CIA ve USSOCOM TERÖRİSTLERE NASIL SİLAH TAŞIDI ? * Suriye ,Irak , Afganistan ,Pakistan ve Kongo’daki teröristleri kimler destekleyerek silahlandırdı ? * Ortaya çıkan gerçek, CİA nın örtülü operasyonları sonucu 2014 yılında başlayan ve hala süregiden silahlandırma hareketidir. USSOCOM (ABD Özel Operasyonlar Komuta Merkezi) tarafından finanse edilen ve ABD de kurulu Purple Shovel adlı Özel Askeri Şirket tarafından yürütülen operasyon ..* MODUS OPERANDİ

Londra Posta
Mahir Tan
11 Ekim 2017

MODUS OPERANDİ

Halep dönüşü Sofya’da Bulgar Ordu malı silahların hangi yolla Suriye’deki El Kaide militanlarına ulaştırıldığını araştırır Dilyana. Ortaya çıkan gerçek, CİA nın örtülü operasyonları sonucu 2014 yılında başlayan ve hala süregiden silahlandırma hareketidir. USSOCOM (ABD Özel Operasyonlar Komuta Merkezi) tarafından finanse edilen ve ABD de kurulu Purple Shovel adlı Özel Askeri Şirket tarafından yürütülen operasyon Bulgaristan ve Balkan ülkelerinden (ABD ve NATO ülkeleri malı olmayan silahların) satın alınıp yine ABD ve Nato ülkeleri dışındaki ülkelere ait nakliye yolları ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’deki ABD üslerine ulaştırmak biçiminde gözetleniyordu.

Uçaklar Tanıdık bir DEVLET’ten.

Sofya- Suudi Arabistan(Türkiye)-Suriye hattında kurulan hava nakliye işlemleri Azerbeycan’ın devlet kuruluşu (aslında Aliyev kuruluşu) olan ‘SilkWay’ şirketi tarafından sağlanır.

Azerbeycan Dışişleri Bakanlığının, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığına yaptığı diplomatik uçuş işteği kabul edilir ve ‘diplomatik’ uçuşlar başlar. Aralarında İncirlik,Dahran gibi bölgenin belli başlı ABD üsleri ve Kuzey Irak’ta Erbil havalanı olmak üzere tam 350 kargo taşınır. Azerbeycan’da bir devlet şirketinin özelleştirilmesi sonucu büyük bölümü Başkan Aliyev’in aile üyelerinden oluşan sahipler tarafından 2001 yılında kurulan Silkway şirketinin uçak yetiştiremediği durumlarda Azerbeycan Hava kuvvetleri uçakları devreye girer. Bunlardan uçuş kaydı tesbit edilebilenlerden birinde 12-05-2015 tarihli Burgaz-İncirlik uçuşunda 7.9 ton PG-7V ve 10 Ton PG-9V yükü (Rus Malı tanksavar roketatar) İncirlik üssüne iner.

Silkway havayollarının Suudi Arabistan,Türkiye,Erbil uçuşlarının tümünde gönderici olarak Purple Shovel imzası bulunduğu tesbit ediliyor. Aliyev’in kızı Arzu başta olmak üzere hemen tüm hissedarlarının Aliyev ailesi mensuplarından oluştuğu Silkway’in Sofya dışında Kıbrıs-Nicosia ve Erbil de birer ofisi bulunuyor.

Operasyonu Ayağa Düşüren Özel Askeri Şirket

2017 yılı itibarıyle Rus Silahlarının CİA tarafından Doğu Avrupa ülkelerinden satın alınıp SilkWay havayolları tarafından ‘diplomatik’ uçuşlarla Orta-Doğuya teslimatı operasyonu sona ermiş görünüyor. Bunun başta gelen nedeni başkan Trump’ın Suriye teröristlerini silahlandırma programına son vermesi. Ne var ki resmi-yarı resmi yollardan Erbil’e sevkiyat devam ediyor.

Öte yandan, Bulgaristan silahlarının Halep’te gazeteci Dilyana tarafından ortaya çıkarılması kadar önemli bir gelişme de Operayonları CİA adına yürüten Purple Shovel firmasının Bulgaristan ekibinde ortaya çıkan fiyasko. 2016 yılında Purple Shovel’in orta-doğu’ya silah gönderen ekibindeki eski Özel Kuvvet askerleri olan Mike Dougherty, Jerry Parker ve Francis Norvillo bir silah denemesi sırasında meydana gelen kaza nedeniyle dikkat çekerler. Kafası patlayarak ölen Norwillo yanında Mike Douherty ve Jerry Parker yaralanırlar.

İşin Bulgar polisi ve medyasına intikal etmesinden sonra USSOCOM operasyonları durdurur. CİA elemanlarını Bulgaristan dışına çıkarsa da olayların Amerika’da ki gelişmesini engelleyemez. Ölen Norwillo ve kolu kopan Parker’ın aileleri SOCOM a karşı tazminat davası açarlar. Ailelerin mahkemede bu sonuca neden olan gerçek kontrat sahibinin SOCOM (Özel Operasyonlar Komut Merkezi) olduğunu ispat etmeleri operasyonun tümden iptalini doğurur. Bir dizi Amerikan Askeri Araştırma yayınında operasyonları başlatan Obama Dönemi yöneticileri bu çapta bir işi Purple Shovel gibi küçük ve deneyimsiz bir şirkete verdikleri için suçlanırlar.

Ne var ki, CİA operasyonlarının sonu gelmiyor. Obama dönemi ile Trump dönemi arasındaki fark, gönderilen silahların alıcı bölümündeki adreslerin değişmiş olması. Suudi Arabistan,Türkiye gibi alıcıların yerine artık Erbil yerleşmiş durumda. Modus Operandi aynı ile devam ediyor.

***

Naci Kaptan

Konu hakkında İngilizce haberler 

https://trud.bg/350-diplomatic-flights-carry-weapons-for-terrorists/

https://steemit.com/weapons-smuggling/@v4vapid/purple-shovel-exposed-in-illegal-weapons-smuggling-operation

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BOP, İSTİHBARAT KURUMLARI, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *