VEZİRİ PİYONA TESLİM ETMEK * YETERSİZ DIŞ POLİTİKALAR * EEEEEEYT! FÜZE GELİYOR..

Murat İDE
muratide@gmail.com
15 Nisan 2018

EEEEEEYT! FÜZE GELİYOR..

Şahsi olarak gıcık ettiğinden beri, durup durup “Eeeeeeyt ABD” diyordu..

ABD oralı olmadıkça.. Ya da hanımefendi sözcüsü ya da kıyı köşe bir Amerikan subayı saçmalayınca tekrarladı durdu; “Eeeeeeyt ABD”

Münbiç konuşuldu aynı.. Fırat’ın doğusu mevzu oldu aynı.. Rusya’nın kontrolündeki pyd’nin çöktüğü Afrin konuşulduğunda bile “Eeeeeyt Moskova” değil, “Eeeeeyt ABD” tekerlemesi tercih edildi..

Çünkü anketler öyle gerektiriyordu.. ABD karşıtlığı, AKP seçmeninde bile yüzde 80’leri bulmuşken ne diyecekti ya..

İç politikadaki duruşu da.. Ekonomik pozisyonu da.. AB ile ilişkileri de.. ABD ile münasebetleri de.. Rusya’yla yakınlaşmayı da.. Hep anket sonuçlarına göre yürüttü yıllardır..

Anketlere verilen cevaplar ne diyorsa, yönümüz oraya çevrildi..

Bu yüzdendir, dün ağlak ağlak “Megri megri” söylediği adamla, bugün Hatay’da şehit veren kışlada gırnata çaldırması..

Bu sabah bir uyandık, George Clooney’in taaa 2005’te, yani Suriye planı devreye girmeden 6 yıl önce çevirdiği filmdeki gibi, gökten füze yağıyor..

Doğal olarak gözümüz kulağımız, bunca zaman “Eeeeeeyt Amerika ! Ne işin var senin ülkenden 10 bin km. uzakta, buralarda?” diye soran Tayyip Erdoğan ve kadrolarına dikkat kesildi..

Ne dediler?

-Operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz..
Kimin operasyonunu? “Eeeeeeyt ABD”nin operasyonunu..
Hatta saray sözcüsü İbrahim Kalın işi daha da ileri götürdü;

-Yalnızca kimyasal silahların imhasına yönelik çabalar, bölgedeki istikrarsızlığı sonlandırmakta yetersiz kalır..

Daha çok vurun diyor yani.. Kime diyor? “Eeeeeyt ABD”ye diyor..

Altı üstü 3-5 füze be.. Bunu sizin havanızla, sizin ağzınızla söylüyorum.. Altı üstü 3-5 füze, bu kadar mı değiştirir insanı?

Dün gece “Ne işin var buralarda” diye sorduğun ABD’ye, sabah atılan füzelerden sonra “Hoş geldin.. Yuppiiiii..” diye takla atmak nasıl bir diplomasi, nasıl bir stratejidir?

Bakın şu ana kadar Esad ile ilgili tek kelime etmedim.. ABD ile, Rusya ile, İsrail ile ya da bir başka ülke ile sorun yaşamasına gerek yok.. Esad ailesi, benim için “Milli güvenliğimi tehdit eden teröristlere yardım ve yataklık etmiş” bir ailedir.. Öcalan’ı Bekaa Vadisi’nde koruyup kollamış bir Türkiye düşmanlığıdır benim için esas olan.. Başkalarıyla ne yaşadığı değil..

Ama bu gerçek kabak gibi ortadayken, “Esad kardeşim” diyebildi bugünün iktidarı.. Ve o terör ve terörist gerçeğini, “Fındık kabuğunu doldurmayacak sorun” diye tanımlayabildi..

Şimdi de, bir gece önce “Ne işin var buralarda” dediği ‘Eeeeeeyt Amerika’ya, hoş geldin der gibi, füze memnuniyeti bildiriyor..

‘Bastığı yerde ot bitmez’ ya da ‘Maşallah dediği üç gün yaşamaz’ dedikleri var ya, tam da bu işte..

Tayyip Erdoğan, önceki gün topa kafa uzatıp hem Trump hem de Putin’le görüştü ya.. Hani yandaş medya da haberlerinde, “Meral Akşener ile Kılıçdaroğlu görüşürken, Cumhurbaşkanımız Trump ve Putin’le görüşüyordu” gibi muhteşem yalakalıklar yaptı ya, aha o görüşmenin sonu da bir tuhaf..

Dedi ki Erdoğan;

-Bir yumuşama gördüm..
Al sana yumuşama, füze yağdı..

Dedi ki bizimkiler;

-Türkiye arabulucuk yapacak..
Al sana arabuluculuk.. Bildiğin savaş başladı..

İş biraz da bizim Malatya’daki ‘Havlucu’ öykülerine doğru gidiyor;

-Havlucu, Allah’ını seversen sen bu işe karışma!

Neticede, Rusya’nın “Yıkıcı sonuçları olacak” diyerek şiddetle karşı çıktığı bir harekata, son iki yıldır Putin’in dizinin dibinden ayrılmayan ve içerideki ‘AvRusya’cılarla nişanlanmış bir siyasi irade, şimdi Amerika’nın operasyonunu memnuniyetle karşılıyor.. Sizce Rusya ve ‘AvRusya’cılar bunu nasıl karşılar?

Size bir şey söyleyeyim mi, bu iş, 15 Temmuz dosyasını yeniden açmaya gider..

Hayal kırıklığına uğramış bir Rusya, nasıl ki geçmişte “IŞİD ve Barzani’nin petrol ticaretine ilişkin tanker görüntüleriyle” basın toplantısı yaparak paniklettiği AKP iktidarının yönünü değiştirdiyse..

Şimdi de yakın geçmişin şova dönen hadisesiyle ilgili dosyayı koyar mı masanın üzerine.. Hani şu, Putin’in, Ankara’ya gelip de tüyosunu verdiği hadisenin dosyası..

Hangi dosya diye sormayın.. En az ’15’ kere yazdım..

Boşuna dememişler, “Her şerde bir hayır vardır” diye.. Kimbilir, Türkiye, bu şaşkın ördek tavrı yüzünden, yakın tarihiyle ilgili gerçeklerle yüzleşir..

Haydi hayırlısı..

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/eeeeeeyt-fuze-geliyor-47057yy.htm

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BOP, DIŞ POLİTİKA, ORTADOĞU ÜLKELERİ, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *