ERMENİ DİASPORASININ YALANLARI VE GERÇEKLER * Yaklaşan tehlikeye karşı Fransız yazar Yves Benard’ın “Türk-Ermeni Görüş Ayrılığına Yeni Bakış” (DivergencesTurco-Armeniennes) kitabı hk.

Sadık Rıdvan Karluk / 08 Kas 2019
ridvankarluk@gmail.com

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat New Jersey Senatörü Robert Menendez ve Cumhuriyetçi Illinois Senatörü Mark Kirk, karar tasarısını ABD Kongresi’ne sunmuş, karar tasarısına senatörler Barbara Boxer ve Ed Markey de katılmıştır. ANCA İcra Direktörü Aram Ambaryan, “ANCA, adil ve yapıcı Ermeni-Türk ilişkilerinin kurulması için çağrıda bulunan senatörler Menendez ve Kirk’e teşekkür ediyor” demiştir. Senatör Menendez, Ermeni soykırımı kararının derhal alınması çağrısında bulunmuştur.

https://www.panorama.am/en/news/2019/11/08/Menendez-Armenian-Genocide-resolution/2193712

Yurt dışında Ermeni diasporası ile etkili bir mücadele yapılmazsa, ABD’de karar tasarısı Senato’da da kabul edilip Başkan Trump tarafından onaylanırsa, ABD’nin tepkisini bekleyen ülkeler sözde soykırımı tanıma kuyruğuna girerler. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Aşağıdaki haritaya bakılırsa, dünya siyasetinde ve ekonomisinde etkili olan ülkelerin çoğu zaten sözde soykırımı tanımıştır.

Asılsız Ermeni iftiraları ile ilgili yurt içinde ve yurt dışında kamuoyunu aydınlatmanın yararlı olacağı, bu kapsamda akademik çalışmalara önem verilmesi düşüncesindeyim. YÖK’ün 207 üniverşitede Ermeni Araştırmaları Enstitüleri kurmasını ve bu Enstitülerin yabancı dilde yapacakları yayınları teşvik etmesi ve yükselmelerde bir kriter olarak belirlemesi gerekir. Bu öneriyi YÖK’e yapmama rağmen bana dönen olmadığını da üzülerek açıklamak isterim.

https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/FMfcgxwDrbsbsZtTQBVQVGRSRGJQXvKm

Fransız Yazar Yves Benard, Aralık 2017’de Fransa’da yayınlanan kitabında “Ermeni soykırımı yoktur” görüşünü savunmuştur. Benard, incelediği belgelerin sözde Ermeni soykırımı iddialarını çürüttüğünü belirtmiştir:

“Soykırım yoktur, iki taraf içinde katledilmişler vardır. Şuna ikna oldum ki aslında Türkler, Ermenilerden daha fazla katliam kurbanı olmuştur.”

Kitap, Pantheon Yayınevi tarafından Türk-Ermeni Görüş Ayrılığına Yeni Bakış (Divergences Turco-Armeniennes) adı altında (165 sayfa) basılmıştır. Benard, Türkiye’yi gezerek araştırma yapmış ve Türk toplumu hakkında adalet yerini bulsun dileğinde bulunmuştur.

Yazar, “Bu kitabı yayınlatmakta çok zorlandım. 2009 yılında çıkardığım ilk kitap sadece bir hafta raflarda kalabilmişti. Çünkü yayın evi üzerinde çok büyük baskı vardı. Korktular ve yayını durdurmaya karar verdiler. Şimdi, öyle görünüyor ki artık daha kolay yayınlanabilecek bir konu. Bu sefer çok kolaylıkla bir yayın evi buldum. Oysaki ilk kitabım için en az 60 yayın eviyle irtibata geçmiştim. O dönemde yayın evlerinin yarısı olumsuz cevap vermiş, diğer yarısı ise cevap vermeye bile gerek duymamıştı” demiştir.

Bu kitabın neden İngilizceye çevrilerek ABD Temsilciler Meclisi üyeleri ile Senatörlere gönderilmediğini anlamış değilim. Bu kısa sürede çeviri ve yayın mümkün olmadığına göre ABD’li senatörlere mutlaka Fransızca baskısından temin edilerek gönderilmesinde çok büyük yarar vardır. Fransızca bilmeyen senatörler merak edip mutlaka birilerine okuturlar. Bu işi en iyi TOBB yapar.

TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile de temasa geçilmesinde yarar vardır. Geçen yıl bu konuda ABD Ermeni yanlısı bir gazeteye ilan vermişlerdi ama bu ilanın hiçbir etkisi olmamıştır. Çünkü o gün okuyanlar okumuş ya da okumamış, sonra yeni gazete geldiği için ilanın bir günlük ömrü olmuştur. Oysa bir Fransız’ın yazdığı kitap kalıcıdır, çöpe atılmaz. Cumhurbaşkanı ABD seyahati öncesinde bu kitaptan yeteri ölçüde alıp başta Trump olmak üzere tüm senatörlere dağıtılabilinirse, mutlaka etkisi olacaktır. Çünkü yazar Türk değil Fransız’dır.


Sadık Rıdvan Karluk / 8.11.2019

Yaklaşan tehlikeye karşı Fransız yazar Yves Benard’ın “Türk-Ermeni Görüş
Ayrılığına Yeni Bakış” (Divergences Turco-Armeniennes) kitabı hakkında

Divergences turco-arméniennes !
Nouveau regard

« Ces documents, mieux que de longs discours, vont vous exposer le déroulé des événements tels qu’ils se sont passés réellement. Ces témoignages émanant de diplomates, de journalistes, d’officiers, d’ecclésiastiques, de terroristes méconnus des Français donnent un tout autre regard sur la tragédie turco-arménienne et démontrent à quel point, il est aisé de faire croire à l’opinion mondiale ce que l’on veut, au détriment de la vérité qui est tout autre ! »

Lorsque la première guerre mondiale éclate, commence une funeste période semant partout mort et souffrance. La Turquie est assaillie de toutes parts et ses hommes valides sont appelés à combattre, laissant derrière eux femmes, enfants et vieillards. En pleine rébellion, les miliciens arméniens orchestrent alors un plan d’extermination. Une véritable folie meurtrière donnant lieu à des actes de barbarie indescriptibles, n’épargnant rien à ces civils sans défense.

Présenté dans un ensemble structuré et appuyé d’archives essentielles, l’ouvrage met ainsi en lumière un fait méconnu du conflit turco-arménien. Démontrant que les Arméniens ont leur part de responsabilité, il révèle ici une page sombre et inattendue de l’histoire.

Convaincu que les manuels scolaires français font l’impasse sur un fait capital, Yves Bénard a mené une quête de documents périlleuse. C’est en arpentant la Turquie et en réalisant un travail de recherche conséquent, qu’il démontre sa volonté de rendre justice à un peuple attachant.

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DIŞ POLİTİKA, ERMENİ SORUNU. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *