CUMHURİYET BAYRAMININ 94. YILI KUTLU VE MUTLU OLSUN * sorularım ve sitemim var

CUMHURİYET BAYRAMININ 94. YILI KUTLU VE MUTLU OLSUN

Değerli arkadaşlar ,

Cumhuriyet, toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir aydınlanma devrimidir. 29 Ekim, bir doğuşun, bir devrimin, kısacası bir mucizenin yıldönümüdür.Dünya tarihinde seçkin yeri bulunan Türk devrimi, 20. yüzyılın en büyük çağdaşlaşma hareketlerinden biridir; Türkiye’nin çağdaş ülkeler ve değerler sistemine girebilmesini, orada kalabilmesini sağlamıştır. (Azmi Güran)

Değerli arkadaşlar sorularım ve sitemim var ;

Haber gruplarında DİNİ BAYRAMLARIMIZ kutlayan bir çok arkadaş acaba neden aynı duyarlığı ULUSAL BAYRAMLARIMIZ için göstermiyor ?

Ulusal Bayramlarımızı yaratan olgular Türk Milleti lehine gerçekleşmeseydi acaba Dini Bayramlarımızı özgürce kutlayabilecek miydik ?

Camilerimiz var olacak ve ve ibadetimizi özgürce yapabilecek miydik ?

Ya ezan sesleri ?

Tüm bunlar bile Çağdaşlaşma ve aydınlanma dışında Dini alanlarda  Atatürk’ün bizlere ne kadar büyük özgürlükler sağladığının göstergeleridir.

Bir diğer konu da son birkaç senedir Cuma günlerine özel bir kudsiyet verilmesidir. Cuma günlerine kudsiyet giydiren bazı arkadaşlar neden Ulusal Bayramlarımızı görmezden geliyorlar ?

Cuma günleri de haftanın diğer günleri gibidir. Tek farkı geçmişte islam topluluklarında tek iletişim şeklinin , halkın CAMİLERDE toplanması yani CEM OLMASIDIR . Cuma günlerinin amacı Bireylerin camilerde CEM olarak hem ibadet etmesi hem de birbirleriyle görüşüp , kaynaşmalarına vesile olmasıdır.. CEM OLMAK, ibadeti birlikte yaparak sosyalleşmek amaçlıdır. Bu nedenle son birkaç senedir . Cuma günlerinin Cemaatın bir araya gelerek hergün yapılmakta olan ibadetin dışında kaynaşmasının sağlayacağı BİRLİK ve BERABERLİK dışında bir KUDSİYETİ ve farkı yoktur.

Değerli arkadaşlar ;

Cumhuriyet, toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir aydınlanma devrimidir. Bizler antiemperyalist savaşlarla ümmet olmaktan Millet olmaya hak kazanan bir Devletiz .

Tüm Dini ve Milli Bayramlar bizimdir. Tüm bayramlarımızı aynı duyarlılıkla , sevgiyle coşkuyla ve BİRLİKTE EL ELE kutlamamız gereklidir.

Ölmüş ve parçalanmakta Osmanlı Devletinin küllerinden Türk Devletini ve Türk Milletini var eden , bizlere Laik Cumhuriyet’i , aydınlanma devrimlerini , çağdaşlığı , armağan eden tüm Dünyada saygı gören büyük Devlet adamı , Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’e ve dava arkadaşlarına şükran ve vefa borcumuz vardır.

CUMHURİYET BAYRAMININ 94. YILI KUTLU VE MUTLU OLSUN.

Naci Kaptan

GUMEC KARAMUK
gkaramuk@hacettepe.edu.tr
27.10.2017

CUMHURIYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN !!!

Sayın Prof. Dr. Mehmet Ali Körpınar’ın bu nefis Cumhuriyet Bayramı kutlamasında Atatürk’ümüzün dehası ve emperyalizmin açgözlülüğü çok gerçekçi bir biçimde ifade edilmiş. Dünyada eşi benzeri olmayan Dahi, onurlu Atatürk’ü Afrika’da, Asya’da ve Latin Amerika’da antiemperyalist hareketler örnek alarak önder addetti ve addediyor. Bundan dolayı emperyalistler Atatürk’ün eserini kendi piyonlarıyla yıkmak istiyorlar. Çin’de nice zamandır derslerde Atatürk’ümüzün işlenmesi, bizdeki son ders planlamalarının tuhaflığını gösteriyor.

Yıllardır yaptırılan ve yapılan hataların, Atatürk’ümüze bağlı olan her kuşaktan yurttaşlarımızda Kuvayı Milliye ruhunu canlandırdığına inanıyorum. Ulusal bayramlarımızı birkaç yıldan beri engelleme girişimlerine karşı halkımızın boyun eğmemesi gösteriyor ki, ulusal bayramlarımız hep kutlanacak.

Benim dileğim, Türkiye’mizde ulusal bayramların değeri ilelebet bilinsin.
Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun ℂ⋆ℂ⋆ℂ⋆ℂ⋆ℂ⋆ℂ⋆ℂ⋆ℂ⋆ℂ⋆ℂ⋆ℂ⋆ℂ⋆

Sevgi ve saygılarımla
Gümeç Karamuk (Yaş haddinden emekli,
Senato kararıyla doktora dersleri veren Tarih öğretim üyesi)

Atatürk, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için TBMM’ye gelirken. (29 Ekim 1936)

“Mehmet Ali KÖRPINAR
korpinar@istanbul.edu.tr
27/10/17

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN !!!

Değerli arkadaşlar,

BENiM EN BÜYÜK ESERİM CUMHURİYETTİR, diyen ve demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ kurup, bizlere emanet eden yüce önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e de bir kez daha sevgi, saygı ve şükranlarımı sunarım.

56 tane İslam ülkesi içinde tek olan LAİK CUMHURİYETİMİZE ve ULUSAL BİRLİKTELİĞİMİZE göz diken ve de güzel ülkemizi bölme isteğini yüzyıllardır devam ettiren AB-D emperyalizmine ve onun eseri olan teröre nalet olsun!!!

Kurtuluş savaşı sonrasında olduğu gibi yine AB-D emperyalizminin çeşitli ayak oyunları ile ulusal birlikteliğimize göz dikildiği günlere geri döndük. O yüzden, en fazla ulusal birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, bu istek ve umutla, 94. Cumhuriyet Bayramımızı kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim.

Sevgi ve Saygılarımla (27.10.2017).
Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

This entry was posted in ATATURK, CUMHURİYET - DEMOKRASİ - ÇAĞDAŞLIK, DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *