişi olduğuna dikkat ettiniz mi ?
.
Tüm Askeri Müdahâleler’in Devrim amaçlı Kadroları’nın her yolla iflâhını keserek , hayatlarını kaydırdılar Aile Boyu. Şu 15 Temmuz Senaryoslu Bilmecesi de yakında birgün ortaya çıkar. Korkunç bir Kara Propaganda , bir çok kez , en akıllılarımıza bile âfiyetle yedirilir. Een ufağı da , ” TSK Vesayetçi’dir ” Puşt İşi İftira .
.
Ölünceye kadar hiç bir Başbakan Atatürk’e getirdiği Hükümet Listesi’neilli Müdafaa Bakanı Adı yazmazdı. Atatürk yazardı getirilen Hükümet Listesi’ne MMV adını. Son nefesine kadar TSK’yı gözü gibi koruyarak Atatürk Yönetti. Arada , şurda burda bizi eleştiren subaylar var dediklerinde. Çocuklar hangimiz kendi aramızda en ağır eleştiri yapmazdık , okullarda , kışlalarda , derdi.
..
Yok 5 Yıl İktidar Programı yapıyormuş 14’ler ! Lanlar , 14’ler Milli Atom Bombası koyacaktı 14’ler TSK Savunma Müfredatı’na konsaydı , Kürt İsyanı olur muydu , ABD, AB Ambargoları yapılabilirler miydi ?  Güçlü ABD Ordusu, yani Nükleer Ordu , 600 milyar dolarlık yıllık bütçesinin nerdeyse 3/4’ünü ABD Sanayi şirketlerine plâse ediyor. ABD’nin http iç çevirim İnterneti sadece Amerikan Ordusu ve Üniversiteleri arasında idi.

IBM’i Karun yaptılar. IBM, delikli kartlardan magnetik bantlara oradan CD’lere zıpladı. Tüm jet , roket geliştirmeleri ABD Ordu desteği iledir. İlk prototip Jeti ABD Ordusu’a teklif eden Andrew ( Bugünkü F-Fight- Serileri’nin babası) Michigan Teknik Üniversite Uçak Müh.liğinde Bizim Kayseri Uçak Fab. Teknik Md. Y.Uçak Müh. Işık Albay’ın kanka arkadaşı.Aynı yıllarda Işık Albay da Jet projeleri çiziyor Kayseri’de.
.
Ben Yd.Sb.lığı adı hainlerce NATO isteği ile Hava İkmâl’e çevrilmiş o Tayyare FB.ında Dökümhane , Sorumlusuydum ç Döküm Kimya Lâb.ını kurdum. Kütüphanesi Türkiye’de bi tanedir. Tüm makina , uçak ,teknoloji kitaplarını yığmışlar. Ben de oradan yararlanıp kurdum 5 yıldır kurulamamış , NATO kuruluş şeması göndermediği için Karbon- Kükürt Analiz Cihazını ve Spektrofotometri Analiz Aparatı’nı.
.
O Fabrika Tarihi’ni öğrenen DP’cileri Allâh gelse AFFETMEZ. Çırak Okulu’nu yoketmişler , Atatürk’ün Fabrika içinde öğretime açtığı. Gayserili Abdullah Gül’ün Babası Torna, Freze Güreşçi Ahmet Ayık Dökümhane ustası. ve O Çırak Okulu’ndan mezunlar ! O çırak okulu mezunu ustalardır Kayseri sanayinin . Emekli bu ustalar Kıbrıs’a uçan savaş uçaklara makinalıları monte ettiler göreve dönüp.
.
ABD Ordusu ; ABD Sanayisi’nin , NASA’nın Kurucu Babası’dır.
.
Atatürk’e dönmek için Too Late !
Bu işler , 3-5 mühendis -usta , İşadamı işi değil. Bu işler Bir Dev’in Kolları’nda , Vesayeti’nde ancak Başarılır. Atatürk Vatan’ı da Askerle kurtardı. Sanayi’yi de TSK’yı da işe koşarak yaptı. İşte Kayseri Tayyare. Kayseri’de ne varsa , hangi fabrika varsa Kayseri Tayyare ile ilgilidir hikâyesi.
.
Sen özelde Vatan için bi yatırım yaptığında senin asla başa çıkamayacağın Şartlar mutlaka karşına çıkarılacak. İşte , O Zaman O Devlet Olay’a El Koyacak. Seni koruyacak , belli Sermaye’ye, Güc’e ulaşıncaya kadar. Almanya , Japonya , Fransa , Rusya , Çin Tüm Gelişmeyi becermiş Ülkeler’e bakın. Bi Almanya’da Atölye’den devleşen BASF, Bayer , Siemens , Krupp’a ,BMW’ye bakın. Minik Atölyeydi hepsi kurulduğunda. Ama , tümünün Koruyucu Babaları Alman Ordusu’dur..
.
Yani Arkadaşlar Güçlü , ama Gerçek Milli Gücü olan Ordu. Refah için , Bilimsel , Teknik Zirve için olmazsa olmazdır. Bir araba liboş işi demokrasi geveleyenleri ne dinleyin , okuyun ne aldırış edin.


T.C. Burhan Savaş

Eski bi Sümerbanklı çocuğu olarak , uzun yıllar sonra da Sümerbank- BASF Tarsus Mensucat FB.ı kısa dönem Azo Boyaları Daire Şefi olarak ( burayı da AKP yakınlarda yoketti, Tarsus girişinde Berdan Irmağı kenarında onlarca bin dönüm ballı arazisi vardı) ama asıl Adanalı yani Tekstil’in Babası Kentin çocuğu bilgisi , görgüsüyle Sümerbank Olay’ında , Atatürk’e ve Ülke’ye İlk ve Büyük İhanetini işleyen Celâl Bayar’ın Nazilli İhaneti’ni yazacam , bi ara..
.
DP Bastonlu İlk Partili Cumhurbaşkanı Celâl Bayar’dır. 1950 14 Mayısı’ndan hemen sonra Adana’ya gelip BOSSA’nın kurulma emrini vererek 1951’de ilk ÇOK ortaklı Özel Sektör ( Ama ,Devlet Destekli Özel Sektör ) yaratan adamdır. Pamuk Ağaları ağladılar.( birkaçı ilkokul terk bile değil , düpedüz Nuri Has gibi okuma yazma yok ha) Batarız . Biz Sanayi’den anlamayız dediler. Celâl Bayar , Nazilli Sümerbank’ın mühendisinden ustasına içini boşaltıp Adana BOSSA’ya gönderdi. Aynı kişilere

Adana Kayseri Bankası’nı ( Akbank) kurdurarak ucuz Kredi işini de halletti. Bilerek , Akbank’ı Tek Şube Olarak İş Bankası Abidinpaşa Şubesi’nin Tam Karşı’sıdaki Bina’da açtırdı. Kurt Bankacı’ydı Celâl Bayar. Atatürk hayatta olsa buna , kendine kurdurduğu İş B.’na bu İş Bankası Müşterileri’ni avlama tezgâhına cesaret edebilir miydi. Sümerbank’tan tek çakıl taşı aşırmaya cesaret eder miydi. Adana Sümerbank’ı bilerek iplik ve bezde bırakıp , Terbiye , Apre eklerini kurdurmadı. Oysa Adana Bez kolaylıkla Nazillisi olurdu Adana Sümerbank’ın.
.
Tablolar’daki zarar Olayları’nı kimse yutmasın. Özel Sektör muhasebe yoluyla ve faturasız yani vergiden kaçacak mal satar. O dönemlerde , zaten yeni fabrika , iş kuranlara tam 5 Yıl Vegi falan yok (yazıyla 5 yıl ) Kamu Fabrikaları’nın zarar Olayları’nın dibi YALANDIR.

Partili personele boğmuşlardır. Adamları’nı işbaşlarına getirip fahiş fiyatla hammadde aldırmışlardır. Tüm Sümerbanklar’ın Alım-Satım Merkezi’ni Tek Bina’ya Sultanhamam’a getirerek rüşvet pisliğiyle ihaleler yaptılar. O kadar namussuzlaştılar ki Sb. Alım Satım Memurları bitişik Vakıf Hanlar’da işyeri açıp Sb.ı içten soydular. Hepsini ad , ad tanırım. Beykoz Deri dahil.
.
Bigün , bunları ayrıntılı yazacam. En büyük korkum , çoğu Dinci , solcu geçinen bu puştların ” namuslu” pozlarda ölmesidir . Bu hikâyeleri bilmeyen Adnancı , Celâlci , Özalcı , Erbakancı , Tayyibçi sayısız ” kör , sağır , gafil” sayısız insan var. Namuslu olmak yetmez. Ben , Asıl Baş Hain , Baş Namussuz sizsiniz derim. Yüzlerine söylerim. Valla.
.
Biz Dip’ten geldik . O kadar olacak . Doğrudan Gün Işığı altında (!) , baazan balık-şarap masalarında seyretti Hakaret edeceğiz. Hırsız’a , Puşt’a bi de Sayın Fişmekân mı diceez.
Demeyiz. Kim Ne ise O.
.
T.C. Burhan / Kim.Y. Müh.

This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, Calisma Dunyasi - Is ve Emekciler, DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, GEÇMİŞİN İÇİNDEN, TARİHE - AYDINLANMAYA - CUMHURİYETE NOT DÜŞENLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *