ABD – BOP – PYD * İşte Fırat’ın doğusu işte ABD projesi!

Yeniçağ
Arslan BULUT
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr
22 mart 2018

İşte Fırat’ın doğusu işte ABD projesi!

Türkiye’de “Afrin harekâtının harita üzerinde siyasi sonuçları ne olacak?” sorusu tartışılırken, ABD basınında konu sadece bölgenin psikolojisi açısından ele alınıyor.

Öyle ki Washington Post’un analizinde “Haberlere göre Donald Trump operasyonu kınarken üst düzey yetkililer Ankara’ya ABD’nin YPG’ye desteğini gözden geçireceğini söylüyordu.” denilerek, ABD’nin harekâta seyirci kalması eleştiriliyor. Oysa ABD ve NATO, harekât başlarken defalarca “Türkiye’nin teröre karşı kendisini koruma hakkı vardır” tarzında açıklamalar yapmıştı.

ABD’nin, Afrin Harekâtı’na seyirci kalmasının asıl sebebi ise 2006 yılında Pentagon tarafından çizilen, Roma’daki NATO toplantısında Türk subaylarına gösterilen Büyük Orta Doğu Projesi haritasıydı.

Bilindiği gibi dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da “22 İslam ülkesinin haritası değişecek” demişti.***BOP haritasında, “Free Kurdistan” yani “Bağımsız Kürdistan” diye gösterilen bölgede Afrin ve El Bab’ın yer almadığı açıkça görülüyor. Buna karşılık Kürdistan denilen bölgenin, Türkiye’nin de topraklarını kapsayacak şekilde ve “Fırat’ın doğusunda” yer aldığı görülüyor.

Haritada Afrin ve El Bab yer almadığı için, Kürdistan’a deniz çıkışı Karadeniz’den; Hopa Limanı’na denk gelecek şekilde verilmiş. Bu durum ABD’nin neden Afrin Harekâtı’na seyirci kaldığını ve neden Fırat’ın batısında yer alan Menbiç’i Türkiye ile pazarlık konusu yaptığını da açıklıyor.BOP haritası iyi incelenirse, ABD dayatması olarak PKK ile masaya oturulması ve açılım politikalarının başlatılmasının sebebi de anlaşılıyor.

PKK’nın BOP haritasında Kürdistan içinde gösterilen Doğu ve Güneydoğu illerinde hâkim olması için yığınak yapması, hendekler kazarak kurtarılmış şehirler oluşturması, bunları uygulayabilmesi için de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin elinin kolunun bağlanması gerekiyordu. Nitekim Güneydoğu’da terörle mücadele eden subaylar, içlerine sızmış FETÖ’cü kadronun da desteğiyle, Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk davalarında kendisini savunamaz duruma düşürülmüş, bu olayların devamında terör örgütüne yönelik hiçbir operasyona izin verilmemişti.

Operasyon yapanlar, Ergenekoncu diye suçlanıyordu.Açılım süreci, doğrudan doğruya, BOP haritasının hayata geçirilmesine hizmet ediyordu.***Afrin ise Suriye’de kalacaktı! Türkiye’nin Afrin Harekâtı ise Rusya’nın kendi kontrolündeki hava sahasını açması, burada bulunan askerlerini güneye doğru kaydırması sayesinde mümkün olabildi. Suriye’de Fırat’ın batısını Rusya’nın, doğusunu ABD’nin kontrol etmesi, iki taraf arasında çok önceden kararlaştırılmıştı.

Türkiye’ye ise El Bab ve Afrin’de geçici bir oyun kurucu rolü  bırakıldığı anlaşılıyor. Zira Türkiye, ABD askerleri bulunan Menbiç’e ve 20 ABD üssü kurulan Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve “Fırat’ın doğusu” denilen bölgeye müdahale edemiyor! ABD, Afrin Harekâtı’nda da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarılı olamayacağına göre plan yapmış, bu coğrafyada yüksek teknoloji kullanarak tüneller açmış, ciddi hazırlık yapmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni bu operasyon sırasında yıpratmak istediler ama Mehmetçik, Amerikan tünellerini, teröristlere mezar yaptı!Diğer taraftan, TSK’nın Afrin harekâtından önce, 2018 yılı başında, Washington Enstitüsü için hazırlanan “Suriye savaşında sekteryanizm” başlıklı, 70 harita ile bölgedeki etnik ve dinsel grupların dağılımlarının incelendiği bir raporda, Afrin, Kürtlerin çoğunlukta olduğu ama Türkiye sınırında Türkmenlerin de yaşadığı bir bölge olarak gösteriliyor ve yakın gelecekte “Türkmenistan” olarak adlandırılabileceği belirtiliyor…

Washington Enstitüsü’nün danışmanları arasında, Amerikan devletinin politikalarını belirleyen Henry A. Kissinger, Joseph Lieberman, Robert C. McFarlane, Richard Perle, Condoleezza Rice, George P. Shultz, R. James Woolsey ve Mortimer Zuckerman gibi isimler var. Raporu yazan ise 10 yıldır bölgede araştırma yaptığı ifade edilen, Lyon Üniversitesi araştırmalar bölümü yöneticisi Fabrice Balanche!

Raporda yer alan 57 numaralı haritada Suriye ve Irak’ın nasıl bölüneceği gösteriliyor. Haritada Irak Kürdistanı ve Suriye Kürdistanı denilerek fiili durumun sınırları gösteriliyor.***Bu haritada Türkiye’nin nasıl bölüneceği gösterilmemiş elbette ama Suriye ve Irak için uygulanan plânların Türkiye için de denendiği hatırlanacak olursa, Büyük Orta Doğu projesinin harfiyen uygulandığı, Afrin’deki harekâta, Türkiye’deki siyasi iktidarın güçlenerek yoluna devam edebilmesi için ses çıkarılmadığı, esasen ABD ve Rusya arasında bölgenin paylaşıldığı anlaşılıyor.

Türkiye’nin Rusya’nın kontrolündeki Afrin bölgesinde harekât yapmasına yol verildiği ancak Amerikan kontrolündeki bölgeye sokulmamasına karar verildiği ortaya çıkıyor. Zaten, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Tayyip Erdoğan ile yaptığı, resmi kayıt tutulmayan 3.5 saatlik görüşmeden sonra “Suriye’nin kuzeyinde kim nereye egemen olacak, önümüzdeki süreçte bunlara karar vereceğiz” demişti!

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/iste-firatin-dogusu-iste-abd-projesi-46736yy.htm
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, DIŞ POLİTİKA, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *