FINFISHER * BÜYÜK ABİ İZLİYOR, DİNLİYOR, GÖZLÜYOR, KAYDEDİYOR

Habere ön not;

FinFisher isimli casusluk programının yasal olmayan bir şekilde Türkiye’ye satıldığına ilişkin bir haber Alman basınında yayımlandı.Bu demektir ki Emniyet Gen.Müdürlüğü veya MİT muhalifleri ve  aktivistleri izlemeye almıştır. Aynı programın Mısır tarafından alınarak muhalifleri izlediği BBC tarafından yazılmış olup haber özeti aşağıdadır. 

Bahse konu casusluk yazılımı sadece telefonlar için değil, bu dinlemeyi yapmak isteyen kamu kurumları da izleme merkezlerindeki bilgisayar üzerinden kullanabiliyor. Kişiler arasındaki yazışmaları, video görüşmelerini, dosya transferlerini anlık olarak izleyebiliyorlar , kaydediyorlar. Bu konudaki demo video şöyle ; 

FinFisher isimli dinleme/izleme casusluk programının gizlice Mısır hükümetine satıldığı ve hükümetin muhalifleri ve aktivistleri dinleyerek izlediği haberi  https://www.bbc.com/news/technology-14981672  linkinde yayımlanmış olup özü şöyledir;

“BBC tarafından görülen belgeler, bu yılın başlarında Mısır devlet güvenlik binasının yağma karargahında bulundu.Gamma International UK Ltd tarafından Finfisher adlı bir yazılım programı sunma teklifini açıkladılar.

Finfisher gizlice insanların bilgisayarlarına erişmek için “birçok küresel güvenlik ve istihbarat servisi tarafından kullanılan” bir araç seti olarak tanımlanmaktadır.

Mısır gizli polisinin Elektronik Penetrasyon Bölümünden gelen dosyalar, Gamma’nın ürününü, İnternet üzerinden Skype telefon görüşmeleri yapma yeteneğine sahip “dünyadaki tek güvenlik sistemi” olarak nitelendirdi.

Onlar, ürünün “Hotmail, Yahoo ve Gmail ağlarının e-posta kutularına erişen güvenli sistemlere girmenin etkili bir elektronik sistemi olduğunu kanıtladığını” tespit eden Mısır gizli polisi tarafından yapılan beş aylık bir denemeyi ayrıntılandırıyorlar.

Alman kamu televizyon ağı MDR tarafından keşfedilen bir başka belgenin Finfisher programının ilk kurbanlarını ortaya çıkardığı düşünülüyor. Belge, yazılım denemesi süresi boyunca, gizli polisin şifreli Skype çağrılarına nasıl başarıyla girdiğini ve kaydedildiğini açıklamaktadır.

ABD demokrasi grubundaki Özgürlük Evi’nden Şerif Mansour, parlamento seçimlerinin izlenmesine yardımcı olmak için geçen yıl Mısır’daydı.

‘Dış kaynak kullanımı baskısı’
Belgede rahatsız etmenin kurbanı olarak adlandırılan Finfisher yazılımını suçladı ve İngiliz hükümetini harekete geçmeye çağırdı.

“Biz demokrasi ve insan hakları aktivistleri zaten birçok sıkıntı yaşıyor ve çok fazla tehdit alıyorlar. Hükümetten değil, yazılım şirketlerinden bekliyoruz.”

Citizen Lab sitesi yapmış olduğu bir araştırmada 32 ülkede FinFisher programının kullanıldığını / izlerini tesbit etmiş olup kullanıcı ülkelerin haritası yukarıdadır. Türkiye’de bu ülkelerin arasındadır. Citizen Lab şöyle diyor;

Ülke Bulguları
“Bu bölümde, taramalarımız tarafından tanımlanan olası FinFisher hükümeti kullanıcılarının listesini sunuyoruz ve ayrıca hangi FinSpy rölelerinin hangi FinSpy Master’lara hizmet ettiğini tespit ediyoruz. Yukarıda, bir ülkedeki IP adresinde bir FinFisher masterının varlığına veya belirli bir hükümet departmanına ait 32 ülkedeki FinFisher hükümetinin 33 muhtemel kullanıcısını tespit ediyoruz.”

Country Findings
“In this section, we provide a list of likely FinFisher government users identified by our scans, and also map out which FinSpy relays serve which FinSpy Masters. Above we identify 33 likely government users of FinFisher in 32 countries, based on the presence of a FinFisher master at an IP address in a country18 or belonging to a specific government department.”

Pay No Attention to the Server Behind the Proxy: Mapping FinFisher’s Continuing Proliferation

Böyyük abi iş başında, özetle muhalif olan herkes izleniyor.

Naci Kaptan / 05.09.2019


Yayınlanma tarihi: 5 Eylül 2019

Alman basını: Bir Alman yazılım şirketi
Türkiye’ye muhalefetin telefonlarını dinlemesi
için casus yazılım satmakla suçlanıyor


Almanya’nın Bavyera bölgesinde savcıların başlattığı bir soruşturmada FinFisher adlı yazılım şirketinin Türkiye hükümetine muhalefetin telefonlarının dinlenebilmesi için casus yazılım sattığı iddia ediliyor

Almanya’nın Bavyera bölgesinde savcıların başlattığı bir soruşturmada FinFisher adlı yazılım şirketinin Türkiye hükümetine muhalefetin telefonlarının dinlenebilmesi için casus yazılım sattığı iddia ediliyor.

Sueddeutsche Zeitung gazetesinde yer alan habere göre, Münih Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, söz konusu yazılım şirketinin teknik takip yazılımını ve ekipmanını yasa dışı yollarla Türkiye’ye ihraç ettiği iddia ediliyor.

Reuters haber ajansı ise FinFisher şirketinin konuyla ilgili bir yorum yapmadığı, e-posta ve telefon yoluyla iletilen soruları yanıtlamadığı ifade ediliyor.

Soruşturmaya konu olan Finspy adlı yazılımın 2017 yılında olağanüstü hal dönemindeki gözaltı ve ihraç kararlarını protesto etmek için düzenlenen bir eyleme katılanların telefonlarına yerleştirilmek üzere Türkiye tarafından satın alındığından şüphelenildiği belirtiliyor.

Reuters haberinde, Finspy aracılığıyla yazılımın yerleştirildiği telefonlardaki rehberlerin, fotoğraf ve videoların ele geçirilebildiği belirtiliyor.

Benzer iddialar 2018 yılında da gündeme gelmiş, Almanya Ekonomi Bakanlığı teknik takip ve casusluk yazılımlarının ihracı için herhangi bir lisans çıkarılmadığını açıklamıştı.

‘Sahte internet sitesi aracılığıyla telefonlara sızıldı’

Alman basınında yer alan haberlerde ise Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Avrupa Anayasal Haklar ve İnsan Hakları Merkezi temsilcilerinin söz konusu yazılımın kaynak kodlarını analiz ettiğini ve yazılımı geliştirenin Alman şirket olduğunun tespit edildiğini yazıyor.

Söz konusu örgütler, yazılımın Türkiye’ye yasa dışı yollarla satıldığı iddiasıyla bir suç duyurusunda bulunduklarını da belirtiyorlar. Yazılımın Türkiye’de yayın yapan muhalif bir internet haber sitesinin sahte versiyonuna yerleştirildiği ve bu yolla telefonlara sızıldığı da iddia ediliyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Almanya temsilcisi Christian Mihr iddialar için “Alman casusluk yazılımının Türkiye’de gazeteciler ve muhalif kişilere karşı kullanıldığını görmek kabul edilebilir bir şey değil” diyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bilim_ve_teknoloji/1565832/

This entry was posted in BİLİŞİM - İNTERNET -, İSTİHBARAT KURUMLARI, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *