KÜRESEL EMPERYALİZM * Rockefeller ailesinden Kıbrıs hamlesi

Rockefeller ailesinden Kıbrıs hamlesi

Rockefeller ailesi de Katar’la ortak olup
Kıbrıs açıklarında petrol aramaya geliyor.

Türkiye bu yıl Akdeniz’de sondaja hazırlanıyor.Mart ayı başında Enerji Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin bu yıl Karadeniz ile birlikte Akdeniz’de sondaj çalışmaları yapacağını açıkladı.Türkiye, söz konusu sularda sismik çalışmaların yanı sıra arama faaliyeti de başlatacak.

Diğer taraftan Akdeniz’deki enerji rezervleri için yabancıların ilgisi de artıyor. Son hamle, 20 Mart’ta 101 yaşındaki aile reislerini kaybeden Rockefeller ailesinden.Rockefeller’ların fonlarıyla kurulan Teksas merkezli ExxonMobil ilk kez Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs açıklarında petrol aramaya geliyor.

ROCKEFELLER KIBRIS PETROLÜ İÇİN KATAR’LA ORTAK OLDU

Dünyanın en büyük petrol şirketi ve aynı zamanda 2014’teki 32,5 milyar dolarlık kârıyla Fortune500’te en çok kâr eden ikinci şirket ünvanını alan ExxonMobil’in Kıbrıs hamlesindeki ortağı ise Katar devletine ait Katar Petrol.Associated Press’den edinilen bilgilere göre ExxonMobil ve Katar Petrol, Kıbrıs açıklarında sondaj yapmak için bugün anlaşma imzaladı. 2016’daki ön anlaşma kapsamında lisanslanan alan Güney Kıbrıs’ın hak iddia ettiği 10. parseli kapsıyor.

Katar Petrol CEO’su Saad Sherida Al-Kaabi, konuya ilişkin açıklamasında ilk sondaj platformunun 2018’in ilk yarısı içerisinde kurulacağını duyurdu ve lisanslanan alandaki jeolojik yapının hidrokarbon türü petrol keşfi için yüksek olasılık taşıdığını ifade etti.

GÜNEY KIBRIS’A 103,5 MİLYON EURO BONUS

Güney Kıbrıs yerel gazetelerinde ise yönetimin bu anlaşmayla birlikte 6. ve 8. parseller için ENI ve Total’la yapılan anlaşmalar da dahil olmak üzere toplamda 103,5 milyon euro bonus alacağı ifade edildi.

Katar Petrol CEO’su Saad Sharida El Kaabi (solda), GKRY Enerji bakanı Yiorgos Lakkotrypis (ortada) ve Exxon Mobil Yönetim Kurulu Başkan Yard. Andrew Swiger Lefkoşa’da imza töreninde

MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGE TARTIŞMASI

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) 2003’te Mısır’la ve 2007’de Lübnan, Suriye ve İsrail’le petrol-doğalgaz arama anlaşması imzalamış 2011’de Noble Enerji Kıbrıs adası çevresinde yaklaşık 147 milyar metreküp doğalgaz rezerv keşfetmişti.

Bu yıl içerisinde Türkiye’nin de sondaja başlaması beklenirken “Münhasır Ekonomik Bölge” tartışmaları ise devam ediyor. 2018’de ise Güney Kıbrıs’ın İsrail ile Larnaka’da sondaja başlamayı amaçladığı bir anlaşma da bulunuyor.

https://businessht.bloomberght.com/piyasalar/haber/1451313-rockefeller-ailesinden-kibris-hamlesi
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Ekonomi, ENERJİ, KAPİTALİZM - LİBERALİZM, KIBRIS. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *