KÖY ENSTİTÜLERİNİN DEĞERLİ IŞIKLARINDAN BİRİSİ DAHA SÖNDÜ * Değerli Öğretmen , edebiyatçı MAHMUT MAKAL’ı KAYBETTİK…

Ülkemizin aydınlığa giden yolunun öncü neferlerinden KÖY ENSTİTÜLERİ mezunu , değerli öğretmen, edebiyatçı, yazar MAHMUT MAKAL ardında değerli yapıtların ışığını bırakarak sonsuzluğa yürüdü.

Değerli öğretmenimize rahmet , ailesine sevenlerine ve Köy Enstitüsü mezunlarına başsağlığı diliyorum.

Naci Kaptan 

RUHUN ŞAD MEKANIN CENNET OLSUN BÜYÜK USTA

Saygın dost Mustafa UYAN’ın duygu ve düşüncelerine katılarak paylaşıyorum.
Daha aşağıya ölümü duyuran gazete haberini de ekliyorum.

Aydogan Kekevi
10.08.2018

uyan.mustafa@gmail.com
10 Ağustos 2018 Cuma

RUHUN ŞAD MEKANIN CENNET OLSUN BÜYÜK USTA

Köy Edebiyatının usta ismi vefat etti
Mahmut Makal kimdir- kaç yaşında neden öldü

1950 yılında yazmış olduğu “Bizim Köy” adlı eser ile köy edebiyatı akımını başlatan usta kalem Mahmut Makal, bu sabah 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.  Türkiye’de bir döneme damga vuran köy edebiyatı akımını başlatan usta isim 88 yaşında Hacettepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde vefat etti.

1930 yılında Aksaray’ın Gülaçağ ilçesinde bulunan Demirci kasabasında doğan Mahmut Makal, 1950’de köy edebiyatı akımını başlatmıştı. Öğretmen ve yazar olan Makal, 88 yaşında Hacettepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Makal, kendisiyle yapılan bir röportajda, Köy Enstitüleri’ni şöyle anlatmıştı:

MAHMUT MAKAL KİMDİR

Makal, 1930 yılında Aksaray ilinin Gülağaç ilçesi Demirci Kasabası’nde doğdu. 1943 yılında İvriz Köy Enstitüsü’ne başladı. Edebiyata şiirle başladı. İlk olarak 1945’te “Türk’e Doğru” ve 1946’da “Köy Enstitüsü” dergilerinde şiirler yazdı. Varlık Dergisi’ndeki Köy Notları ile dikkat çekti. 1947’de İvriz Köy Enstitüsünü bitirdikten sonra 6 yıl köy öğretmenliği yaptı. 1950 yılında öğretmenlik yıllarındaki gözlemlerini Bizim Köy adlı bir kitapta yayınlayarak büyük yankı uyandırdı. Köy Edebiyatı akımının başlangıcı olarak anılan bu kitap nedeni ile tutuklanıp bir süre cezaevinde kaldı.

Öğrenmenlikten sonra 1953 yılında Ankara Gazi Enstitüsü’ne girdi ve o yıllarda Fransa’da Avrupa Sosyoloji Merkezine araştırma yapmaya gitti. 1965 seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden İstanbul adayı oldu. Sırasıyla Antalya, Ankara ve Adana bölgesinde İlköğretim Müfettişliğinde bulundu. 1971’de İstanbul Sağır ve Dilsizler Okulu’nda Türkçe öğretmeniyken görevi bıraktı. 1971-1972 yılları arasında Bizim Köy Yayınları’nı yönetti. 1972 yılında Venedik Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı dersleri verdi.

Meslek hayatı 17 yıl sürdü. Kitapları ve düşünceleri yüzünden mahkemelerde yargılandı ve bir müddet cezaevinde yattı. Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından müfettişliği elinden alınarak tekrar öğretmenlik statüsüne indirildi ve Sağırlar Okulu’na atandı. Eserlerinden bazıları Almanca, Rusca, Fransızca, İngilizce, Macarca, İtalyanca, Bulgarca, Lehçe, Romence ve İbranice gibi çeşitli dillere çevrildi. Makal 1967’de UNESCO tarafından dünya gençliğine örnek insan olarak seçildi.

https://www.a24.com.tr/koy-edebiyatinin-usta-ismi-vefat-etti–mahmut-makal-kimdir–kac-yasinda-neden-oldu-haberi-40133402h.html?h=53
This entry was posted in EDEBİYAT - ANI - ÖYKÜ - ŞİİR, EĞİTİM, KÖY ENSTİTÜLERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *