PERDE ARKASI *** İşte o yalanın arkasındaki emniyet müdürü *** Hacı Yusuf Karababa kimdir ? *** Avukat Fidel Okan ; “Şimdi ben iddia ediyorum bu olay çok açık bir kumpastır. Bu kumpası kuranlar ya bu örgütün üyesidir ya da makam ve koltuk uğruna devleti yanıltmaktan bile çekinmeyecek kadar basiretsiz kişilerdir…

Müyesser Yıldız
Odatv.com

İşte o yalanın arkasındaki emniyet müdürü

Bizzat Erdoğan’ın duyurduğu, kızı Sümeyye Erdoğan’a düzenleneceği iddia edilen suikastin perde arkasındaki çarpıcı bilgileri 3 gün önce yazdık. Yeni bir “kumpas” rezaleti ve Erdoğan’ın bir kez daha“aldatılması” söz konusuydu.  (İLGİLİ HABER İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN)

İstihbarat birimlerinden çarpıcı bilgiler aktaran Avukat Fidel Okan, konuyla ilgili olarak bir kez daha konuştu ve şunları söyledi:

“Şimdi ben iddia ediyorum bu olay çok açık bir kumpastır. Bu kumpası kuranlar ya bu örgütün üyesidir ya da makam ve koltuk uğruna devleti yanıltmaktan bile çekinmeyecek kadar basiretsiz kişilerdir… Bu olayın sorumlusu olarak kimse MİT ve Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığına yönelmesin… İddia ediyorum her iki kurumunun da bu olayda hiçbir dahili yoktur…. O yüzden soruyorum? Acaba Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bu DM yazışmaları ile ilgili nasıl bir çalışma yaptı? Daireye dışardan bazı sivil şahıslar getirildi mi? Bu çalışma Hükümetten ve bu konuda bilgilendirilmesi gereken diğer kurumlardan gizlendi mi? Çalışma tamamlandığında Savcılığa neden intikal ettirilmedi? Bu soruların cevabı ortaya çıktığında mesele çözülecektir. Bu mesele çözüldüğünde de bazı koltuklar da gidecektir. Kimsenin bir şüphesi olmasın…”

Okan, “kumpasın” adresi olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na gösterdiğine göre, burasını mercek altına alalım.

Dairenin başındaki isim Hacı Yusuf Karababa kimdir?

Özel Güvenlik Denetimi Başkanıyken, 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun ardından KOM Daire Başkanlığına getirildi.

Karababa, 26’ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tahliye talebini reddeden, Gazeteci Ahmet Şık’ın basılmamış kitabının toplatılmasına karar veren, Ergenekon ve Balyoz davalarındaki tutuklamaları ile tanınan ve en çok yasadışı telefon dinleme kararı verdiği öne sürülen dönemin Özel Yetkili Hâkimi Mehmet Karababa’nın ağabeyiydi.

Nitekim Erdoğan’ın sesi Sabah Gazetesi 27 Mart 2014’te, “Ulaştığı istihbarat raporuna” dayanarak, “Üst düzey polis şeflerinin 69’unun paralel yapıdan” olduğunu yazdı. Bu isimler arasında Yusuf Karababa da vardı ve hakkında şu bilgiler veriliyordu:

“Hacı Yusuf Karababa: Mustafa Gülcü, Faruk Ünsal, Hanefi Avcı, Emin Arslan ve Orhan Özdemir’e operasyon yapıldığı dönemde KOM Daire Başkanlığı Organize Şube Müdürü iken sonra pasifize edilen Ahmet Taşdemir’i tekrar Organize Şube Müdürü yapmıştır. Başbakan ve bakanları sinsice takip ettirmektedir.”

Kendi gazetesi “Başbakan ve bakanları sinsice takip ettirmektedir” diye yazdığına göre, bu ismin görevden alınması beklenir, değil mi?

Hayır, 5 ay daha bu görevde kalan Karababa, üstelik 22 Temmuz’da başlayan ve Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan, Yurt Atayün ve Ömer Köse başta olmak üzere 31 polisin tutuklanması operasyonunu yürüttü. Ağabeyinin yaptığı bu operasyonu ilk tepki gösteren de şimdi Küçükçekmece Hâkimi olan kardeşi Mehmet Karababa oldu.

Böylesi “başarılı” bir operasyona imza atan Karababa yaklaşık 15 gün sonra KOM Daire Başkanlığı’ndan alınıp, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanı yapıldı. Yerine de geçmişte Cemaatin ve Karababa ekibinin “kumpas”kurduğu iddia edilen eski Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir getirildi.

Bu karmakarışık ilişkiler, iddialar ve atama trafiğini bırakıp, “Sümeyye Erdoğan’a suikast” planlarıyla, Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı arasındaki ilişkiye geçelim.

Suudi Arabistan yolunda Erdoğan’a bu konu bir kez daha soruldu. Daha önce olduğu gibi “gümbür gümbür” değil, daha düşük tonda konuştuğu anlaşılan Erdoğan, “Emniyette dinlemeler ve CHP ile ilgili iddialar” konusunda, Sümeyye Erdoğan’ın koruma polislerinin değiştirilmesini anlatmayı tercih edip, şöyle cevapı verdi:

“Güvenlik teşkilatlarımız kendi üzerine düşeni yapıyor. Biz onlara müdahale etmek durumunda değiliz, nasıl kararlar verirlerse onlara uymak durumundayız. Bazı durumlarda üzülmüyor değiliz. Bazılarıyla senelerdir bir arada olduğumuz için böyle bir zanla da olsa burada hakikaten ailem için de üzücü şeyler ortaya çıktı. Hatta kendileri, ‘Baba değiştirmeyelim, aramızda bir hukuk var, onlar da rahatsız olduklarını anlatıyorlar’dediler. Ben de kızlarımın insani noktadaki hassasiyetleri nedeniyle hak veriyorum. Onlar diyorlar ki, bunun kesin tespitini yapamadığımıza göre, tamamını değişmesi gerekiyor. Fakat bu bir sürgüne gönderme gibi cezalandırma değil. Farklı yerlerde görevlendirme şeklinde halletmiş bulunuyoruz.”

Erdoğan, “Suikast iddiaları ne olacak?” şeklindeki bir soru üzerine de“Savcılık medyada çıkan haberleri görmemezlikten edemez, bir anlamda suç duyurusu niteliğindedir. Adımların biz de takipçisiyiz, onlar da takipçisi” demekle yetindi.

Erdoğan’la birlikte Suudi Arabistan’a giden bütün gazetecilerin kelimesi kelimesine aktardığı kısım bu.Ancak haberi manşetten veren Akşam Gazetesi’nin haberin içinde olmayıp, sadece alt başlıkta kullanılan Erdoğan’a atfen şöyle bir ifade var:

“Siber suçlarla mücadele birimi çalışmayı yürütüyor. Söz konusu yazışma ve dinlemeler onlarda…”

Hayırdır inşallah!..

-Erdoğan’ın bu önemli cümlesini gazetelerin tamamı adeta anlaşmış gibi neden kullanmadı?

-Bir Cumhurbaşkanı, birimine kadar bir detayı nereden biliyor?

-Erdoğan “aldatıldığını” anlamaya mı başladı?

-Fidel Okan’ın iddiaları doğrulanmış olmuyor mu?

-Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nda bir operasyon yapılacak mı, yoksa “Sümeyye suikasti” unutturulana kadar beklenecek mi? *1*

Foça ve Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

EMNİYETTE NELER OLUYOR ?

Hacı Yusuf Karababa kimdir ?

15 Kişilik KÇG deki İsimler ve Dosyaları KÇG adıyla şubat ayında 15 kişiyle kurulan ve başında Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü nün bulunduğu kadronun dosyası oldukça kabarık. Gruptaki bazı isimlerin sicillerine ilişkin ciddi suçlamalar bulunuyor. Edinilen bilgilere göre Efkan Ala içişleri bakanı olduktan sonra bakanlığı bünyesinde 5 kişilik özel bir ekibin kurulması talimatı verdi.

Bu grubun içerisinde de üst düzey iki İçişleri Bakanlığı üç EGM bürokratı yer aldı. Grubun yaptığı dar kapsamlı toplantıların ardından Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı bünyesinde Hizmet Hareketi nin faaliyetlerinin mercek altına alınması için KÇG adıyla bir yapının kurulması kararlaştırıldı. Zaman ın haberine KOM Dairesi Başkanlığı na Hacı Yusuf Karababa özellikle getirildi.

Karababa da talimat çerçevesinde dairesinde çalışma grubunun temelini attı. Toplantılara EGM İstihbarat Dairesi Başkanı Engin Dinç ile TEM Dairesi Başkanı Turgut Aslan da katılıyor. Toplantıların içeriği ile ilgili Bakan Ala haftalık bilgilendiriliyor. Camia ile ilgili her türlü bilgi ve belgeye ulaşılması için MASAK BDDK ve SPK nın da aralarında bulunduğu kurumlarla irtibata geçildi. Çalışma grubu bir ön rapor hazırlayarak Ala ya sundu.

KOBİ kapsamındaki 100 bin işletmenin bu kapsamda baskı altına alındığı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde de TEM Dairesi Başkanı Turgut Aslan imzasını taşıyan Hizmet Hareketi ne yönelik bitirme planı kamuoyuna yansımıştı. Eylem planını KÇG nin şekillendirdiği belirtiliyor. Ancak cezası daha sonra ertelendi. Ala nın bakan olmasının ardından Gülcü 13 Şubat 2014 tarihinde kendisi gibi suçlanıp görevden alınan emniyetçiler gibi göreve getirildi. Yeniden genel müdür yardımcısı yapıldı.

KÇG da yer aldığı belirtilen KOM Dairesi Başkan Yardımcısı Mahmut Çorumlu nun da adı bir dönem bazı usulsüzlüklerle anıldı. Çorumlu Hizmet Hareketi ne Haşhaşi ithamını ilk yönelten 28 Şubat Süreci nin telekulak sanığı Osman Ak ın ekibi içerisinde yer aldı.

Ak ın istihbarattan sorumlu Ankara Emniyet müdür yardımcılığı yaptığı dönemde Çorumlu İstihbarat Şube de başkomiser olarak görev yaptı. Ak ile birlikte 1998 ve 1999 da Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık ın da aralarında bulunduğu 963 kurum ve kişiye ait telefonları dinlemekten yargılandı.

Çorumlu nun yanı sıra KOM Dairesi Başkan Yardımcısı Sabit Akın Zaimoğlu nun da bu süreçte Ak ile irtibatlı olduğu kaydediliyor. Ekipteki aktif üyelerden personelden sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Bülent Kantar bir dönem eski başbakanlardan Bülent Ecevit in yakın korumalığını yaptı. Ancak Rahşan Ecevit in kendisinden duyduğu rahatsızlık sebebiyle görevinden alındı. 17 Aralık sonrası göreve getirilen Kantar ın Ankara da Eylem Planı çerçevesinde KOM TEM ve İstihbarat Şube Müdürlükleri nde yürütülen çalışmaları yakından takip ediyor.

Bir dolandırıcı şebekesi öncüsü il Gruptaki bir takım isimlerin sicillerine ilişkin ciddi suçlamalar yer aliyor. 100 BİN İŞLETME BASKI ALTINA ALINDI Çalışma grubu haftanın belirli vakitlerinde Mustafa Gülcü nün başkanlığında KOM Dairesi nde toplantı yapıyor. Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlarla Mücadele şubeleri martta müesseselere gizli ibareli yazılar yazarak Hizmet Hareketi konusunda her türlü bilgi ve vesikanın taraflarına ulaştırılmasını istedi. Gelen taleplerin ardından bir takım kurumlar cemaate ait dershane ve özel okulların yanı sıra onlarca işletmeyle ilgili bilgileri EGM ye gönderdi.

KURULDAKİLERİN SİCİLLERİ HAYLİ KİRLİ ÇIKTI
Kurulda bulunan isimlerin ise sicillerine ilişkin ciddi suçlamalar yer aliyor. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü İzmir de kendisini muhbir ve MİT görevlisi olarak tanıtıp onlarca kişiyi dolandırdığı öne sürülen çete öncüsü İrfan Erbarıştıran ile irtibatı olduğu tespit edildikten sonra Celal Uzunkaya ile beraber Emniyet Genel Müdürlüğü yardımcılığı görevlerinden alınarak merkeze çekilmişti.

Bu sabah Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Akyürek görevinden alınarak yerine Necmettin Emre getirildi. Özel Güvenlik Denetimi Başkanı Hacı Yusuf Karababa Kaçakçılık ve Organize Daire Başkanı olurken yerine Musa Tiyek getirildi. Terörle Mücadele Daire Başkanı Cihangir Çelik görevinden alındı yerine Ünal Acar getirildi. Asayiş Daire Başkanlığına Battal Gazi Örümcek Güvenlik Daire Başkanlığına Arif Çankal getirildi. *2*

*1* http://odatv.com/n.php?n=iste-o-yalanin-arkasindaki-emniyet-muduru-0203151200

*2* http://www.kimkimdir.tv/haci-yusuf-karababa-kimdir

This entry was posted in FAŞİZM, HUKUK-YARGI-ADALET, Politika ve Gundem, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *