BBC – RUSYA SURİYE’YE YERLEŞİYOR … “Rusya, Suriye’de ikinci hava üssünü kuruyor”

Sözcü
Aralık 1, 2015

“Rusya, Suriye’de ikinci hava üssünü kuruyor”

İngiltere’de yayımlanan Times gazetesinin haberinde, Rusya’nın Suriye’de yeni bir hava üssü inşa ettiği ve Humus kenti yakınlarındaki üsse askeri personel ve ekipman gittiği aktarılıyor.

ÜSTE ASKERLER, UÇAK VE HELİKOPTERLER VAR

Humus yakınlarındaki El Şayrat hava üssünün, Rusya kullanımına açıldığı ifade edilen haberde “El Şayrat zaten Rusya’nın atak helikopterlerinin indiği yerdi. Ancak yaklaşık bir ay önce üsse gelen yeni askeri personel, daha geniş kapsamlı bir üssün hazırlıklarına başladı” deniyor. Gazeteye konuşan bölgedeki kaynaklar, “Şu anda üste 50 ila 60 Rus askeri var. Askerler için lojmanlar yapıldı. Ama bazı askerler üsse yakın olduğu için Humus’ta kalıyor. Bildiğimiz kadarıyla üste 10 uçak ve 15 helikopter var” diyor.

RUSYA’NIN SURİYE’DEKİ KAPASİTESİ İKİYE KATLANACAK

Haberde, oluşturulan yeni üsle birlikte Rusya’nın Suriye’deki uçak kapasitesinin ikiye katlanacağı, üsse uçakların yanı sıra aralarında özel harekat personelinin de bulunduğu toplam 1000 askerin sevk edileceği belirtiliyor. El Şayrat hava üssünde toplam 45 uçak hangarı bulunduğu ifade edilen haberde, her hangarın bombardımanlara karşı korunaklı olduğu bilgisi de veriliyor.

Rus mühendislerin hava üssündeki pistleri onardığını belirten Times gazetesi, El Şayratta bir ana pist bir de yedek pist olmak üzere iki iniş pisti olduğunu söylüyor. Haberde Moskova’dan yapılan son açıklamalar da hatırlatılıyor ve “Kremlin Suriye’deki askjeri gücünü artırmak istediğini ifade etmişti” deniyor.

Rusya’nın Mi-24 tipi atak helikopterlerinin IŞİD’in elindeki antik kent Palmira yakınlarında operasyonlar düzenlediğini de vurgulanan haber, Jane’s Defence Weekly dergisinin güvenlik uzmanı Tim Ripley’in “Palmyra, Lazkiye’den kalkan helikopterler için çok uzakta. O yüzden bazı helikopterleri El Şayrat üssüne gönderdiler. Humus bölgesinde ciddi anlamda artan bir Rus varlığı var ve bölgeye jetlerini de göndermeleri kendileri açısından akılcı olur.” görüşleriyle son buluyor.

BBC Türkçe

http://www.sozcu.com.tr/2015/dunya/rusya-suriyede-ikinci-hava-ussunu-kuruyor-999136/

This entry was posted in EMPERYALİZM, Gundem, Haber, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, TERÖR, TSK, YABANCI BASIN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *