DOĞAYA ZARAR VEREN CANLILAR *** ERDOĞAN’ın 300 ODALI YAZLIK SARAYI İÇİN SİT ALANINDA 40 BİN ÇAM VE SIĞLA AĞACI KATLEDİLDİ


DOĞAYA ZARAR VEREN CANLILAR 

Düz Kanatlılar takımında yer alan çekirgeler
Girdikleri yeri adeta çöle çeviririler

Çekirge, Düz Kanatlılar takımının Caelifera alt takımına ait sıçrayıcı özelliğe sahip bir hayvandır. Anadolu’da çekirgeler türlerine göre değişen büyüklüktedirler. En küçük çekirge türü 2 cm’dir ve görülen en büyük çekirgenin boyu 20 cm kadardır.

Özellikle göçmen çekirgeler diğerlerine göre 5-10 cm daha büyüktür. Sıcak çöllere yakın olan yerlerde, Akdeniz çevresindeki bölgeler, Kuzey Amerika, Arjantin, Asya ve Afrika çöllerine yakın olan yerlerde yaşar ve tarıma oldukça ciddi zararlar verirler.

Türkiye’de ise; çekirgenin zarar verdiği bölgelerimiz, Trakya ve Güney Anadolu olarak bilinir. Bitki örtüsü açısından zengin olan yerlere yaptıkları göçlerle ünlüdür. Gruplar halinde bırakılmış yumurtalardan çıkan kanatsız çekirge yavruları büyük topluluklar halinde bitkilere saldırır.

Yavrular büyüyüp kanatlanınca göçün hızı artar ve gittikleri yerdeki bitkileri kısa bir sürede yer ve bitirir. Sıcak mevsim bulan dişiler yumurtlar, daha sonra erginler kalabalık gruplar şeklinde ölürler. Fakat bu kez de cesetleri hastalıklara yol açar.

***

İşte aynen böyle sayın okur…

Onlar aynen çekirge sürüsü gibiler !!! 

Girdikleri heryeri kurutup yok ediyorlar…

Ellerinin erdiği hatta ermediği her yeri talan ettiler,milyonlarca ağacı kestiler , dereleri kuruttular , meraları yok ettiler , tarımı , hayvancılığı , tersaneleri  , fabrikaları , rafinerileri, şeker fabrikalarını , sanayi kurumlarını , madenleri  , telekomünikasyon kurumlarını , Milli bankaları , Sümerbank’ı , Et-Balık kurumunu , Tekel’i , yaylalarımız ve saymadığım birçok milli birikimlerimizi BABALAR GİBİ sattılar ,yok ettiler . Kaynaklarımızı tükettiler . Hergün daha çok yoksullaştık . Biz yoksullaşırken , Ülke fakirleşirken onlar zenginleştiler , semirdiler. Kirli paralarını Malta Adasına , Cayman’a  , Man Adasına , Arap ülkelerine kaçırdılar.

Hiç terlemeden , emek vermeden harcayan MİRASYEDİ gibi Dünyanın en büyük , en MASRAFLI saraylarını yaptılar ve halen yapıyorlar . Şimdi de Okluk koyuna önceden Sit alanı olan bölgeye 300 odalı YAZLIK SARAY yapılıyor . Orada 40 bin ağaç kesmişler .

Aynen çekirge sürüsü gibiler …

Gençler ise atanamadığı için , iş bulamadığı için , borçlarını ödeyemediği için yaşamlarına son veriyor. Bunca günahı ve aldıkları ahı , yedikleri kul hakkını nasıl ödeyecekler.

Şimdi da aşağıdaki haberi okuyunuz …

Naci Kaptan

Cumhuriyet
Deniz Işık
01 Mart 2018 Perşembe

Erdoğan’ın ‘yazlık sarayı’ için 40 bin ağaç katledilmesini
protesto edenlere jandarmadan ‘damperli’ engel

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’teki yazlık sarayı için 40 bine yakın sığla ve çam ağacı kesildi. Yaşanan ağaç katliamını protesto etmek isteyen Marmaris Kent Konseyi öncülüğündeki STK’ler jandarma engeline takıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu’ndaki yapımı devam eden ‘yazlık sarayı’ için 40 bine yakın sığla ve çam ağacı katledildi. Yaşanan ağaç katliamına dikkat çekmek için basın açıklaması yapmak isteyen Marmaris Kent Konseyi öncülüğündeki 24 STK’ye jandarma ekipleri izin vermedi.


SİT derecesinin düşürülmesine karşı dava açtıklarını ifade eden Marmaris Kent Konseyi Başkanı Necmettin Yankol, “Derece düşürülmesine karşı açtığımız dava sürerken inşaat çalışmaları da devam ediyor. O bölgeden ağaç kesimi yapıldığına dair sürekli telefonlar geliyordu. Biz de 24 STK ile bölgede yaşananlara dikkat çekmek için 25 Şubat Pazar günü basın açıklaması yapmaya karar verdik” dedi.

Yurttaşlara GBT, şoförlere 4 bin TL ceza

110 kişinin bölgeye hareket etmek için otobüslere bindiği aktaran Yankol polis tarafından karşılaştıkları engelleri de anlattı. Otobüslere binmeden yurttaşların video çekildi. Marmaris çıkışında trafik polisleri tarafından durdurulan yurttaşlara GBT yapıldı, şoförlere 4 bin TL’ye yakın para cezası kesildi.

“Basın açıklaması yaptırmayacağız”

Yine de basın açıklaması yapmaya kararlı olduklarını belirten Marmaris Kent Konseyi Başkanı Yankol, Okluk Koyu kavşağı Yeşilbelde bölgesinde ise jandarma ile karşılaştıklarını söyledi. Damperli kamyon ile yolu kesen jandarma çevrecilere basın açıklaması yaptırmayacaklarını açıkladılar.

Merkeze kadar emniyet güçleri eşliğinde geldiklerini söyleyen Yankol, yeniden basın açıklaması için çalışmalarda olduklarını ifade etti.


Otluk Koyu’ndaki talan uydudan görüntüsünde de net biçimde görülüyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cevre/936177/

This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, DOĞAL YAŞAM, FAŞİZM, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *