Pentagon: Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma sürecini başlatıyoruz * Rusya: Türkiye’ye savaş uçağı sevkıyatı için görüşmeler yapabiliriz

17.7.2019 / Aydınlık

Pentagon: Türkiye’nin F-35 programına
katılımını askıya alma sürecini başlatıyoruz


Pentagon, Türkiye’nin F-35 programından çıkarıldığını açıkladı. Pentagon Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord, F-35 programı için eğitim gören Türk personellerin 31 Temmuz’a kadar ülkeden ayrılacağını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin S-400 alımına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bakanlık, “Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma sürecini başlatıyoruz” açıklamasında bulundu.

Pentagon açıklamasında, “Türkiye bu kararından dolayı iş imkanlarını ve ekonomik fırsatları kaybedecek. F-35 programıyla bağlantılı 9 milyar dolarlık bir kayıp olacak. Kaçınmak için çok çaba sarf ettiğimiz bir konuydu. İşlerin bu noktaya gelmesinden üzüntü duyuyoruz. Ama Türkiye’yi F-35 programından çıkarma kararımız sürpriz değil” ifadelerine yer verildi.

Pentagon yetkilileri, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması nedeniyle tedarik zincirinde yapılacak değişikliklerin yaklaşık 500-600 milyon dolara mal olacağını belirtti.

“Türkiye yakın bir NATO müttefiki olmaya devam ediyor ve askeri ilişkimiz güçlü. Türkiye ile ilişkimiz çok katmanlı ve F-35 ortaklığının ötesine uzanıyor” denilen açıklamada, “Şu an Türkiye’nin programdan çıkarılması ile oluşan parça açığını doldurmaya odaklanmış durumdayız” ifadeleri kullanıldı.

https://www.aydinlik.com.tr/pentagon-turkiye-nin-f-35-programina-katilimini-askiya-alma-surecini-baslatiyoruz-turkiye-temmuz-2019-8

17.7.2019 / Aydınlık

Rusya: Türkiye’ye savaş uçağı
sevkıyatı için görüşmeler yapabiliriz

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Türkiye’ye Rus yapımı savaş uçakları teslim edilmesini içeren bir anlaşma için görüşmeler yapılmasının olası olduğunu belirtti.

Rusya’nın Savunma Sanayiiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Borisov, Türkiye’ye yeni hava savunma sistemleri ya da savaş uçağı teslimatı için görüşmeler yapılmasının mümkün olup olmadığı sorusuna, “Neden mümkün olmasın? Artık elimizde bunun mümkün olduğuna ilişkin bir örnek bulunuyor” yanıtını verdi.

Söz konusu soru Borisov’a, Rusya yapımı S-400 hava savunma sisteminin Türkiye’ye sevkıyatı devam ederken yöneltildi. Son olarak Türk Milli Savunma Bakanlığı, S-400 parçalarını taşıyan 13 ve 14. askeri kargo uçaklarının ülkeye iniş yaptığını açıklamıştı.

Diğer taraftan S-400 parçalarının hepsinin sevkıyatının tamamlanmış olması için Türkiye’ye toplam kaç uçağın gönderileceği net olarak bilinmiyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sistemin yerleştirilmesine ilişkin işlemlerin Nisan 2020’de tamamlanacağını söylemişti.

https://www.aydinlik.com.tr/rusya-turkiye-ye-savas-ucagi-sevkiyati-icin-gorusmeler-yapabiliriz-turkiye-temmuz-2019-1
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DIŞ POLİTİKA, DÜNYA ÜLKELERİ, TSK, YENİ NESİL SİLAHLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *