Avrasya Tüneli açıldı… Boğaz yer altından dört dakikada geçilecek

cumhuriyet.com.tr
2016-12-20

Avrasya Tüneli açıldı… Boğaz yer altından dört dakikada geçilecek

Avrasya Tüneli, bugün açıldı. Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor. Projenin 5,4 km’lik kısmı deniz tabanı altına inşa edilen iki katlı tünelden ve bağlantı tünellerinden oluşuyor. Tünelin en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre aşağıda bulunuyor.

HGS VE OGS İLE GEÇİLEBİLECEK

Tünelin, iki gidiş ve iki geliş yolunda hem HGS hem OGS ile geçiş yapılabilecek. Ayrıca bir nakit gişesi bulunmayacak, araçtaki yolcular için ayrıca ödeme yapılmayacak.

HIZ SINIRI 70 KM

Güzergahta yolculuk süresi 15 dakika sürecek. Avrasya Tüneli’nde hız sınırı 70 km olacak. Tünelden geçiş 4 dakika sürecek.

GEÇİŞ ÜCRETİ NE OLACAK?

Tünelin geçiş ücretinde dolar kuru baz alındı.Tünel geçiş ücreti otomobiller için 4 dolar + KDV, minibüsler için 6 dolar + KDV karşılığı Türk Lirası seviyesinde olacak. Her iki yönde de ödeme yapılacak.

68 BİN 500 ARAÇLIK GARANTİ

Başlangıçta 120 bin ile 130 bin aracın geçişi bekleniyor. Devlet yüklenici firmaya günde 68 bin 500 araçlık geçişi garanti etti.

24 SAAT AÇIK OLACAK

Tünel 20 Aralık’ta açtıktan sonra 30 Ocak’a kadar 24 saat değil, belli bir süre çalışacak. 14 saatle başlayacak uygulama ile 30 Ocak’ta 24 saat çalışma sistemine geçilecek.

DEPREME DAYANIKLI MI?

Tünel fay hatlarına yakınlığı nedeniyle richter ölçeğine göre 9 büyüklüğünde bir depreme dayanacak güçte yapıldığı açıklandı.

İSMİ İÇİN YAPILAN ANKET İPTAL EDİLDİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Avrasya projesine isim bulmak için online anket yaptı. Ankette “Mustafa Kemal Atatürk” ismi öne çıktı. Ancak Bakan Arslan, “Değerlerimizi yarıştırmayı doğru bulmuyoruz” diyerek anketin iptal edildiğini ve tünelin adının “Avrasya Tüneli” olacağını söyledi.

This entry was posted in DUYURULAR, Gundem, Haber. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *