KANADA’dan HABER VAR! * ALAMOS GOLD’a KARŞI KAZDAĞLARI EYLEMİ


Montreal’de Kaz Dağları için eylem – Kanadalı Alamos Gold şirketine “yağmayı durdur” çağrısı-

Ömer F. Özen / Ağustos 2019 Perşembe,

Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamı Kanada’nın Montreal kentinde yarın protesto edilecek. “Kanada Kaz Dağlarıyla Dayanışma Grubu” adıyla bir araya gelecek eylemciler, Square Cabot Alanı’nda bir basın açıklaması yapacak. “Bu doğa katliamı ve yağma hemen durdurulmalı” diyen grubun açıklamasında, “Kanada merkezli maden şirketi Alamos Gold, Kaz Dağları’nda doğal yaşamı katleden dev bir altın madeni operasyonu yürütüyor. Daha şimdiden yaklaşık 200 bin ağacı katleden operasyonda ilerleyen aşamalarda ise sızıntı durumunda tüm bölge canlılarını ve doğal su kaynaklarını tehdit eden 20 bin ton siyanür kullanılacak. Her gittikleri yerde, ülkelerin hükümetleriyle kol kola iş yürüten Kanada maden firmaları, bugün Afrika’da, Latin Amerika’da ve Doğu Avrupa’da kârlarını artırmak için aynı insanlık suçunu işlemektedir” denildi.


Kanada’da Kaz Dağları eylemi

Kanada Montreal’de bir araya gelen yurttaşlar “Kanada Kaz Dağlarıyla Dayanışma Grubu” adıyla bir oluşuma gittiler. Oluşumun aldığı karar neticesinde Ste-Catherine / Atwater köşesinde bulunan “Square Cabot” alanından başlayan bir basın açıklaması ve protesto yürüyüşü düzenlendi.

Eyleme, organizasyona katkı sağlayan Quebec Barış Hareketi; Kanada ve Yunanistan Komünist Partileri (CPC, KKE), Halkın Kurtuluş Partisi, TKP ve Montreal Yunan İşçileri Derneği başta olmak üzere çeşitli örgütler de destek verdi.

ŞİRKETİN MERKEZİ ÖNÜNDE DE EYLEM DÜZENLENECEK
Eylemde basın açıklaması hem İngilizce, hem Fransızca olara okundu. Eylem sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” yazılı dövizler taşındı.

Öte yandan, Ottawa’daki yurttaşlar cuma sabahından pazara akşamına kadar parlamento önünde eylem düzenliyorlar. Önümüzdeki haftalarda, Toronto ve Vancouver’da da Türkiye’deki çevre direnişine destek ve Kanada kamuoyunu bilinçlendirme etkinlikleri yapılacak. Özellikle Toronto’daki Alamos şirket merkezi önünde düzenlenecek eyleme kitlesel katılım bekleniyor.


http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1537478/Kanada_da_Kaz_Daglari_eylemi.html
This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, DOĞAL YAŞAM, EMPERYALİZM, Madencilik ve Yeralti Kaynaklari, ÖZELLEŞTİRMELER, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *